Elektroniczne zwolnienie lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
Co powinny zawierać e-zwolnienia?
Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw dostarcza informacji na temat e-zwolnień. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich i skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy. E-zwolnienie musi zawierać:
REKLAMA
- identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, PESEL (jeśli nie nadano PESEL w zwolnieniu należy umieścić serię i numer paszportu) oraz adres pobytu w czasie trwania niezdolności wykonywania pracy.
- imię nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego oraz adres udzielania świadczeń zdrowotnych
- czas, w jakim pacjent nie może wykonywać pracy lub informacje o pobycie w szpitalu
- informacje na temat prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość (posługując się odpowiednimi kodami)
- wskazanie lekarskie – chory może chodzić lub chory powinien leżeć
- okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia i stopień pokrewieństwa tego członka
- numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych
- oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia
Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego
Lekarze pod kontrolą
Zwolnienie elektroniczne może wystawiać lekarz, dentysta, felczer lub starczy felczer. Do wystawiania e-zwolnień potrzebny jest kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne rozwiązanie technologiczne umożliwiające identyfikację lekarza. W założeniu wystawienie e-zwolnienia ma usprawnić pracę lekarzy, jednak czas poświęcony na formalną część wizyty, może się wydłużyć szczególnie, gdy chory poprosi o zwolnienie w formie papierowej. W razie, gdy lekarz nie może wystawić zwolnienia elektronicznego, np. z przyczyn przerwy w dostępie do internetu, wówczas w ciągu 3 dni musi wystawić takie zwolnienie i przesłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Nowy system sprawi, że ZUS będzie miał dostęp do statystyk. Widoczne będzie, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia. Każdy pacjent otrzyma profil informacyjny, na którym będą widoczne dane osobowe, zapłacone składki i informacje o wcześniejszych zwolnieniach.
Wygoda pacjentów
Wszystkie dane pacjenta pobierane będą z systemu, formalności zostaną więc ograniczone, a pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zostanie przesłane automatycznie. Obecnie ZUS otrzymuje zwolnienie po kilku dniach, a jeśli wystawione zostało np. na 3 dni, nie ma możliwości, by skontrolować słuszność jego wystawienia. Dzięki e-zwolnieniom możliwa będzie kontrola krótkich zwolnień lekarskich, a takich właśnie jest najwięcej.
Zadowoleni pracodawcy
Pracodawcy liczą na oszczędności – kiedy pracownik jest na zwolnieniu, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych pozwoli sprawować większą kontrolę nad lekarzami, przez co ograniczy się ryzyko bezpodstawnych zwolnień. Pracownicy nie będą oszukiwać lekarzy i pracodawców, ponieważ ryzyko kontroli przez ZUS znacznie wzrośnie.
Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat