reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wiek emerytalny

Wiek emerytalny

Podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce następować będzie stopniowo. Osiągnięcie przez ubezpieczonego wieku emerytalnego jest uzależnione od daty urodzenia. W którym roku możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych Polaków?

Wiek emerytalny

Ubezpieczony ma prawo złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Rok, w którym ubezpieczony osiągnie wiek emerytalny uzależniony jest od daty urodzenia ubezpieczonego, przy czym do 2040 r. będzie różny dla kobiet i mężczyzn. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i docelowo wyniesie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn 67 lat. Zrównanie i jednoczesne podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn następować będzie stopniowo. W przypadku kobiet wiek emerytalny równy 67 lat zostanie osiągnięty w  2040 r., a w przypadku mężczyzn w 2020 r.

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

W miejscu tym należy wskazać, iż w określonych przypadkach możliwe jest uzyskanie emerytury częściowej. Prawo do emerytury częściowej przysługuje:

  • kobietom w wieku co najmniej 62 lat, posiadającym minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
  • mężczyznom w wieku co najmniej 65 lat, posiadającym minimum 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Jak złożyć wniosek o przyznanie emerytury?

Przejście na emeryturę częściową jest możliwe bez konieczności rozwiązania łączącego ubezpieczonego stosunku pracy i jest gwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Skorzystanie z prawa do emerytury częściowej będzie mieć jednak wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67 roku życia. Emerytura ta będzie odpowiednio niższa.

W którym roku możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych Polaków?

W poniższych tabelach przedstawiamy w jakich latach możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama