Kategorie

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Sylwia Rudek
Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają? /Fot. Fotolia
Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają? /Fot. Fotolia
ShutterStock
Wysyłając CV, każdy kandydat chce wierzyć, że to on dostanie pracę, o którą się stara. Co jednak, gdy CV zostało wysłane jakiś czas temu, mijają kolejne dni, a kandydat nie dostał informacji zwrotnej? Czy to oznacza, że nie zostanie zatrudniony? Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Przyczyny niezależne od kandydata

Powodów, przez które kandydat nie otrzymuje odpowiedzi na swoje CV, może być wiele. Często nie jest to wina rekrutera, ale firmy, która już po rozpoczęciu rekrutacji, rezygnuje z utworzenia stanowiska. Zmiany wewnątrz organizacji zachodzą bardzo szybko, a menagerowie nieustannie wprowadzają korekty strategii firmy. Bywa, że nikt nie otrzymuje propozycji pracy i nie ma to nic wspólnego z brakiem profesjonalizmu headhuntera. Nie zawsze ogłoszenie jest widoczne dla potencjalnych kandydatów do czasu zebrania wszystkich kandydatur, a potem jest usuwane i ze zgromadzonych CV wybiera się odpowiednią osobę.

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Reklama

Niewykluczone, że pracownik z właściwymi kwalifikacjami został zatrudniony zaraz po pojawieniu się ogłoszenia, albo awansowano osobę wewnątrz firmy, a mimo to ogłoszenie nie zostało usunięte. Zdarza się, że ogłoszenie jest widoczne przez kilka tygodni (chociaż jest już nieaktualne) ponieważ rekruterzy budują w ten sposób bazę danych konkretnych specjalistów. Jest szansa, że poszukując kandydata dla innej firmy, zadzwonią właśnie do ciebie.

Warto zdać sobie sprawę, że proces rekrutacji może trwać nawet kilka miesięcy i na telefon trzeba będzie zaczekać. Może się tak zdarzyć, że ogłoszenie nie zawiera wszystkich wymogów stawianych przez organizację. Osoba nie jest świadoma, że jej kandydatura została odrzucona z powodu braku doświadczenia w branży, w której specjalizuje się klient, a która nie była podana w ogłoszeniu. W ogłoszeniach zabronione jest umieszczanie informacji dyskryminujących np. ze względu na wiek lub płeć. Jeżeli firma zastrzeże, że chce zatrudnić mężczyznę, kobiety będą odrzucane niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Przyczyny, na które kandydat ma wpływ

Reklama

Najważniejsze z perspektywy oczekującego na telefon to zdać sobie sprawę, że rekruter nie ma obowiązku odpowiedzieć na nasze CV lub może to zrobić niekoniecznie następnego dnia po jego otrzymaniu. By zwiększyć swoje szanse na odzew, kandydat przede wszystkim powinien zadbać o poprawność swojego CV. Headhunterzy często skarżą się, że życiorysy są źle napisane, nie zawierają podstawowych informacji, jak dane kontaktowe, a także rażą błędami ortograficznymi. W wielu CV brakuje zakresu obowiązków z wcześniej wykonywanej pracy lub CV nie jest zgodne z wymaganiami przedstawionymi w ogłoszeniu.

Jeżeli firma wymaga minimum dwuletniego doświadczenia na takim samym stanowisku, jak na tym, o które ubiega się kandydat, to nie ma możliwości, by osoba bez doświadczenia miała szanse na pracę. Poza tym warto selekcjonować informacje, nie podawać wszystkich swoich prac, albo zastanowić się nad wyjaśnieniem przyszłemu pracodawcy, dlaczego kandydat ma duże przerwy pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami i co w tym czasie robił. Jeżeli nie pracował w zawodzie, to może warto umieścić informacje o odbytych w tym czasie szkoleniach lub kursach, tak by udowodnić, że chociaż nie pracował to nie przestał rozwijać się w dziedzinie, w której się specjalizuje.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.