reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Wysyłając CV, każdy kandydat chce wierzyć, że to on dostanie pracę, o którą się stara. Co jednak, gdy CV zostało wysłane jakiś czas temu, mijają kolejne dni, a kandydat nie dostał informacji zwrotnej? Czy to oznacza, że nie zostanie zatrudniony? Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Przyczyny niezależne od kandydata

Powodów, przez które kandydat nie otrzymuje odpowiedzi na swoje CV, może być wiele. Często nie jest to wina rekrutera, ale firmy, która już po rozpoczęciu rekrutacji, rezygnuje z utworzenia stanowiska. Zmiany wewnątrz organizacji zachodzą bardzo szybko, a menagerowie nieustannie wprowadzają korekty strategii firmy. Bywa, że nikt nie otrzymuje propozycji pracy i nie ma to nic wspólnego z brakiem profesjonalizmu headhuntera. Nie zawsze ogłoszenie jest widoczne dla potencjalnych kandydatów do czasu zebrania wszystkich kandydatur, a potem jest usuwane i ze zgromadzonych CV wybiera się odpowiednią osobę.

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Niewykluczone, że pracownik z właściwymi kwalifikacjami został zatrudniony zaraz po pojawieniu się ogłoszenia, albo awansowano osobę wewnątrz firmy, a mimo to ogłoszenie nie zostało usunięte. Zdarza się, że ogłoszenie jest widoczne przez kilka tygodni (chociaż jest już nieaktualne) ponieważ rekruterzy budują w ten sposób bazę danych konkretnych specjalistów. Jest szansa, że poszukując kandydata dla innej firmy, zadzwonią właśnie do ciebie.

Warto zdać sobie sprawę, że proces rekrutacji może trwać nawet kilka miesięcy i na telefon trzeba będzie zaczekać. Może się tak zdarzyć, że ogłoszenie nie zawiera wszystkich wymogów stawianych przez organizację. Osoba nie jest świadoma, że jej kandydatura została odrzucona z powodu braku doświadczenia w branży, w której specjalizuje się klient, a która nie była podana w ogłoszeniu. W ogłoszeniach zabronione jest umieszczanie informacji dyskryminujących np. ze względu na wiek lub płeć. Jeżeli firma zastrzeże, że chce zatrudnić mężczyznę, kobiety będą odrzucane niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Przyczyny, na które kandydat ma wpływ

Najważniejsze z perspektywy oczekującego na telefon to zdać sobie sprawę, że rekruter nie ma obowiązku odpowiedzieć na nasze CV lub może to zrobić niekoniecznie następnego dnia po jego otrzymaniu. By zwiększyć swoje szanse na odzew, kandydat przede wszystkim powinien zadbać o poprawność swojego CV. Headhunterzy często skarżą się, że życiorysy są źle napisane, nie zawierają podstawowych informacji, jak dane kontaktowe, a także rażą błędami ortograficznymi. W wielu CV brakuje zakresu obowiązków z wcześniej wykonywanej pracy lub CV nie jest zgodne z wymaganiami przedstawionymi w ogłoszeniu.

Jeżeli firma wymaga minimum dwuletniego doświadczenia na takim samym stanowisku, jak na tym, o które ubiega się kandydat, to nie ma możliwości, by osoba bez doświadczenia miała szanse na pracę. Poza tym warto selekcjonować informacje, nie podawać wszystkich swoich prac, albo zastanowić się nad wyjaśnieniem przyszłemu pracodawcy, dlaczego kandydat ma duże przerwy pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami i co w tym czasie robił. Jeżeli nie pracował w zawodzie, to może warto umieścić informacje o odbytych w tym czasie szkoleniach lub kursach, tak by udowodnić, że chociaż nie pracował to nie przestał rozwijać się w dziedzinie, w której się specjalizuje.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama