REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Sylwia Rudek
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny. E-zwolnienia mają usprawnić pracę ZUS i przyspieszyć pracę lekarzy. Papierowe zwolnienia nadal będą funkcjonować – lekarz wystawi zwolnienie papierowe, gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego składek płatnika lub na żądanie chorego.

Co powinny zawierać e-zwolnienia?

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw dostarcza informacji na temat e-zwolnień. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich i skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy. E-zwolnienie musi zawierać:

Autopromocja
 • identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, PESEL (jeśli nie nadano PESEL w zwolnieniu należy umieścić serię i numer paszportu) oraz adres pobytu w czasie trwania niezdolności wykonywania pracy.
 • imię nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego oraz adres udzielania świadczeń zdrowotnych
 • czas, w jakim pacjent nie może wykonywać pracy lub informacje o pobycie w szpitalu
 • informacje na temat prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość (posługując się odpowiednimi kodami)
 • wskazanie lekarskie – chory może chodzić lub chory powinien leżeć
 • okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia i stopień pokrewieństwa tego członka
 • numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych
 • oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Lekarze pod kontrolą

Zwolnienie elektroniczne może wystawiać lekarz, dentysta, felczer lub starczy felczer. Do wystawiania e-zwolnień potrzebny jest kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne rozwiązanie technologiczne umożliwiające identyfikację lekarza. W założeniu wystawienie e-zwolnienia ma usprawnić pracę lekarzy, jednak czas poświęcony na formalną część wizyty, może się wydłużyć szczególnie, gdy chory poprosi o zwolnienie w formie papierowej. W razie, gdy lekarz nie może wystawić zwolnienia elektronicznego, np. z przyczyn przerwy w dostępie do internetu, wówczas w ciągu 3 dni musi wystawić takie zwolnienie i przesłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Nowy system sprawi, że ZUS będzie miał dostęp do statystyk. Widoczne będzie, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia. Każdy pacjent otrzyma profil informacyjny, na którym będą widoczne dane osobowe, zapłacone składki i informacje o wcześniejszych zwolnieniach.

Forum Kadry

Wygoda pacjentów

Wszystkie dane pacjenta pobierane będą z systemu, formalności zostaną więc ograniczone, a pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zostanie przesłane automatycznie. Obecnie ZUS otrzymuje zwolnienie po kilku dniach, a jeśli wystawione zostało np. na 3 dni, nie ma możliwości, by skontrolować słuszność jego wystawienia. Dzięki e-zwolnieniom możliwa będzie kontrola krótkich zwolnień lekarskich, a takich właśnie jest najwięcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadowoleni pracodawcy

Pracodawcy liczą na oszczędności – kiedy pracownik jest na zwolnieniu, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych  pozwoli sprawować większą kontrolę nad lekarzami, przez co ograniczy się ryzyko bezpodstawnych zwolnień. Pracownicy nie będą oszukiwać lekarzy i pracodawców, ponieważ ryzyko kontroli przez ZUS znacznie wzrośnie.

Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA