reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy składkę zdrowotną należy obniżać do wysokości zaliczki za miesiąc, w którym pracownik dostał świadczenie urlopowe

Czy składkę zdrowotną należy obniżać do wysokości zaliczki za miesiąc, w którym pracownik dostał świadczenie urlopowe

Od stycznia br. zatrudniamy na 1/2 etatu osobę, która jest wynagradzana akordowo, przy czym jej miesięczne wynagrodzenie jest wyższe niż 750 zł miesięcznie. Ponieważ składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest wyższa od zaliczki na podatek, składkę tę obniżamy do wysokości zaliczki. Wynagrodzenie za kwiecień wypłaciliśmy pracownikowi 10 maja br. w kwocie 753,27 zł. W tym miesiącu razem w wynagrodzeniem pracownik otrzymał również świadczenie urlopowe 546,97 zł. Czy postąpimy prawidłowo, obniżając składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika za maj br. do wysokości zaliczki na podatek?

Państwa postępowanie nie będzie prawidłowe. Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu. W związku z tym składka zdrowotna za maj br. nie przekroczy zaliczki na podatek dochodowy. Nie ma zatem podstaw do jej obniżenia. Szczegóły – w uzasadnieniu.


Pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający na 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe każdemu pracownikowi udającemu się na urlop wypoczynkowy obejmujący co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS). Wysokość świadczenia odpowiada wysokości kwoty odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i zależy od wymiaru czasu pracy, w jakim został zatrudniony pracownik. W przedstawionej sytuacji Państwa pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, w związku z tym ma prawo do proporcjonalnie zmniejszonego do tego wymiaru świadczenia urlopowego (w 2012 r. świadczenie urlopowe tego pracownika wyniesie: 1/2 x 1093,93 zł = 546,97 zł).

Świadczenie urlopowe wypłacone z uwzględnieniem powyższych zasad jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie jest natomiast zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pracodawca zapłaci zatem składkę na ubezpieczenie zdrowotne od pensji zasadniczej pracownika, a zaliczkę na podatek dochodowy od pensji zasadniczej pracownika powiększonej o świadczenie urlopowe.

Płatnik obniża składkę do wysokości zaliczki, jeżeli zaliczka na podatek jest niższa od składki zdrowotnej (chodzi o składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy, a nie składkę odliczaną od podatku, czyli 7,75% podstawy). Zwykle konieczność obniżenia składki powstaje przy rozliczaniu osób osiągających niskie wynagrodzenie. Przy zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek często okazuje się, że ustalona zaliczka jest niższa od składki zdrowotnej.

W przedstawionej sytuacji muszą Państwo ustalić zaliczkę na podatek za maj od sumy przychodów wypłaconych pracownikowi w tym miesiącu, tzn. wynagrodzenia za kwiecień oraz świadczenia urlopowego. Następnie ustaloną zaliczkę należy porównać z kwotą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma przy tym znaczenia, że składka ta zostanie obliczona wyłącznie od wynagrodzenia za pracę. W opisanej sytuacji nie będzie podstaw do pomniejszenia składki zdrowotnej, ponieważ zaliczka na podatek będzie wyższa od składki zdrowotnej. Sytuację tę przedstawiamy w przykładzie.

PRZYKŁAD

Zakładając, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2 (na podstawie którego pracodawca stosuje kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek), rozliczenie jego przychodu za maj będzie się różniło od rozliczenia za poprzednie miesiące, bowiem zaliczka będzie wyższa niż składka zdrowotna. Nie będzie więc podstaw do jej zmniejszenia do kwoty zaliczki. Przedstawiamy porównanie rozliczeń przychodu pracownika wypłaconego w kwietniu (w którym pracownik otrzymał tylko wynagrodzenie zasadnicze) oraz w maju (w którym pracownik otrzymał oprócz pensji również świadczenie urlopowe).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama