REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyna zamiast pracownika działu HR

HR wizard
Maszyna zamiast pracownika HR. /Fot. Fotolia
Maszyna zamiast pracownika HR. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wdrażanie nowych technologii prowadzi do minimalizowania roli człowieka w życiu codziennym. Precyzyjnie opracowane programy potrafią dokonać analizy ludzkiego zachowania, cech charakteru i kompetencji. Czy maszyna zastąpi pracownika działu HR?

Maszyna zamiast HRowca

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają we wszystkie dziedziny naszego życia. Rozwijająca się technika w połączeniu z ciągle doskonalonym oprogramowaniem pozwala na dokładne analizy ludzkiego zachowania, cech charakteru i kompetencji. W branży zarządzania zasobami ludzkimi chłodna, obiektywna ocena kandydata lub pracownika jest niezwykle ważna. Jednak czy komputery są w stanie zastąpić doświadczonego praktyka?

REKLAMA

Autopromocja

Według Barometru Rynku Pracy  w ciągu najbliższych dwóch lat 20 proc. Polaków planuje zmienić swojego pracodawcę. Najczęściej wymienianymi powodami są brak perspektyw na awans i chęć samorealizacji. Tak duży ruch pracowników będzie stanowił spore wyzwanie dla działów Human Resources. W wielu firmach już teraz działają systemy, które mają ułatwić podejmowanie decyzji o zatrudnieniu (lub zwolnieniu) konkretnych osób. Jednak czy technologia jest w stanie całkowicie wyeliminować „czynnik ludzki” w zarządzaniu kadrami?

Ewolucja działu HR

Rozmowa z maszyną

Rekrutacja to dla HR-owca czas intensywnej pracy. Aby ułatwić im zadanie powstały specjalistyczne programy, które jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną wyznaczają mocne i słabe strony kandydata, jego dopasowanie do stanowiska czy parametry psychologiczne, które mogą pomóc lub przeszkodzić w przyszłej pracy. O zaletach takiej analizy mówi Natalia Burtan z HRwizard – Dzięki generowanym komputerowo testom, które kandydaci wypełniają po wysłaniu swojej aplikacji, możliwa jest obiektywna ocena ich uwarunkowań charakterologicznych oraz określenie zakresu wiedzy i umiejętności. W tej części procesu udział rekrutera jest niewielki, wkracza on dopiero przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej. Na tym etapie wiedza i doświadczenie HR-owca stają się nieocenione. Komputer może dokonać analizy surowych danych, której wyniki będą stanowić podporę przy selekcji kandydatów. Jednak przy wyborze spośród osób o podobnych kompetencjach to ocena motywacji, umiejętności interpersonalnych czy dopasowania do zespołu będzie stanowić czynnik decydujący przy zatrudnieniu. Tego, póki co, maszyna zrobić nie potrafi. – podsumowuje Natalia Burtan.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne zarządzanie

Utrzymanie zespołu i odpowiednia rotacja stanowisk wewnątrz firmy jest równie istotna, jak pozyskiwanie nowych pracowników. Nowoczesne systemy HR-owe, na podstawie gromadzonych przez cały okres zatrudnienia danych, wskazują miejsca, gdzie występują kadrowe braki, potrzebna jest zmiana zakresu kompetencji lub zalecane jest przeprowadzenie dodatkowych szkoleń. - Narzędzia analityczne zbierają informacje na temat wydajności pracy poszczególnych osób, zespołów projektowych czy działów. Pozwalają na wykrycie niedopasowania pracowników do pełnionych obowiązków, dzięki czemu możliwe jest szybkie przenoszenie zakresu prac w ramach danej grupy. – tłumaczy Natalia Burtan. Takie dostosowanie kompetencji do pracownika, a nie stanowiska, pozwala na ograniczenie nadmiernej rotacji w firmie oraz zwiększa efektywność pracy.

Komputer nie jest jednak w stanie zmierzyć innych czynników, takich jak zaangażowanie, motywacja czy chęć samodoskonalenia. Zdarza się, że osoby, które pomimo braku odpowiedniej wiedzy podejmują się jakiegoś wyzwania, wykonują je lepiej od ludzi do tego przypisanych. Dodatkowo uczą się nowych rzeczy i mają poczucie dużego, nie tylko zawodowego sukcesu. Zadaniem HR-owca, poza odpowiednią analizą danych, jest wychwycenie takich sygnałów i wsparcie dla pracownika.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz. 1

Programy do zarządzania kadrami niewątpliwie stanowią przyszłość branży Human Resources. Pomagają nie tylko zaoszczędzić czas i nakład pracy potrzebny na rekrutację, ale także nieocenione narzędzie, pozwalające na szybkie wykrywanie zagrożeń oraz przeszkód, stających na drodze do rozwoju pracownika jak i firmy. Jednak efektywna praca to przede wszystkim ludzie, którzy mają swoje własne motywacje, cechy charakteru oraz zalety i wady, których komputer zanalizować nie potrafi. Dlatego HR-owcy – śpijcie spokojnie. Maszyna jeszcze długo nie zastąpi człowieka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA