REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osobisty personal branding - jak pracodawca widzi Cię w Internecie?

Joanna Niemyjska
Jak pracodawca widzi Cię w Internecie? /Fot. Fotolia
Jak pracodawca widzi Cię w Internecie? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Internet jest dziś jednym z głównych sposobów na poszukiwanie pracy. Należy pamiętać, że korzystając z serwisów internetowych, pozwalających na budowanie swoich profili, należy tworzyć je z rozsądkiem. Pracodawcy nierzadko sięgają do Internetu po informacje o kandydatach.

Personal branding, jak sama nazwa wskazuje, oznacza budowanie własnej marki. O tym, jak jest to ważne, wie każdy marketingowiec, którego zadaniem jest dbałość o wizerunek swojej firmy i budowanie jej marki. W czasach, kiedy mamy do czynienia z kryzysem, a coraz więcej osób, nawet tych wysoce wykwalifikowanych, pozostaje bez pracy, trzeba zadać sobie pytanie: Co jest ze mną nie tak? Dlaczego pomimo setek wysłanych CV odzew pracodawców jest znikomy? Być może bowiem jest to efekt niewłaściwego budowania swojego wizerunku w Internecie…

REKLAMA

Autopromocja

Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

Google prawdę ci powie…

Specjaliści zachęcają do tego, aby przynajmniej raz w miesiącu wpisać swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę internetową, aby sprawdzić, w jakim kontekście się ono wyświetli. Jest to dobry sposób na to, aby filtrować dane, jakie można znaleźć na nasz temat w sieci. Jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, warto zacząć budować swoją markę w Internecie. Jak to zrobić?

Personal branding a media społecznościowe

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że headhunterzy najczęściej przeszukują portale związane z życiem zawodowym, takie jak np. Goldenline, Profeo czy Linkedln. Warto więc trochę się przyłożyć, konstruując konta na tego rodzaju portalach, gdyż od informacji, które tam zawrzemy, w dużym stopniu zależy, czy odezwie się do nas jakikolwiek łowca głów.

Konstruując swój profil, należy zawrzeć w nim informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego, dodatkowych szkoleń, umiejętności i kwalifikacji, które zdobyliśmy niekoniecznie w pracy zawodowej, ale np. angażując się w jakieś wydarzenia społeczne. Warto przy tym podkreślić te cechy, które mogą nas wyróżnić na tle innych kandydatów. Niezwykle ważne jest też umieszczanie w naszym profilu słów-kluczy, po których bardzo często headhunterzy wyszukują osoby do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak szukać pracy w Internecie?

Jak nas widzą, tak nas piszą… i oceniają. Z tego powodu niezwykle istotne jest także zdjęcie, jakie zamieścimy na naszym profilu. Ważne jest, aby fotografia była wyraźna i raczej formalna. Z tego względu lepiej zrezygnować ze zdjęć, które są pamiątką z wakacji, na których poza nami widać jeszcze kilka innych osób lub też inne elementy, które mogą przyciągać wzrok, np. elementy architektoniczne.

Należy też pamiętać o tym, jakie zdjęcia umieszczamy w ogóle w Internecie, na różnych profilach społecznościowych, niekoniecznie tych związanych z życiem zawodowym. Headhunterzy, sprawdzając naszą osobę, zwracają uwagę na różne czynności, jakie wykonujemy, a które pozostawiają po nas ślad w Internecie. W związku z tym, jeśli chcemy w jakimkolwiek miejscu w sieci umieścić swoje zdjęcia, najpierw zastanówmy się, jakie konsekwencje mogą one wywołać. W ostatnim czasie dyskutowano o przypadkach zwolnień z pracy właśnie ze względu na nieodpowiednie zdjęcia, jakie pracownicy zamieszczają w Internecie. Warto też uczulić swoich znajomych na to, aby po jednej z imprez, w których braliśmy udział, nie umieszczali w Internecie zdjęć: zarówno tych, na których można nas rozpoznać, jak i tych, na których jesteśmy oznaczeni. Warto przy tym wspomnieć o możliwości blokowania możliwości oznaczania nas na zdjęciach, co umożliwiają niektóre serwisy społecznościowe.

Forum Kadry

Grupy zainteresowań i kontakty

O tym, jak ważna jest sieć kontaktów w życiu osobistym, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto o tym wspomnieć, budując nasz wizerunek w Internecie. Z tego powodu dobrze jest mieć referencje, które mogą uzupełnić nasz profil. Ponadto, kompletując listę znajomych, należy robić to rozważnie, przyjmując zaproszenia tylko od tych osób, które rzeczywiście znamy.

Aby uniknąć bierności, poza założeniem swojego profilu warto zadbać o to, aby udzielać się na forach, należeć do grup zainteresowań itp.

Co ważne, warto pomyśleć o założeniu swojego profilu w danym serwisie (lub nawet kilku) wówczas, kiedy mamy jeszcze pracę. Jesteśmy wtedy, paradoksalnie, bardziej atrakcyjni na rynku pracy, jako ci aktywni zawodowo, pełni energii, pasji i determinacji do działania. Pracując, mamy styczność z wieloma osobami i sytuacjami, co generuje kolejne pomysły, pobudza naszą kreatywność. Lepiej nie pisać bowiem na swoim profilu: „jestem bezrobotny, pilnie szukam pracy” – bo taka desperacja zamiast zachęcić, odstrasza łowców głów. Jeżeli jesteśmy aktywni zawodowo, a w związku z tym udzielamy się na różnych forach, bierzemy udział w ciekawych dyskusjach, mając przy tym coś istotnego do powiedzenia, nasza wartość w Internecie, a tym samym na rynku pracy, wzrasta.

Szukaj pracy przez znajomych... na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA