REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Monika Nowińska
Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS. /Fot. Fotolia
Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS. /Fot. Fotolia
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zakres ubezpieczeń i sposób opodatkowania zależy od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Bezpłatna umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, a osoba ją wykonująca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

Bezpłatne zlecenie - brak tytułu do ubezpieczeń

Bezpłatna umowa zlecenie nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Gdyby umowa zlecenia była odpłatna, wówczas można wybrać, czy składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane z działalności czy ze zlecenia. W takiej sytuacji nie miałaby znaczenia wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu umowy zlecenia. Płatnikiem składek, przekazującym za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniom raporty imienne wraz z deklaracją rozliczeniową oraz opłacającym składki do ZUS za zleceniobiorcę, jest zleceniodawca.

Autopromocja

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Odpłatność zlecenia - podstawa wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie (art. 18 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), z wyłączeniem zasiłków (jeśli zleceniobiorca nabędzie do nich prawo) oraz niektórych przychodów określonych przepisami rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Natomiast podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców jest kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonych i potrącone przez płatników ze środków ubezpieczonego (art. 81 ust. 1 i 6 ustawy zdrowotnej).

Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieodpłatność zlecenia

Zleceniobiorca może wykonać zlecenie (wykonać usługę) bez wynagrodzenia (art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego). Jednak w celu ustalenia, czy w danej sytuacji istnieje obowiązek ubezpieczeń, nieodpłatny charakter zlecenia powinien jasno wynikać z zawartej umowy. W takiej sytuacji zleceniobiorca wykonujący umowę nieodpłatnie nie będzie podlegał ani ubezpieczeniom społecznym (obowiązkowo ani dobrowolnie), ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do celów ubezpieczeniowych nieodpłatny charakter umowy zlecenia musi jednoznacznie wynikać z treści umowy.

Sytuacji tej nie zmienia okoliczność, w której zleceniodawca zwraca poniesione przez zleceniobiorcę koszty związane z wykonaniem nieodpłatnej umowy. Nieodpłatna umowa zlecenia, z której nie mogą być za ubezpieczonego opłacane żadne składki (brak wynagrodzenia – nie zostanie ono zatem określone ani kwotowo, ani w żaden inny sposób) nie może stanowić tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem zdrowotnym.

Objęcie ubezpieczeniami zleceniobiorcy wykonującego taką umowę stałoby w sprzeczności z ogólnymi zasadami systemowymi, zgodnie z którymi za ubezpieczonego są opłacane składki, których wysokość w konsekwencji decyduje o wysokości świadczeń należnych z tytułu wystąpienia danego rodzaju ryzyka (niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością, koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, osiągnięciem wieku emerytalnego itd.).

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA