| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny. E-zwolnienia mają usprawnić pracę ZUS i przyspieszyć pracę lekarzy. Papierowe zwolnienia nadal będą funkcjonować – lekarz wystawi zwolnienie papierowe, gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego składek płatnika lub na żądanie chorego.

Co powinny zawierać e-zwolnienia?

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw dostarcza informacji na temat e-zwolnień. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich i skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy. E-zwolnienie musi zawierać:

  • identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, PESEL (jeśli nie nadano PESEL w zwolnieniu należy umieścić serię i numer paszportu) oraz adres pobytu w czasie trwania niezdolności wykonywania pracy.
  • imię nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego oraz adres udzielania świadczeń zdrowotnych
  • czas, w jakim pacjent nie może wykonywać pracy lub informacje o pobycie w szpitalu
  • informacje na temat prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość (posługując się odpowiednimi kodami)
  • wskazanie lekarskie – chory może chodzić lub chory powinien leżeć
  • okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia i stopień pokrewieństwa tego członka
  • numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych
  • oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Lekarze pod kontrolą

Zwolnienie elektroniczne może wystawiać lekarz, dentysta, felczer lub starczy felczer. Do wystawiania e-zwolnień potrzebny jest kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne rozwiązanie technologiczne umożliwiające identyfikację lekarza. W założeniu wystawienie e-zwolnienia ma usprawnić pracę lekarzy, jednak czas poświęcony na formalną część wizyty, może się wydłużyć szczególnie, gdy chory poprosi o zwolnienie w formie papierowej. W razie, gdy lekarz nie może wystawić zwolnienia elektronicznego, np. z przyczyn przerwy w dostępie do internetu, wówczas w ciągu 3 dni musi wystawić takie zwolnienie i przesłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Nowy system sprawi, że ZUS będzie miał dostęp do statystyk. Widoczne będzie, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia. Każdy pacjent otrzyma profil informacyjny, na którym będą widoczne dane osobowe, zapłacone składki i informacje o wcześniejszych zwolnieniach.

Forum Kadry

Wygoda pacjentów

Wszystkie dane pacjenta pobierane będą z systemu, formalności zostaną więc ograniczone, a pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zostanie przesłane automatycznie. Obecnie ZUS otrzymuje zwolnienie po kilku dniach, a jeśli wystawione zostało np. na 3 dni, nie ma możliwości, by skontrolować słuszność jego wystawienia. Dzięki e-zwolnieniom możliwa będzie kontrola krótkich zwolnień lekarskich, a takich właśnie jest najwięcej.

Zadowoleni pracodawcy

Pracodawcy liczą na oszczędności – kiedy pracownik jest na zwolnieniu, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych  pozwoli sprawować większą kontrolę nad lekarzami, przez co ograniczy się ryzyko bezpodstawnych zwolnień. Pracownicy nie będą oszukiwać lekarzy i pracodawców, ponieważ ryzyko kontroli przez ZUS znacznie wzrośnie.

Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »