Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców posiadających wysokie kwalifikacje
REKLAMA
Nowe rozwiązania wprowadza ustawa z 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 589), która weszła w życie 12 czerwca 2012 r.
REKLAMA
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia pracy przez cudzoziemca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji będzie wydawane w ramach jednej procedury administracyjnej, obejmującej zarówno zezwolenie na zamieszkanie w Polsce, jak i zezwolenie na pracę.
Ponadto określono, że w decyzji o wydaleniu określa się termin dobrowolnego opuszczenia przez cudzoziemca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wynosi od 7 do 30 dni (obecnie nie dłużej niż 14 dni). Decyzja o wydaleniu, a także decyzja o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Polski będzie jednocześnie określać zakaz ponownego wjazdu na terytorium naszego kraju (lub terytorium RP i państw obszaru Schengen) oraz okres obowiązywania tego zakazu.
Cudzoziemcy coraz częściej wykorzystywani >>
Ustawa dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich oraz dyrektywy Rady 2009/50/WE z 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat