REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Sylwia Rudek
Pracoholizm. /Fot. Fotolia
Pracoholizm. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma stale pragnie polepszać swoje wyniki, a pracownicy stają na głowie, by dobrze zrealizować wszystkie powierzone im zadania. Czy w czasach kryzysu ekonomicznego łatwiej stać się pracoholikiem? Czy firmom zależy, aby ich pracownicy byli całkowicie oddani pracy? Co może zrobić firma, by uchronić pracowników przed pułapką pracoholizmu?

Pracoholik to pracownik idealny?

Mogłoby się wydawać, że pracoholik to ideał pracownika – przychodzi do pracy pierwszy, wychodzi ostatni, nie chodzi na obiady, bo je przy biurku, nie ma czasu na zbędne rozmowy ze współpracownikami, bo świadomy jest uciekającego czasu i zbliżających się terminów. Nieprawdą jest, że taka osoba jest skuteczniejsza w swojej pracy. Samo bycie w firmie, nie przekłada się na efektywność i wydajność. Pracoholicy to perfekcjoniści i zazwyczaj towarzyszy im poczucie, że nikt nie zrobi powierzonego zadania lepiej niż oni. Tacy ludzie nie potrafią delegować zadań innym i najczęściej są przeciążeni, zmęczeni, a przez to mniej skuteczni.

REKLAMA

Autopromocja

60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków

Pracoholik pracuje więcej niż 8h dziennie

Spędzanie wielu godzin w pracy wcale nie przekłada się na wyniki pracownika. Wręcz przeciwnie, pracownicy, którzy są zmęczeni, nie wysypiają się i potrzebują więcej czasu na wykonanie czynności niż osoby wypoczęte. Poza tym, w ostatnim czasie przepracowywanie się nie jest modne, coraz więcej firm to rozumie i próbują temu zapobiec.

Jak firmy mogą zwiększyć energię pracowników?

Przede wszystkim dbając o regularnie wykorzystywany urlop i reagując w przypadku zbyt częstej pracy po godzinach. W niektórych firmach do pracowników, którzy po zakończonym czasie pracy nadal mają włączone komputery, przychodzą powiadomienia z przypomnieniem, która jest godzina. Firmy mogą i powinny monitorować status bieżących badań lekarskich swoich pracowników. Pracodawcy, którym zależy na sprawności fizycznej podwładnych, stwarzają warunki przyjazne osobom biegającym lub jeżdżącym na rowerze. Montują kabiny prysznicowe i zapewniają możliwość swobodnej zmiany odzieży, znacząco zmniejszając przy tym ryzyko poważnych chorób zdrowotnych, jak na przykład zawał.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pracownicy mogą poprawić swoją produktywność?

Każda osoba powinna wystrzegać się monotonii, która prowadzi do wypalenia zawodowego. Wypalenie jest szkodliwe nie tylko dla samego pracownika, ale również przekłada się na opinię o pracodawcy. Firma, której pracownicy czują się źle, nie może być zdrowa. Pracownicy powinni dążyć do zwiększenia aktywności fizycznej w pracy – mogą wykonywać proste ćwiczenia i przede wszystkim nie siedzieć przez kilka godzin w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z windy na rzecz schodów lub wybieranie łazienki na innym piętrze budynku. Te drobne czynności, wykonywane systematycznie, nie zajmą dużo czasu, a z pewnością dodadzą energii i poprawią wydajność pracowników.

Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA