REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia?

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Istnieją jednak przypadki, gdy mimo wykonywania pracy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wykonana praca jest wadliwa.

Plan rozwoju

Rozmowa z prof. Davidem Clutterbuckiem, współzałożycielem Stowarzyszenia European Mentoring & Coaching Council (EMCC)

Polityka rodzinna - nie można uszczęśliwiać rodziny na siłę

Podczas debaty "Jak wspierać rodzicielstwo w Polsce?" prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że polityka rodzinna nie może być traktowana jako źródło oszczędności, potrzebne są rozwiązania systemowe, dające rodzinom poczucie bezpieczeństwa.

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA

Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Czy obowiązkiem pracodawcy jest usunięcie z firmowej strony internetowej danych byłego pracownika

Po 5 latach od rozwiązania stosunku pracy z byłym pracodawcą zauważyłam, że na ich stronie internetowej zamieszczono moje imię i nazwisko, dodatkowo nieaktualne. Zażądałam usunięcia moich danych, ale pracodawca uzasadniał odmowę tym, że firma prowadzi na stronie internetowej kalendarium pracowników. Czy firma mogła odmówić usunięcia lub przynajmniej uaktualnienia moich danych oraz czy mogłam skutecznie przeciwstawić się takiemu działaniu?

Czy odszkodowanie dla pracownika podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu

Konsekwencje nieprawidłowego obliczenia wynagrodzenia

Kara grzywny do 30000 zł grozi temu, kto nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę. Ta sama kara grozi w razie nieuzasadnionego obniżenia wynagrodzenia lub dokonania potrącenia.

REKLAMA

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych przez ZUS

W dniach 21-30 listopada planowane są przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS.

Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy musimy udzielić mu tego urlopu?

Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ulgi i umorzenia należności z tytułu składek.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela zwolnionego z pracy z powodu stanu zdrowia

Zatrudniamy nauczyciela mianowanego, który od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niewykluczone, że w najbliższym czasie lekarz przeprowadzający badanie okresowe orzeknie, że jest on niezdolny do dalszego wykonywania pracy nauczycielskiej. Czy gdyby musiał odejść z pracy ze względu na stan zdrowia, ZUS przyzna mu wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela?

Jak stosować niejednoznaczne przepisy o czasie pracy

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie rozstrzygają w pełni wszystkich problemów dotyczących czasu pracy. Istniejące regulacje stwarzają ponadto możliwość rozbieżnej interpretacji tych samych przepisów.

Prawo do emerytury po wadliwym zwolnieniu z pracy

Samorządowiec, który osiągnął wiek emerytalny w czasie, kiedy pobierał zasiłek chorobowy po wadliwym rozwiązaniu umowy o pracę, ma prawo do odprawy emerytalnej - stwierdził Sąd Najwyższy.

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Członek zarządu spółki reprezentantem w sprawie o zaległe składki ZUS

Członek zarządu spółki z o.o. nie może reprezentować tej spółki jako podmiotu zainteresowanego w sprawie toczącej się przeciwko niemu o nieopłacone składki ZUS przez tę spółkę, ze względu na potencjalny konflikt interesów (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 października 2011 r., II UZP 9/11).

Dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłków - projekt rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmianie ulegnie m.in. formularz ZUS Z-3.

Dodatek za warunki pracy dla nauczyciela

Oceny, czy warunki, w których pracuje nauczyciel, należy uznać za trudne i uciążliwe, nie dokonują ani dyrektor szkoły, ani nauczyciel. Zatem uznanie określonej pracy za pracę w warunkach trudnych lub uciążliwych nie jest uzależnione od woli pracodawcy czy pracownika.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

Pracownikowi powołanemu nie można obniżyć wynagrodzenia

Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Ludzkie oblicze transformacji. Znaczenie emocji w procesie zarządzania zmianą

Stale zmieniające się warunki gospodarcze i społeczne oraz galopujący rozwój technologiczny wymuszają na środowisku konieczność wprowadzania zmian, aby dostosować się do nowych warunków. Firmy unikające zmian bądź wprowadzające je w sposób nieumiejętny z góry skazują się na niepowodzenie. Jednak samo otwarcie się na zmiany nie gwarantuje firmie sukcesu, bowiem nieefektywnie wprowadzona zmiana może przynieść taki sam efekt, jak jej brak. Na co zatem zwracać największą uwagę, aby działać efektywnie?

Krótszy czas pracy w handlu w Wigilię?

Podobnie jak w zeszłym roku, NSZZ „Solidarność” prowadzi akcję zachęcającą do skrócenia handlu w Wigilię. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14.00. Ich zdaniem przedłużanie godzin handlu w Wigilię nie przekłada się na większe zyski sklepów.

Jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględniać w zaświadczeniu płatnika ZUS Z-3

Z jednym z naszych pracowników nie przedłużyliśmy umowy o pracę i rozwiązała się ona 30 września br. ZUS wystąpił do nas o wydanie zaświadczenia na druku ZUS Z-3 z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi od października 2010 r. do września 2011 r. Wynagrodzenie to obejmowało: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2900 zł, premię miesięczną, której wysokość była uzależniona od wyników wypracowanych przez cały zespół, premię kwartalną (zmniejszaną proporcjonalnie za czas absencji chorobowej), a także finansowane w całości przez pracodawcę abonamenty medyczne i szczepionki przeciw grypie. Które z tych składników powinniśmy wykazać w zaświadczeniu płatnika ZUS Z-3?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na dwudniowe szkolenie z zakresu bhp.

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br.

Miesięczny ryczałt za pełnienie funkcji prokurenta

Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc., czyli tyle co we wrześniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. Jej zdaniem, to dobra wiadomość, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie rośnie w związku z zakończeniem prac sezonowych.

Rozwiązania on-line wsparciem w rekrutacji i systemowym zarządzaniu talentami

Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?

Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich.

Zakładowy fundusz szkoleniowy sposobem na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy

Pracodawca, który chce zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i grudzień, może jeszcze w tym miesiącu utworzyć tzw. zakładowy fundusz szkoleniowy. Na wydanie pieniędzy z tego funduszu ma aż dwa lata - wyjaśniają eksperci podatkowi.

Prawo autorskie - ochrona autorskich praw majątkowych do utworów pracownika

Wykonywanie obowiązków pracowniczych często jest związane z działalnością twórczą pracowników. Jej efektem końcowym jest powstanie utworu pracowniczego o indywidualnym charakterze.

Kiedy pracownikowi należy wypłacić odprawę

Pracownikowi przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy. Pracodawca wypłaca ją m.in. w przypadku przejścia pracownika na emeryturę.

Żądanie natychmiastowej wypłaty premii

Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA.

Ujawnienie danych osobowych pracowników w razie dyskryminacji płacowej

Informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia pracownika należy do kategorii jego dóbr osobistych i podlega ochronie. Jednakże, jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, nie można zwolnić dyscyplinarnie kadrowej, która zdradziła dane osobowe pracowników, żeby udowodnić przed sądem dyskryminację płacową w swoim zakładzie pracy.

Kwalifikacja wypadku pracownika podczas pełnienia dyżuru

Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, jakiemu uległ podczas pełnienia dyżuru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.

Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech

1 maja 2011 roku został otwarty niemiecki rynek pracy. Według prognoz przedstawianych przez minister pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników. Jednak z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR) wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków.

Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Szkolenia inne niż bhp a czas pracy

Problem zaliczania do czasu pracy pracownika szkoleń innych niż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy od dawna wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie.

Konsekwencje składkowo-podatkowe świątecznych prezentów dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość prezentów przekazanych pracownikom jest zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia, od którego należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów (kup).

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Jeden z naszych pracowników w trakcie badań profilaktycznych otrzymał od okulisty zalecenie korzystania z okularów podczas pracy przy komputerze. Czy kwota zwrotu pieniędzy za zakup okularów lub szkieł kontaktowych o takich samych właściwościach będzie zwolniona ze składek ZUS?

Jakie korzyści może dać wdrożenie outplacementu?

Czeka mnie w firmie seria kilku etapów zwolnień. Widzę konieczność solidnego przygotowania tego procesu od strony prawnej, ale zastanawiam się, czy to wystarczy. Ostatnio zapanowała moda na outplacement, wiele się pisze o korzyściach dla zwalnianych pracowników, ale nie jestem pewna, czy nas na to stać. Czego realnie mogę spodziewać się w firmie, jeśli zdecyduję się na wprowadzenie programu outplacement?

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Zaległy urlop będzie można wykorzystać w późniejszym terminie - ustawa deregulacyjna bis w Dzienniku Ustaw

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Świadczenie pielęgnacyjne także dla rolnika

To, że rolnik prowadzi gospodarstwo rolne, nie może być przeszkodą do przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Pracownik podlega odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Odpowiedzialność ta jest oparta na zasadzie winy, a szkoda musi być normalnym następstwem działania pracownika.

REKLAMA