REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika

Agnieszka Banasik
Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika. /Fot. Fotolia
Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są regulacje w zakresie dobowego i tygodniowego odpoczynku pracowników? O tym poniżej.

Jakie regulacje przewiduje Kodeks pracy?

Kodeks pracy reguluje wymiar dobowego odpoczynku pracowników. Każdy z nich ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie. Zgodnie z tą normą pracownik może pracować maksymalnie 13 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć każde 24 godziny od momentu podjęcia pracy (pod uwagę należy brać zakładowy rozkład czasu pracy). Tak więc w przypadku osoby rozpoczynającej pracę o 7.00 doba zakończy się o tej samej godzinie następnego dnia.

REKLAMA

Autopromocja

Dobowa norma wypoczynku nie dotyczy:

  • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

W powyższych przypadkach okres dobowego odpoczynku może być więc krótszy niż 11 godzin. Należy pamiętać jednak o obowiązku wyrównania okresów dłuższych z krótszymi, tak aby średnia była zgodna z normą.

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to ma on prawo do 15-minutowej przerwy w pracy (jest ona wliczana do czasu pracy).
Kodeks pracy reguluje także wymiar czasu tygodniowego odpoczynku pracowników. W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Przez tydzień należy rozumieć siedem dni kalendarzowych, rozpoczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Jeżeli więc okres ten rozpocznie się w środę, to wtorek następnego tygodnia należy traktować jako koniec okresu rozliczeniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Tygodniowa norma wypoczynku może zostać obniżona do 24 godzin:

  • w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
  • gdy jest to wynikiem przejścia pracownika na inną zmianę, zgodnie z rozkładem pracy zmianowej.

Zgodnie z Kodeksem pracy odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 6.00 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Jeżeli praca w niedzielę zgodnie z odrębnymi przepisami jest dozwolona, odpoczynek może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Ewidencja czasu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef po polsku: super kontroler izolujący się w gabinecie czy brat łata wdrażający wolę ogółu. 16 października – Dzień Szefa

Dziś, 16 października, obchodzimy Dzień Szefa. Jest to idealna okazja, by zastanowić się jakich szefów możemy spotkać na naszej drodze i jakimi chcielibyśmy być. Nie każdy bowiem jest urodzonym przywódcą.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

REKLAMA

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

REKLAMA