Wiek emerytalny
REKLAMA
REKLAMA
Wiek emerytalny
Ubezpieczony ma prawo złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Rok, w którym ubezpieczony osiągnie wiek emerytalny uzależniony jest od daty urodzenia ubezpieczonego, przy czym do 2040 r. będzie różny dla kobiet i mężczyzn. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i docelowo wyniesie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn 67 lat. Zrównanie i jednoczesne podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn następować będzie stopniowo. W przypadku kobiet wiek emerytalny równy 67 lat zostanie osiągnięty w 2040 r., a w przypadku mężczyzn w 2020 r.
REKLAMA
Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?
W miejscu tym należy wskazać, iż w określonych przypadkach możliwe jest uzyskanie emerytury częściowej. Prawo do emerytury częściowej przysługuje:
- kobietom w wieku co najmniej 62 lat, posiadającym minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
- mężczyznom w wieku co najmniej 65 lat, posiadającym minimum 40-letni staż ubezpieczeniowy.
Jak złożyć wniosek o przyznanie emerytury?
Przejście na emeryturę częściową jest możliwe bez konieczności rozwiązania łączącego ubezpieczonego stosunku pracy i jest gwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Skorzystanie z prawa do emerytury częściowej będzie mieć jednak wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67 roku życia. Emerytura ta będzie odpowiednio niższa.
W którym roku możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych Polaków?
W poniższych tabelach przedstawiamy w jakich latach możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA