reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od stażu pracy. Zasiłek można pobierać przez 6 lub wyjątkowo przez 12 miesięcy. Jakie warunki musi spełniać bezrobotny, aby przysługiwał mu zasiłek? Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014 roku?

Zobacz aktualną wysokość zasiłku -> Zasiłek dla bezrobotnych netto 2017/2018

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu, dla którego Powiatowy Urząd Pracy nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego, szkolenia czy prac interwencyjnych lub prac publicznych. W okresie ostatnich 18 miesięcy bezrobotny musi mieć przepracowane 365 dni, ewentualnie udokumentuje przepracowany rok z tytułu umowy, której kwota nie jest niższa niż minimalna kwota krajowa, a z wykonywanych prac były odprowadzane składki na Fundusz Pracy.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Inne przypadki :

  • W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej udokumentuje opłacanie składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej lub współpracy jeżeli płaca minimalna od jakiej były odprowadzane składki na Fundusz Pracy, nie były niższe niż minimalna krajowa.
  • W przypadku osób które odbywały pracę przebywając w areszcie, a podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy była w wysokości co najmniej połowy płacy minimalnej.
  • W sytuacji, gdy zostało odbyte minimum 240 dni służby wojskowej.
  • W przypadku zatrudnienia za granicą przy jednoczesnym odprowadzaniu składki na Fundusz Pracy w Polsce lub gdy bezrobotny wrócił do kraju jako repatriant i był zatrudniony w Państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Pół roku lub rok zasiłku

Bezrobotny może pobierać zasiłek przez 6 miesięcy w sytuacji gdy stopa bezrobocia w danym obszarze kraju za poprzedzający miesiąc przyznania zasiłku, nie przekraczała 150% przeciętnej bezrobocia w kraju, a przez 12 miesięcy w sytuacji gdy stopa bezrobocia w kraju za poprzedzający miesiąc przyznawania zasiłku przekraczała 150% przeciętnej bezrobocia w kraju lub jest bezrobotnym w wieku powyżej 50 roku życia ewentualnie przepracował 20 lat. 12 miesięcy zasiłku przyznawane jest również osobie jeżeli na utrzymaniu rodziny jest dziecko do 15 roku życia, a współmałżonek jest również na bezrobociu i stracił status przyznawania zasiłku dla bezrobotnych.

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Dla kogo podstawowy, obniżony i podwyższony zasiłek?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. W przypadku, gdy staż pracy wynosi do 5 lat wówczas bezrobotnemu przysługuje zasiłek obniżony – wypłacane będzie 80% zasiłku podstawowego. Jeżeli staż pracy będzie wynosi od 5 do 20 lat wówczas osoba bezrobotna może liczyć na zasiłek w wysokości 100% zasiłku podstawowego. Najwyższy zasiłek przysługuje jednak osobom, które przepracowały minimum  20 lat, wówczas przysługuje im zasiłek podwyższony – 120 % zasiłku podstawowego.

Ile wynosi zasiłek?

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w rozliczeniu miesięcznym. Do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80% kwoty podstawowej czyli 664,90 zł przez pierwsze trzy miesiące, a przez kolejne trzy miesiące 522,10 zł. Od 5 do 20 lat stażu zasiłek wypłacany jest w 100% –  w okresie pierwszych trzech miesięcy 831,10 zł miesięczne, a w  następnych miesiącach – 652,60 zł. Po przekroczeniu 20 lat stażu pracy zasiłek to 120% czyli 997,40 zł w pierwszych trzech miesiącach i 783,20 zł  przez kolejne miesiące (kwoty brutto). W przypadku kiedy rozliczenie dotyczy nie pełnego miesiąca, wtedy wyliczana jest dzienna kwota zasiłku i mnożona razy ilość dni, za które bezrobotnemu przysługuje zasiłek.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 16.11.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama