REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Dzięki niej klienci ZUS będą mogli przez internet m.in. sprawdzić stan swojego konta emerytalnego.

W uroczystości oficjalnego uruchomienia PUE ZUS uczestniczył w piątek w Łodzi prezes ZUS Zbigniew Derdziuk i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który symbolicznie, jako pierwszy zalogował się do platformy.

Autopromocja

Minister zapewniał, że dzięki PUE każdy ubezpieczony będzie mógł w domu o dowolnej godzinie sprawdzić stan swojego konta emerytalnego.

Z informacji ministra wynika, że ZUS uruchomił platformę w czwartek, a w piątek do godz. 11 swój profil założyło ponad 8 tys. osób i mogą już korzystać z tego systemu.

PUE to zestaw e-usług dla klientów ZUS. Jej głównym elementem jest portal internetowy www.pue.zus.pl. Po zalogowaniu do PUE można m.in. sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie ZUS, śledzić jego stan i rezerwować wizyty w placówce ZUS.

Portal został podzielony na poszczególne profile: dla ubezpieczonych, dla świadczeniobiorców oraz dla płatników składek. Profil dla ubezpieczonych daje dostęp do danych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Ubezpieczony może zweryfikować swoje dane, sprawdzić stan swojego konta w ZUS, ma informacje na temat zwaloryzowanego kapitału początkowego, zgromadzonych składek. Ma też na bieżąco informacje od jakich wysokości i jacy płatnicy opłacają za niego składki, jak i również może potwierdzić, czy został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jest także możliwość wyliczenia przyszłego świadczenia emerytalnego. Jest usługa kalkulatora, która na bazie zgromadzonych informacji oraz prognozowania wartości przyszłych zarobków pomoże wyliczyć wartość przyszłej emerytury" - powiedział PAP kierownik projektu PUE Sławomir Wasielewski.

W profilu dla świadczeniobiorców można sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach). Płatnicy składek mogą sprawdzić należne składki i wpłaty oraz informacje o zgłoszonych do ubezpieczeń.

Profil ma być dużym ułatwieniem dla małych i średnich przedsiębiorców dzięki modułowi e-płatnik, który pozwala zgłaszać osoby do ubezpieczeń, rozliczyć składki za siebie i pracowników.

Żeby skorzystać z usług Platformy trzeba zarejestrować się na portalu www.pue.zus.pl i potwierdzić swoją tożsamość - automatycznie przy pomocy profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikatu kwalifikowanego, bądź potwierdzając swoją tożsamość w każdym terenowym oddziale ZUS.

Jak dodał Wasielewski, w ciągu miesiąca ma zostać także uruchomiona możliwość przesyłania wniosków do ZUS. W najbliższym czasie na portalu zostanie też uruchomiony profil dla lekarzy. Dzięki niemu lekarz będzie mógł sprawdzić zaświadczenia lekarskie, które wystawił pacjentom.

W ramach PUE uruchomiono także Centrum Obsługi Elektronicznej (tel. 801 400 987 oraz 22 560 16 00) gdzie można uzyskać informacje, zarezerwować wizytę w danej placówce lub złożyć wnioski, które nie wymagają podpisu elektronicznego. Powstał także System Kierowania Ruchem - biletomaty, z których pobiera się bilet do właściwego stanowiska oraz ekrany multimedialne wskazujące i przyzywające klienta do danego stanowiska.

Wartość projektu to ponad 100 mln zł, z czego 85 proc. to środki UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA