reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wynagradzać za pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Jak wynagradzać za pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Kilku naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy (po 12 godzin) w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Jeden z nich 31 maja br., który był dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z harmonogramu, został wezwany do pracy i pracował przez 12 godzin, przy czym nie był to dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za ten czas?

RADA

Za wszystkie godziny przepracowane w dniu wolnym wynikającym z harmonogramu Państwa pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Ponadto za pierwszych 8 godzin przysługuje mu 100% dodatek, a za każdą następną godzinę 50% dodatek (pod warunkiem że te godziny nie przypadały w porze nocnej, bo wówczas należałoby wypłacić 100% dodatek do wynagrodzenia).

UZASADNIENIE

W równoważnym systemie czasu pracy praca może być wydłużona do 12, 16, a nawet do 24 godzin. Aby zrównoważyć wykonywanie zadań służbowych w wymiarze dobowym przekraczającym 8 godzin, pracodawcy są często zobowiązani do wyznaczania w harmonogramach dodatkowych dni wolnych. Dni te powinny być wyraźnie zaznaczane w grafikach pracy. Nie należy ich bowiem utożsamiać z dniami wolnymi udzielanymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Praca w dzień wolny harmonogramowo powinna być rekompensowana na ogólnych zasadach, co oznacza, że w zamian za taką pracę pracownik powinien:

  • mieć udzielony czas wolny na swój wniosek – w wymiarze odpowiadającym liczbie przepracowanych nadgodzin lub z inicjatywy pracodawcy – w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych albo
  • otrzymać oprócz wynagrodzenia dodatek w odpowiedniej wysokości, jeżeli pracy w dniu wolnym harmonogramowo nie można zrekompensować czasem wolnym.

WAŻNE!

Pracę w dni harmonogramowo wolne należy rekompensować na ogólnych zasadach, tj. czasem wolnym lub wynagrodzeniem w razie niemożności udzielenia czasu wolnego.

Za pracę wykonaną w nadgodzinach niezrekompensowanych czasem wolnym, poza normalnym wynagrodzeniem pracownik ma prawo do dodatków w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia, jeżeli godziny nadliczbowe:
  • przypadają w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy albo w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • wynikają z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy ponad normę dobową zrekompensowaną dodatkiem lub czasem wolnym,
  • 50% wynagrodzenia, jeżeli godziny nadliczbowe przypadają w innych przypadkach niż wymienione wyżej (art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Praca przez pierwszych 8 godzin w dniu harmonogramowo wolnym od pracy stanowi przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za które pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie ze 100% dodatkiem płatnym na koniec okresu rozliczeniowego. Za kolejne przepracowane godziny (powyżej 8 godzin), które stanowią przekroczenie normy dobowej, należy wypłacić normalne wynagrodzenie powiększone o 50% lub 100% dodatek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama