REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Sylwia Rudek
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny. E-zwolnienia mają usprawnić pracę ZUS i przyspieszyć pracę lekarzy. Papierowe zwolnienia nadal będą funkcjonować – lekarz wystawi zwolnienie papierowe, gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego składek płatnika lub na żądanie chorego.

Co powinny zawierać e-zwolnienia?

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw dostarcza informacji na temat e-zwolnień. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich i skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy. E-zwolnienie musi zawierać:

REKLAMA

Autopromocja
  • identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, PESEL (jeśli nie nadano PESEL w zwolnieniu należy umieścić serię i numer paszportu) oraz adres pobytu w czasie trwania niezdolności wykonywania pracy.
  • imię nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego oraz adres udzielania świadczeń zdrowotnych
  • czas, w jakim pacjent nie może wykonywać pracy lub informacje o pobycie w szpitalu
  • informacje na temat prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość (posługując się odpowiednimi kodami)
  • wskazanie lekarskie – chory może chodzić lub chory powinien leżeć
  • okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia i stopień pokrewieństwa tego członka
  • numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych
  • oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Lekarze pod kontrolą

Zwolnienie elektroniczne może wystawiać lekarz, dentysta, felczer lub starczy felczer. Do wystawiania e-zwolnień potrzebny jest kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne rozwiązanie technologiczne umożliwiające identyfikację lekarza. W założeniu wystawienie e-zwolnienia ma usprawnić pracę lekarzy, jednak czas poświęcony na formalną część wizyty, może się wydłużyć szczególnie, gdy chory poprosi o zwolnienie w formie papierowej. W razie, gdy lekarz nie może wystawić zwolnienia elektronicznego, np. z przyczyn przerwy w dostępie do internetu, wówczas w ciągu 3 dni musi wystawić takie zwolnienie i przesłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Nowy system sprawi, że ZUS będzie miał dostęp do statystyk. Widoczne będzie, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia. Każdy pacjent otrzyma profil informacyjny, na którym będą widoczne dane osobowe, zapłacone składki i informacje o wcześniejszych zwolnieniach.

Forum Kadry

Wygoda pacjentów

Wszystkie dane pacjenta pobierane będą z systemu, formalności zostaną więc ograniczone, a pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zostanie przesłane automatycznie. Obecnie ZUS otrzymuje zwolnienie po kilku dniach, a jeśli wystawione zostało np. na 3 dni, nie ma możliwości, by skontrolować słuszność jego wystawienia. Dzięki e-zwolnieniom możliwa będzie kontrola krótkich zwolnień lekarskich, a takich właśnie jest najwięcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadowoleni pracodawcy

Pracodawcy liczą na oszczędności – kiedy pracownik jest na zwolnieniu, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych  pozwoli sprawować większą kontrolę nad lekarzami, przez co ograniczy się ryzyko bezpodstawnych zwolnień. Pracownicy nie będą oszukiwać lekarzy i pracodawców, ponieważ ryzyko kontroli przez ZUS znacznie wzrośnie.

Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA