reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Waloryzacja emerytur w 2015 r.

Waloryzacja emerytur w 2015 r.

Rząd przedstawił plany rządu na ostatni rok kadencji, które obejmują pozostawienie procentowej waloryzacji emerytur na 2015 r. przy jednoczesnym ustanowieniu minimalnej wysokości wzrostu świadczeń, których wartość nie przekraczałaby 3300 zł.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych ma miejsce corocznie, z dniem 1 marca. Jak stanowi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest zaś średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Sprawdź, co się zmieniło: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Nad wysokością zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalnych negocjują corocznie członkowie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Rząd postulował o ustanowienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent e 2015 r. na poziomie ustawowego minimum, a więc na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. Waloryzacja na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. a więc na poziomie ustawowego minimum, wskazanego w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, stanowi przyjęcie przez rząd propozycji przedłożonej przez ministra pracy i polityki społecznej.

Wiek emerytalny

Dodatkowo, rząd proponuje ustanowienie minimalnej wysokości wzrostu świadczeń, która dotyczyłaby de facto osób, których świadczenie byłoby niższe niż 3300 złotych, na poziomie 36 zł. Rząd proponuje zatem nowy, mieszany, kwotowo-procentowy sposób waloryzacji świadczeń emerytalnych.

Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama