REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osobisty personal branding - jak pracodawca widzi Cię w Internecie?

Joanna Niemyjska
Jak pracodawca widzi Cię w Internecie? /Fot. Fotolia
Jak pracodawca widzi Cię w Internecie? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Internet jest dziś jednym z głównych sposobów na poszukiwanie pracy. Należy pamiętać, że korzystając z serwisów internetowych, pozwalających na budowanie swoich profili, należy tworzyć je z rozsądkiem. Pracodawcy nierzadko sięgają do Internetu po informacje o kandydatach.

Personal branding, jak sama nazwa wskazuje, oznacza budowanie własnej marki. O tym, jak jest to ważne, wie każdy marketingowiec, którego zadaniem jest dbałość o wizerunek swojej firmy i budowanie jej marki. W czasach, kiedy mamy do czynienia z kryzysem, a coraz więcej osób, nawet tych wysoce wykwalifikowanych, pozostaje bez pracy, trzeba zadać sobie pytanie: Co jest ze mną nie tak? Dlaczego pomimo setek wysłanych CV odzew pracodawców jest znikomy? Być może bowiem jest to efekt niewłaściwego budowania swojego wizerunku w Internecie…

Autopromocja

Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

Google prawdę ci powie…

Specjaliści zachęcają do tego, aby przynajmniej raz w miesiącu wpisać swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę internetową, aby sprawdzić, w jakim kontekście się ono wyświetli. Jest to dobry sposób na to, aby filtrować dane, jakie można znaleźć na nasz temat w sieci. Jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, warto zacząć budować swoją markę w Internecie. Jak to zrobić?

Personal branding a media społecznościowe

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że headhunterzy najczęściej przeszukują portale związane z życiem zawodowym, takie jak np. Goldenline, Profeo czy Linkedln. Warto więc trochę się przyłożyć, konstruując konta na tego rodzaju portalach, gdyż od informacji, które tam zawrzemy, w dużym stopniu zależy, czy odezwie się do nas jakikolwiek łowca głów.

Konstruując swój profil, należy zawrzeć w nim informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego, dodatkowych szkoleń, umiejętności i kwalifikacji, które zdobyliśmy niekoniecznie w pracy zawodowej, ale np. angażując się w jakieś wydarzenia społeczne. Warto przy tym podkreślić te cechy, które mogą nas wyróżnić na tle innych kandydatów. Niezwykle ważne jest też umieszczanie w naszym profilu słów-kluczy, po których bardzo często headhunterzy wyszukują osoby do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak szukać pracy w Internecie?

Jak nas widzą, tak nas piszą… i oceniają. Z tego powodu niezwykle istotne jest także zdjęcie, jakie zamieścimy na naszym profilu. Ważne jest, aby fotografia była wyraźna i raczej formalna. Z tego względu lepiej zrezygnować ze zdjęć, które są pamiątką z wakacji, na których poza nami widać jeszcze kilka innych osób lub też inne elementy, które mogą przyciągać wzrok, np. elementy architektoniczne.

Należy też pamiętać o tym, jakie zdjęcia umieszczamy w ogóle w Internecie, na różnych profilach społecznościowych, niekoniecznie tych związanych z życiem zawodowym. Headhunterzy, sprawdzając naszą osobę, zwracają uwagę na różne czynności, jakie wykonujemy, a które pozostawiają po nas ślad w Internecie. W związku z tym, jeśli chcemy w jakimkolwiek miejscu w sieci umieścić swoje zdjęcia, najpierw zastanówmy się, jakie konsekwencje mogą one wywołać. W ostatnim czasie dyskutowano o przypadkach zwolnień z pracy właśnie ze względu na nieodpowiednie zdjęcia, jakie pracownicy zamieszczają w Internecie. Warto też uczulić swoich znajomych na to, aby po jednej z imprez, w których braliśmy udział, nie umieszczali w Internecie zdjęć: zarówno tych, na których można nas rozpoznać, jak i tych, na których jesteśmy oznaczeni. Warto przy tym wspomnieć o możliwości blokowania możliwości oznaczania nas na zdjęciach, co umożliwiają niektóre serwisy społecznościowe.

Forum Kadry

Grupy zainteresowań i kontakty

O tym, jak ważna jest sieć kontaktów w życiu osobistym, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto o tym wspomnieć, budując nasz wizerunek w Internecie. Z tego powodu dobrze jest mieć referencje, które mogą uzupełnić nasz profil. Ponadto, kompletując listę znajomych, należy robić to rozważnie, przyjmując zaproszenia tylko od tych osób, które rzeczywiście znamy.

Aby uniknąć bierności, poza założeniem swojego profilu warto zadbać o to, aby udzielać się na forach, należeć do grup zainteresowań itp.

Co ważne, warto pomyśleć o założeniu swojego profilu w danym serwisie (lub nawet kilku) wówczas, kiedy mamy jeszcze pracę. Jesteśmy wtedy, paradoksalnie, bardziej atrakcyjni na rynku pracy, jako ci aktywni zawodowo, pełni energii, pasji i determinacji do działania. Pracując, mamy styczność z wieloma osobami i sytuacjami, co generuje kolejne pomysły, pobudza naszą kreatywność. Lepiej nie pisać bowiem na swoim profilu: „jestem bezrobotny, pilnie szukam pracy” – bo taka desperacja zamiast zachęcić, odstrasza łowców głów. Jeżeli jesteśmy aktywni zawodowo, a w związku z tym udzielamy się na różnych forach, bierzemy udział w ciekawych dyskusjach, mając przy tym coś istotnego do powiedzenia, nasza wartość w Internecie, a tym samym na rynku pracy, wzrasta.

Szukaj pracy przez znajomych... na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  REKLAMA

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA