Kategorie

Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

Iwona Kamińska
DGP
W naszej firmie organizujemy pracę tak, aby nie było nadgodzin. Zatrudniamy m.in. kilku magazynierów, których charakter pracy często wymaga przychodzenia do pracy o różnych porach dnia. Aby nie było nadgodzin, ustalaliśmy im indywidualny rozkład czasu pracy, po wcześniejszym złożeniu przez nich pisemnego wniosku o jego ustalenie. Czy jest możliwe, aby pracodawca bez wniosku pracownika mógł ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Tak, jest to obecnie dopuszczalne. Pracodawca może bez wniosku pracownika wprowadzić rozkład czasu pracy w ramach tzw. ustawy antykryzysowej tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Dzięki ustawie antykryzysowej pracodawca ma możliwość wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy bez wniosku pracownika. Rozkład ten może być ustalony w sposób odbiegający od tradycyjnego harmonogramu. Ustawa antykryzysowa wprowadziła bowiem regulację, która pozwala na podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy, która nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych (art. 10 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Oznacza to, że stosowanie indywidualnego czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej może naruszać dobę pracowniczą. Pracownik może więc rozpocząć ponownie pracę wcześniej niż przed upływem kolejnych 24 godzin przypadających od godziny rozpoczęcia przez niego pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Jego rozkład czasu pracy przewiduje rozpoczynanie pracy w poniedziałki, środy i piątki od godziny 7.00, a we wtorki i czwartki od godziny 6.00. Pracownicza doba poniedziałkowa, środowa i piątkowa kończy się więc o godz. 7.00 odpowiednio we wtorek, czwartek i sobotę. Pracownik we wtorki i czwartki rozpoczyna jednak pracę już o godz. 6.00, tj. w tej samej dobie pracowniczej. Przekracza tym samym 8-godzinną normę dobową. Mimo to 9. godzina pracy w tej samej dobie nie będzie traktowana jak godzina nadliczbowa.

Należy jednak pamiętać, że wykonywanie pracy w rozkładzie czasu pracy ustalonym zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 10 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy w następujący sposób:

od poniedziałku do wtorku w godzinach od 10.00 do 18.00,

od środy do piątku w godzinach od 6.00 do 14.00.

Zatem po przepracowaniu 8 godzin w poniedziałek pracownik ma 16 godzin odpoczynku (od godz. 18 w poniedziałek do godz. 10 we wtorek), zanim przyjdzie do pracy następnego dnia. Z kolei po przepracowaniu 8 godzin we wtorek, w środę pracownik przychodzi po 12 godzinach odpoczynku (od godz. 18.00 we wtorek do godz. 6.00 w środę). Natomiast po przepracowaniu 8 godzin w środę, w czwartek pracownik przychodzi do pracy po 16 godzinach odpoczynku (od godz. 14.00 w środę do godz. 6.00 w czwartek). Taki sam odpoczynek (16 godzin) przysługuje pracownikowi, jeśli podejmuje pracę o godz. 6.00 w piątek. Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy.

Możliwość wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej przysługuje każdemu przedsiębiorcy, a nie tylko tym przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty ekonomiczne (art. 3 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

WAŻNE!

Prawo wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej przysługuje wszystkim pracodawcom, którzy są przedsiębiorcami.

Ustawa antykryzysowa przewiduje specjalną procedurę wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy.

Po uzyskaniu akceptacji przedstawicielstwa pracowników pracodawca może wprowadzić ten rozkład jednostronnie, bez zgody poszczególnych pracowników, których będzie on dotyczył.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z przedstawicielami pracowników porozumienie, w którym wyrazili oni zgodę na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla 3 magazynierów zatrudnionych u tego przedsiębiorcy. Po zawarciu tego porozumienia pracodawca poinformował magazynierów, że od przyszłego tygodnia będą rozpoczynać pracę w innych godzinach i wręczył im harmonogramy, w których szczegółowo były określone godziny pracy każdego z nich. Pracownicy zapoznali się z harmonogramami i od nowego tygodnia rozpoczęli pracę według określonych w nich zasad. Takie postępowanie było prawidłowe.

Procedura wprowadzania indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej

Podstawa praw

 • art. 3 ust. 2, art. 10 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035),
 • art. 128 § 3 pkt 1, art. 142 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.