REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Sylwia Rudek
Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają? /Fot. Fotolia
Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wysyłając CV, każdy kandydat chce wierzyć, że to on dostanie pracę, o którą się stara. Co jednak, gdy CV zostało wysłane jakiś czas temu, mijają kolejne dni, a kandydat nie dostał informacji zwrotnej? Czy to oznacza, że nie zostanie zatrudniony? Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Przyczyny niezależne od kandydata

Powodów, przez które kandydat nie otrzymuje odpowiedzi na swoje CV, może być wiele. Często nie jest to wina rekrutera, ale firmy, która już po rozpoczęciu rekrutacji, rezygnuje z utworzenia stanowiska. Zmiany wewnątrz organizacji zachodzą bardzo szybko, a menagerowie nieustannie wprowadzają korekty strategii firmy. Bywa, że nikt nie otrzymuje propozycji pracy i nie ma to nic wspólnego z brakiem profesjonalizmu headhuntera. Nie zawsze ogłoszenie jest widoczne dla potencjalnych kandydatów do czasu zebrania wszystkich kandydatur, a potem jest usuwane i ze zgromadzonych CV wybiera się odpowiednią osobę.

REKLAMA

Autopromocja

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Niewykluczone, że pracownik z właściwymi kwalifikacjami został zatrudniony zaraz po pojawieniu się ogłoszenia, albo awansowano osobę wewnątrz firmy, a mimo to ogłoszenie nie zostało usunięte. Zdarza się, że ogłoszenie jest widoczne przez kilka tygodni (chociaż jest już nieaktualne) ponieważ rekruterzy budują w ten sposób bazę danych konkretnych specjalistów. Jest szansa, że poszukując kandydata dla innej firmy, zadzwonią właśnie do ciebie.

Warto zdać sobie sprawę, że proces rekrutacji może trwać nawet kilka miesięcy i na telefon trzeba będzie zaczekać. Może się tak zdarzyć, że ogłoszenie nie zawiera wszystkich wymogów stawianych przez organizację. Osoba nie jest świadoma, że jej kandydatura została odrzucona z powodu braku doświadczenia w branży, w której specjalizuje się klient, a która nie była podana w ogłoszeniu. W ogłoszeniach zabronione jest umieszczanie informacji dyskryminujących np. ze względu na wiek lub płeć. Jeżeli firma zastrzeże, że chce zatrudnić mężczyznę, kobiety będą odrzucane niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny, na które kandydat ma wpływ

REKLAMA

Najważniejsze z perspektywy oczekującego na telefon to zdać sobie sprawę, że rekruter nie ma obowiązku odpowiedzieć na nasze CV lub może to zrobić niekoniecznie następnego dnia po jego otrzymaniu. By zwiększyć swoje szanse na odzew, kandydat przede wszystkim powinien zadbać o poprawność swojego CV. Headhunterzy często skarżą się, że życiorysy są źle napisane, nie zawierają podstawowych informacji, jak dane kontaktowe, a także rażą błędami ortograficznymi. W wielu CV brakuje zakresu obowiązków z wcześniej wykonywanej pracy lub CV nie jest zgodne z wymaganiami przedstawionymi w ogłoszeniu.

Jeżeli firma wymaga minimum dwuletniego doświadczenia na takim samym stanowisku, jak na tym, o które ubiega się kandydat, to nie ma możliwości, by osoba bez doświadczenia miała szanse na pracę. Poza tym warto selekcjonować informacje, nie podawać wszystkich swoich prac, albo zastanowić się nad wyjaśnieniem przyszłemu pracodawcy, dlaczego kandydat ma duże przerwy pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami i co w tym czasie robił. Jeżeli nie pracował w zawodzie, to może warto umieścić informacje o odbytych w tym czasie szkoleniach lub kursach, tak by udowodnić, że chociaż nie pracował to nie przestał rozwijać się w dziedzinie, w której się specjalizuje.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA