| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od stażu pracy. Zasiłek można pobierać przez 6 lub wyjątkowo przez 12 miesięcy. Jakie warunki musi spełniać bezrobotny, aby przysługiwał mu zasiłek? Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014 roku?

Zobacz aktualną wysokość zasiłku -> Zasiłek dla bezrobotnych netto 2017/2018

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu, dla którego Powiatowy Urząd Pracy nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego, szkolenia czy prac interwencyjnych lub prac publicznych. W okresie ostatnich 18 miesięcy bezrobotny musi mieć przepracowane 365 dni, ewentualnie udokumentuje przepracowany rok z tytułu umowy, której kwota nie jest niższa niż minimalna kwota krajowa, a z wykonywanych prac były odprowadzane składki na Fundusz Pracy.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Inne przypadki :

  • W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej udokumentuje opłacanie składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej lub współpracy jeżeli płaca minimalna od jakiej były odprowadzane składki na Fundusz Pracy, nie były niższe niż minimalna krajowa.
  • W przypadku osób które odbywały pracę przebywając w areszcie, a podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy była w wysokości co najmniej połowy płacy minimalnej.
  • W sytuacji, gdy zostało odbyte minimum 240 dni służby wojskowej.
  • W przypadku zatrudnienia za granicą przy jednoczesnym odprowadzaniu składki na Fundusz Pracy w Polsce lub gdy bezrobotny wrócił do kraju jako repatriant i był zatrudniony w Państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Pół roku lub rok zasiłku

Bezrobotny może pobierać zasiłek przez 6 miesięcy w sytuacji gdy stopa bezrobocia w danym obszarze kraju za poprzedzający miesiąc przyznania zasiłku, nie przekraczała 150% przeciętnej bezrobocia w kraju, a przez 12 miesięcy w sytuacji gdy stopa bezrobocia w kraju za poprzedzający miesiąc przyznawania zasiłku przekraczała 150% przeciętnej bezrobocia w kraju lub jest bezrobotnym w wieku powyżej 50 roku życia ewentualnie przepracował 20 lat. 12 miesięcy zasiłku przyznawane jest również osobie jeżeli na utrzymaniu rodziny jest dziecko do 15 roku życia, a współmałżonek jest również na bezrobociu i stracił status przyznawania zasiłku dla bezrobotnych.

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Dla kogo podstawowy, obniżony i podwyższony zasiłek?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. W przypadku, gdy staż pracy wynosi do 5 lat wówczas bezrobotnemu przysługuje zasiłek obniżony – wypłacane będzie 80% zasiłku podstawowego. Jeżeli staż pracy będzie wynosi od 5 do 20 lat wówczas osoba bezrobotna może liczyć na zasiłek w wysokości 100% zasiłku podstawowego. Najwyższy zasiłek przysługuje jednak osobom, które przepracowały minimum  20 lat, wówczas przysługuje im zasiłek podwyższony – 120 % zasiłku podstawowego.

Ile wynosi zasiłek?

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w rozliczeniu miesięcznym. Do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80% kwoty podstawowej czyli 664,90 zł przez pierwsze trzy miesiące, a przez kolejne trzy miesiące 522,10 zł. Od 5 do 20 lat stażu zasiłek wypłacany jest w 100% –  w okresie pierwszych trzech miesięcy 831,10 zł miesięczne, a w  następnych miesiącach – 652,60 zł. Po przekroczeniu 20 lat stażu pracy zasiłek to 120% czyli 997,40 zł w pierwszych trzech miesiącach i 783,20 zł  przez kolejne miesiące (kwoty brutto). W przypadku kiedy rozliczenie dotyczy nie pełnego miesiąca, wtedy wyliczana jest dzienna kwota zasiłku i mnożona razy ilość dni, za które bezrobotnemu przysługuje zasiłek.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »