REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Przedsiębiorczość kobiet w Polsce. /Fot. Fotolia
Przedsiębiorczość kobiet w Polsce. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W zarządach wielu firm nadal dominują mężczyźni, jednak kobiety zakładają dziś coraz więcej firm. Prowadzenie własnej firmy jest dla nich alternatywą dla pracy na czyjś rachunek.

Zakładają firmy, stowarzyszenia, organizują spotkania, szkolenia i konferencje. Kobiecy biznes rozwija się coraz szybciej i dynamiczniej. Co jest tego przyczyną?

REKLAMA

Dlaczego kobiety zakładają własne firmy

Kobiety bardzo często otwierają własną działalność gospodarczą z powodu braku alternatywy. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia i wysoka stopa bezrobocia najczęściej popychają kobiety ku myśli o własnej firmie. Innym powodem jest też niezadowolenie z dotychczasowej pracy czy chęć zmiany w życiu. Wiele kobiet ma też problem ze znalezieniem pracy po urodzeniu dziecka. To one właśnie stanowią gros tych, które zakładają, często jednoosobową, działalność gospodarczą. Bardzo często jest to efekt redukcji etatów w firmie, w wyniku których pracę tracą np. kobiety, które zdecydowały się na urodzenie dziecka. Innym powodem jest chęć poświecenia większej ilości czasu rodzinie. Etat implikuje pewien rodzaj zależności w pracy: osoba powinna wykonywać swoją pracę w ściśle określonym miejscu, pod kontrolą pracodawcy. Kobiety, które zakładają własny biznes, mogą swobodniej operować czasem. Wykonują obowiązki zawodowe wówczas, kiedy mają na to czas. Dzięki temu mogą poświęcić więcej uwagi rodzinie, dbając jednocześnie o interesy służbowe.

Kompetencje w małej firmie

Innym, równie ważnym, a często idącym w parze powodem wzrostu przedsiębiorczości wśród kobiet jest chęć samorealizacji i niezależności, rozwoju. Zarobki, choć zwykle wymieniane są w dalszej kolejności, zaczynają mieć coraz większe znaczenie na damskiej liście powodów do założenia działalności gospodarczej.

W drodze do sukcesu

REKLAMA

Właścicielki nowych firm muszą często mierzyć się z wieloma problemami, z jakimi styka się początkujący przedsiębiorca. Poza kwestiami prawnymi, związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, są to dodatkowo sprawy związane z łączeniem roli rodzinnej i zawodowej. Kobiety są znacznie bardziej zaangażowane w życie rodzinne i wychowanie dzieci, poświęcają tej roli więcej czasu niż mężczyźni. Tymczasem prowadzenie własnej firmy wymaga dużych nakładów czasu i pracy. To powoduje, że wiele kobiet obawia się prowadzenia własnego biznesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony jednak kobiety chętnie dzielą się doświadczeniem i wspierają się wzajemnie. Powstaje wiele stron internetowych, portali, grup i stowarzyszeń, które zrzeszają przedsiębiorcze kobiety i wspieraj zakładanie nowych biznesów. Panie mogą tu wymienić się doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty biznesowe, które zaowocują współpracą. Takie działania są nie bez znaczenia. Iwona, która założyła sklep internetowy z ubrankami dla dzieci, mówi:

- Zainspirował mnie pewien portal internetowy, a konkretnie wywiad z kobietą, która była w podobnej sytuacji jak ja, czyli nie mogła znaleźć pracy po urodzeniu dziecka. Pomyślałam, że skoro jej się udało, to dlaczego i ja mam nie spróbować? Założyłam własną działalność, a teraz sama dzielę się doświadczeniem z innymi – opowiada właścicielka sklepu on-line.

Forum Kadry

Kobiecy biznes, czyli jaki?

REKLAMA

Co ciekawe, kobiety upodobały sobie pewne, określone branże.  Wiele, tzw. „kobiecych biznesów” działa w branży gastronomicznej (np. kawiarnie, restauracje, cukiernie, usługi typu „pieczenie ciast na zamówienie” itp.), odzieżowej (sklepy stacjonarne oraz internetowe, ciucholandy), kosmetycznej (sklepy i usługi). Choć zdarzają się wyjątki, większość kobiet preferuje działalność w branży, którą zna i „czuje”. Jest to też najlepsza recepta na powodzenie biznesu.

Warto podkreślić, że w takich branżach jak wspomniane wyżej kobiety zwykle czują się pewniej, a to je motywuje do działania. Rozwój Internetu i branży e-commerce sprzyja damskim biznesom. Wiele firm prowadzonych przez kobiety oferuje swoje usługi i produkty tylko on-line. Dzięki temu można znacząco ograniczyć koszty, jakie zwykle trzeba wyłożyć na założenie biznesu, a później też na jego prowadzenie. Taka sytuacja sprawia, że kobiety decydują się podjąć ryzyko założenia własnej firmy, mając na uwadze niewielką stratę finansową, w najgorszym wypadku.

Coraz więcej kobiet zakłada firmy i osiąga sukces. Czy pod tym względem płeć piękna różni się czymś od tej drugiej? Zazwyczaj znaczące różnice są tylko w  podejściu do biznesu i spojrzeniu na własne siły i możliwości. Kobietom nadal często brakuje pewności siebie i  wiary we własne siły. Wsparcie ze strony innych kobiet oraz odpowiednie przygotowanie merytoryczne może jednak znacząco wzmocnić wiarę we własne siły. To dobry trend, bo warto pamiętać o tym, że wzrastający poziom przedsiębiorczości kobiet wpływa nie tylko pozytywnie na nie same i ich budżet domowy, ale też na stan całej gospodarki.

Badanie zaangażowania pracowników

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA