REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pod warunkiem, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Jakie są szczególne zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego?

Nowy zawód - Trader

Trader to stosunkowo nowy zawód występujący na rynku pracy. Jest nim osoba fizyczna lub prawna, zajmująca się kupnem i sprzedażą instrumentów finansowych, czyli form zobowiązania pieniężnego jednego podmiotu względem drugiego, np. papierów wartościowych. Jaka jest specyfika pracy w zawodzie Trader'a?

Wynagradzanie kuratorów sądowych - wyrok TK

Wynagradzanie kuratorów sądowych było przedmiotem rozpoznania pytań prawnych zgłoszonych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga II Wydział Cywilny. Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2014 r. (P 12/12) Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie.

Seminarium PwC: "Programy motywacyjne - akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne"

W imieniu firmy PwC zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium "Programy motywacyjne – akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne", które odbędzie się w dniu 6 lutego 2014 r.

REKLAMA

Urlop wychowawczy a umowa zlecenie

Czy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, która zawarła umowę zlecenie, z której to będzie otrzymywać dochód w wysokości 600 zł, w dalszym ciągu przysługuje ubezpieczenie z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? Czy umowa zlecenia podlega składkom na ubezpieczenie społeczne?

Czy pracownikom można obniżyć wynagrodzenie za wyjścia „na papierosa”?

Czy pracodawca ma możliwość obniżenia wynagrodzenia pracownikowi, który często przerywa pracę w celu tzw. wyjścia na papierosa? Jak na tę kwestię wpływa zapewnione przepisami Kodeksu pracy prawo pracownika do 15-minutowej przerwy na posiłek wliczanej do czasu pracy?

Czy trzeba skorygować świadectwo pracy z błędami ortograficznymi?

Jakie są szczegółowe regulacje dotyczące korekty świadectwa pracy? Czy świadectwo pracy zawierające błędy ortograficzne podlega korekcie?

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych uchwalony przez Sejm

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych został uchwalony 24 stycznia 2014 r. (piątek) podczas trzeciego dnia 59. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja dotyczy obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

REKLAMA

Zatrudnienie asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r. i I połowie 2013 r.

Minister Elżbieta Seredyn przedstawiła w Sejmie Informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2012 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jakie było zatrudnienie asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r. i I połowie 2013 r.?

Miliard złotych na wsparcie młodych Polaków na ryku pracy

Unia Europejska przeznaczy miliard złotych na wsparcie młodych Polaków na ryku pracy. W ciągu następnych sześciu lat do kraju ma spłynąć 252 mln euro na wsparcie dla młodych bezrobotnych.

O co firmy pytają pracowników?

Wiele firm inwestuje w badania opinii pracowników pomagające im poznać nastroje panujące w organizacji, ale i trendy w danej branży czy sektorze. Niektóre z przedsiębiorstw idą jednak o krok dalej i na podstawie wyników badań swoich pracowników konstruują całość strategii Employer Brandingowej firmy. Chwilowy trend czy nowy kierunek działów HR?

Bezrobocie w grudniu wzrosło

Bezrobocie w grudniu wzrosło do 13,4 procent wobec 13,2 procent w listopadzie. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w porównaniu z końcem roku 2012 stopa bezrobocia była na tym samym poziomie.

Obowiązki pracownika z zakresu bhp

Wiele osób zapomina, że nieodłącznym elementem zatrudnienia jest nie tylko przestrzeganie dyscypliny. Dotyczy to także przepisów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia podczas pracy. Jakie są obowiązki pracownika z zakresu bhp?

Praca na zewnątrz w mrozy - obowiązki pracodawcy

Praca w mrozy jest szczególnie uciążliwa dla pracowników wykonujących swoje prace na zewnątrz. Jakie obowiązki ciążą w związku z tym na pracodawcy?

Przekazanie 1 % podatku wydłużone do 30 czerwca

Przekazanie 1 % podatku będzie wydłużone do 30 czerwca? Sejm rozpatrzył również stanowisko Senatu w sprawie nowelizacji, która wydłuża do 30 czerwca termin zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku.

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu przedmiotem prac Sejmu

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu było wczoraj (23 stycznia 2014 r.) przedmiotem prac Sejmu. Zgodnie z nowelizacją dozwolone ma być świadczenie usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (czyli m.in. poczty elektronicznej) lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych z korzyścią dla kraju

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych zostałaby wprowadzona z korzyścią dla kraju. Praca na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w państwach, gdzie dni uznawane w Polsce za wolne od pracy są normalnymi dniami pracy, poprawi konkurencyjność polskiego rynku.

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

Menedżerskie ryzyko, czyli kilka słów o wypaleniu zawodowym

Kiedy jesteś wypalony zawodowo, wydaje Ci się, że nic nie da się zrobić i wszystkie Twoje działania nie przynoszą efektów. Wbrew pozorom wypalenie zawodowe to koszmar przytrafiający się nawet najlepszym menedżerom. Już dziś dowiedz się, jak się objawia i jak skutecznie można je pokonać.

Jak zostać trenerem biznesu?

Trener biznesu - to brzmi dumnie. Co jednak należy zrobić, żeby w niedalekiej przyszłości móc siebie tak tytułować? Skończyć odpowiednią szkołę, zadbać o trenerski certyfikat, przeczytać kilka specjalistycznych książek, a może jeszcze coś innego?

Inbound Marketing – zainwestuj w sieć

Prowadzenie działań marketingowych w oparciu o Internet jest zadaniem koniecznym i priorytetowym. Szczególnie dziś, gdy jest on pierwszym źródłem informacji, najszybszą bazą teleadresową i opiniotwórczą dla każdego z nas.

Jak zostać coachem?

Naprawdę wysokie stawki za godzinę pracy, komfort wynikający z nienormowanego czasu pracy i możliwości spotkań z klientem w najróżniejszych miejscach - to tylko nieliczne spośród niewątpliwych zalet coraz popularniejszego w Polsce zjawiska coachingu. O czym należy pamiętać, przygotowując się do zawodu coacha? I czy w ogóle trzeba się przygotowywać?

Freelancer człowiekiem sukcesu?

Wizja braku konieczności pracowania dla kogoś napawa optymizmem, podobnie jak możliwość zawodowego organizowania sobie czasu we własnym zakresie. Czy jednak aby na pewno freelancing to jedynie zalety?

Menedżer projektu cz. 2

Choć od wieków ludzie realizowali projekty - budowali drogi, domy, budowle i wzniecali wojny, wiedza z zarządzania projektami rozwija się od niedawna. Przywódcy, budowniczowie i wielcy architekci od stuleci działali według naczelnej zasady zarządzania projektem - zrób to w wyznaczonym czasie i za zaplanowane pieniądze.

Menedżer projektu cz. 1

Wzrost znaczenia projektów w zarządzaniu przedsiębiorstwem w ostatnich kilkudziesięciu latach spowodował tworzenie się na rynku pracy nowej profesji - menedżera projektu. Jego sylwetka skupia w sobie wiele cech należących do ludzi o szerokich horyzontach myślowych i wykazujący się dojrzałą osobowością.

Szkolenia sposobem na aktywizację grupy osób 45+

Liczba projektów realizowanych pod szyldem "aktywizacja osób po 45. roku życia" pokazuje, jak ważne dla naszej gospodarki jest ukierunkowanie na osoby dojrzałe. Liczne inicjatywy podejmowane na tym froncie mają na celu podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności osób po 45. roku życia jak również promocji utrzymania zatrudnienia. Projekty dofinansowywane ze środków unijnych pozwalają pracownikom z dłuższym stażem na podnoszenie własnych kompetencji dzięki licznym szkoleniom i kursom kierowanym przede wszystkim do tej właśnie grupy wiekowej.

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów było przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia (22 cznia 2014 r.) 59. posiedzenia Sejmu. Wynagrodzenie prokuratorów i sędziów przebywających na zwolnieniu lekarskim może zostać obniżone ze 100% do 80% wynagrodzenia. Przewiduje się sytuacje, w których zostanie zachowane prawo do 100% wynagrodzenia.

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych stanie się rzeczywistością? Sejm rozpatrzył wczoraj w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji dotyczący obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

Niższe wynagrodzenia komorników

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

HR na szpilkach - Warszawa, 11 lutego 2014 r.

Zapraszamy na wydarzenie HR na szpilkach, które odbędzie się w Warszawie dnia 11 lutego 2014 r. w Warsaw Conference Center.

Polska Rada Centrów Handlowych o zakazie handlu w niedziele

W dniu dziesiejszym, 22 stycznia, odbyła się konferencja prasowa Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, z udziałem ekspertów i przedstawicieli mediów, dotycząca kolejnych prób ograniczenia czasu handlu w niedziele. Na spotkaniu przedstawiono zagrożenia związane z wprowadzeniem regulacji oraz mity, które funkcjonują w debacie publicznej.

Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Zakaz handlu w niedziele został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. POHiD popierając stanowisko Rady Ministrów, wystosowała oświadczenie w sprawie projektów ustawowego i lokalnego ograniczenia czasu pracy handlu. Czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Super- i hipermarkety oraz dyskonty zatrudniają w Polsce łącznie 450 000 pracowników. Jakimi konsekwencjami grozi wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Pracownicy samorządowi bez dodatku za nadgodziny - wyrok TK

Pracownicy samorządowi nie otrzymują dodatku za nadgodziny. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż kwestionowany przepis w zakresie, w jakim dotyczy pracowników samorządowych zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, jest zgodny z konstytucją.

Lepsza jakość staży i praktyk w planach Komisji Europejskiej

Komisja Europejska planuje podniesienie jakości staży i praktyk zawodowych, odbywanych przez uczniów i studentów w okresie nauki. Komisja Europejska proponuje między innymi, aby wszystkie staże trwające ponad miesiąc były płatne.

Rząd przeciwny zakazowi handlu w niedzielę

Rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, zakładającego wprowadzenie zakazu pracy placówek handlowych w niedzielę. Rada Ministrów negatywnie oceniła proponowane zmiany.

NSZZ Solidarność zaskarżył elastyczny czas pracy do Komisji Europejskiej

NSZZ Solidarność zaskarżyła najnowszą zmianę w przepisach o elastycznym czasie pracy, która wydłuża okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu miesięcy do Komisji Europejskiej. Wcześniej Solidarność zaskarżyła nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek.

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy? Coraz szybszy rozwój techniki sprawia, że za pomocą bardzo niewielkich nakładów finansowych pracodawca może monitorować działania pracowników. Jednak nagrywanie pracowników zarówno w formie audio, jak i audio-wideo jest dopuszczalne tylko po wcześniejszym ich poinformowaniu o tym.

Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Ustawą z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmieniły się warunki obliczania kapitału początkowego. Warto wystąpić z wnioskiem do ZUS o jego ponowne przeliczenie.

Jak rozwijać karierę w obszarze HR?

Human Resources to branża, w której rozwinąć skrzydła - zwłaszcza ostatnimi czasy - chce wiele osób. Studenci zarządzania zasobami ludzkimi, świeżo upieczeni absolwenci innych kierunków czy pracownicy biurowi z wieloletnim stażem - to tylko przykładowe grupy społeczne, składające się na niezwykle barwny wachlarz potencjalnie zainteresowanych pracą w tym obszarze. Jak sobie pomóc? W co zainwestować czas i pieniądze?

Inteligentne zarządzenie emocjami

Wbrew pozorom inteligencja człowieka jest wskaźnikiem, którego pomiar może dostarczyć wielu problemów. Pomiar inteligencji racjonalnej za pomocą standaryzowanego ilorazu (IQ) dostarcza nierzadko relatywnych wyników, a uzyskany w ten sposób obraz umiejętności intelektualnych jest ubogi. Okazuje się bowiem, że niecałe 20% składowej sukcesu człowieka to jego IQ. Co stanowi zatem tak znaczące 80% dopełnienie?

Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Kwestia dokonywania potrąceń w wynagrodzenia pracownika w przypadku braku jego zgody została szczegółowo uregulowana. Jakie należności, w jakiej kolejności i do jakiej wysokości pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Praca tymczasowa w okresie zimowym

Praca tymczasowa kojarzona jest zasadniczo z okresem wiosenno-letnim, jednak pracodawcy poszukują rąk do specyficznych prac również w okresie zimowym. Stawki przy pracach sezonowych są często wyższe od standardowych pensji. W jakich branżach zimą jest praca?

Konfederacja Lewiatan o wzroście zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystyczny zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w grudniu 2013 r. o 0,3 proc., wobec 0,1 proc. listopadzie - podał GUS. Sytuację tę ocenili eksperci Konfederacji Lewiatan.

Rząd zajmie stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę

Zdaniem ekspertów wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę przyczyni się do spadku zatrudnienia. Dziś stanowisko w sprawie wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę ma zając rząd.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2013 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił istotne dla polskiej gospodarki dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w 2013 r. ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji z grudnia 2013 r.

Przeliczenie renty rodzinnej

Przy ustalaniu wysokości renty rodzinnej została uwzględniona kwota bazowa w wysokości 2822,66 zł oraz staż za okres od 2000 r. do 2010 r. Czy pracownica powinna złożyć w ZUS zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia uzyskanego w 2011 r., aby przeliczyć podstawę wymiaru renty oraz podwyższyć otrzymywaną rentę rodzinną przez dzieci? W jakich okolicznościach możliwe jest ponowne ustalenie wysokości świadczenia z tytułu renty rodzinnej? Czy przeliczenie renty rodzinnej jest dopuszczalne?

Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06)

W dniu dzisiejszym mija termin na złożenie sprawozdania o pracujących,wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06) przez jednostki zobowiązane do przekazania Z-03. Jednostki należące do sektora przedsiębiorstw mają czas do 3 lutego 2014 r.

ZUS czy KRUS?

ZUS czy KRUS? Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

Wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystycy, zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w listopadzie br. o 0,1 proc. Zdaniem specjalistów Konfederacji Lewiatan est to dobry znak.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie na wzrost bezrobocia

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych, będące jednym z planów rządu może pogorszyć sytuację na rynku pracy. Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, brak elastycznych form zatrudnienia jest przyczyną wysokiego bezrobocia w Hiszpanii. Takie same konsekwencje zdaniem specjalisty, grożą polskiemu rynkowi pracy.

REKLAMA