REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedawca, inżynier, kierowca - zagrożenia dla zdrowia

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą praca sprzedawcy, inżyniera, kierowcy? Jak pracodawca może minimalizować ryzyko powstania problemów ze zdrowiem swoich pracowników?

Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy?

W czasie epidemii utraty pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie. Mimo, że firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników. Kto jest obecnie najbardziej narażony na zwolnienie?

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

REKLAMA

Atrakcyjne benefity pozapłacowe - przykłady

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy jest wysokie wynagrodzenie. Jednak o atrakcyjności oferty pracy świadczą także benefity pozapłacowe. Do przykładów najbardziej pożądanych benefitów należą: prywatna opieka zdrowotna, wczasy pod gruszą, prezenty świąteczne, ubezpieczenie i program oszczędzania na przyszłość.

Dzień wolny od pracy z powodu epidemii

Dodatkowy dzień wolny od pracy może ustanowić Prezes Rady Ministrów mocą rozporządzenia. Takie upoważnienie zawiera ustawa o dniach wolnych od pracy. Warunkiem jest występowanie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Zmiany w delegowaniu pracowników od 30 lipca 2020 r. nie dotyczą kierowców!

Zmiany w delegowaniu pracowników, które wejdą w życie 30 lipca 2020 r., nie dotyczą kierowców. Transport drogowy został wyłączony z tej regulacji. Nowe przepisy dotyczące kierowców zaczną obowiązywać 18 miesięcy od wejścia w życie Pakietu mobilności.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w czerwcu i II kwartale 2020 r.

Prezes GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu i II kwartale 2020 r. Jak zmieniło się w porównaniu do maja?

REKLAMA

Do kiedy można złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

ZUS wciąż wypłaca świadczenie postojowe z Tarczy Antykryzysowej dla prowadzących działalność i osób na umowach cywilnoprawnych. Do kiedy można składać wnioski o postojowe?

Jak rekrutować podczas epidemii koronawirusa?

Zwolnienia z powodu spowolnienia gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa spowodowały większą liczbę kandydatów do pracy. Trudniej jest wybrać spośród nich najlepszych pracowników. Jak rekrutować skutecznie i efektywnie w dobie pandemii?

Liczba ofert pracy zdalnej wzrosła o 30%

W czasie epidemii koronawirusa liczba ofert pracy zdalnej wzrosła o średnio 30%. Kandydaci do pracy chętniej wybierają te propozycje, które umożliwiają im częściowe lub całkowicie wykonywanie pracy w systemie home office.

Praca zdalna w Tarczy 4.0 – regulaminy wewnętrzne sposobem na wątpliwości

Kolejna Tarcza Antykryzysowa, choć uszczegółowiła dotychczasowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, nadal nie spełnia oczekiwań pracodawców i pracowników. Konieczne może się okazać wprowadzanie w zakładach pracy wewnętrznych regulaminów, które pozwolą na precyzyjne i bezpieczne dla obu stron określenie kwestii, których nie rozstrzyga aktualnie obowiązujące prawo.

Delegowanie pracowników - zmiany od 30 lipca 2020 r.

Projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Wprowadza zmiany w delegowaniu pracowników, które mają wejść w życie 30 lipca 2020 r. Nowelizacja ma na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 28 czerwca 2018 r. Co się zmieni?

Pracodawca jako administrator danych zawartych w dokumentacji pracowniczej

Pracodawca jako administrator danych zawartych w dokumentacji pracowniczej nie musi prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych. Jeśli w aktach osobowych znajdują się dane zebrane w sposób niezgodny z prawem, pracodawca musi je usunąć.

Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r.

Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r. to wolne za 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie). Kiedy oddać dni wolne?

Skorzystałeś ze wsparcia z Tarczy Antykryzysowej? Spodziewaj się kontroli ZUS.

Wsparcie z Tarczy Antykryzysowej polegające na przyznawaniu świadczenia postojowego albo zwolnienia ze składek ZUS było realizowane na podstawie oświadczeń wnioskodawców. Po epidemii koronawirusa ZUS będzie przeprowadzał kontrole prawdziwości składanych oświadczeń. Jeśli więc skorzystałeś z pomocy, spodziewaj się kontroli.

Zwolnienie jednego pracownika powoduje zwrot pełnego dofinansowania z Tarczy Antykryzysowej

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła surowsze zasady dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Pracodawca, który zwolni pracownika objętego pomocą, będzie musiał zwrócić dotację na wszystkich pracowników. Wcześniej przepisy przewidywały zwrot dotacji przyznanej na zwalnianego pracownika.

Czy pracodawca może pytać o to, gdzie pracownik wyjeżdża na urlop?

Czy ze względu na epidemię koronawirusa pracodawca może pytać pracownika o to, gdzie wyjeżdża na urlop wypoczynkowy? Pracodawca musi zapewnić bowiem bezpieczeństwo pracownikom i prawidłowy tok pracy. Chce unikać kwarantanny.

RODO w kadrach – rekrutacja cz. 1

Jednym z ważniejszych zagadnień, z którym stykają się pracownicy związani z obszarem kadrowym jest przetwarzanie danych osobowych. Pozyskiwanie danych, ich gromadzenie odbywa się praktycznie na każdym etapie. Od rekrutacji, przez całe zatrudnienie, aż do zwolnienia pracownika.

Pakiet mobilności – zmiany w pracy kierowcy 2020

Pakiet mobilności został przyjęty bez poprawek w lipcu 2020 r. Jakie zmiany w pracy kierowcy wprowadza? Dotyczą przede wszystkim czasu pracy, przerw, odpoczynku kierowców oraz delegowania pracowników.

Dodatek solidarnościowy 1400 zł to kwota netto

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł za miesiąc. To kwota netto. Za osobę pobierającą dodatek opłaca się składkę emerytalną i rentową oraz składkę zdrowotną. Płatnikiem tych składek jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki jednak nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane przez państwo.

Moc doceniania pracowników

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o dobrym samopoczuciu w pracy. Jednym z kluczowych elementów budujących tzw. wellbeing w organizacji jest docenianie – wyrażanie uznania za wykonaną pracę, postawę czy zaangażowanie. Jak robić to dobrze – wyjaśniają ekspertki banku Credit Agricole.

Urlop rodzicielski w 2022 r. - 2 miesiące tylko dla ojca

Urlop rodzicielski w 2022 r. czekają duże zmiany. 2 miesiące urlopu będzie mógł wykorzystać tylko ojciec dziecka. Celem Dyrektywy work-life balance ma na celu zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym rodziców oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Rekrutacja - jakich informacji może żądać pracodawca?

Kodeks pracy zawiera zamknięty katalog informacji, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy. Jakie dane mogą więc być przetwarzane w procesie rekrutacji?

Zwolnienie ze składek ZUS - rozczarowanie przedsiębiorców

W związku z Tarczą Antykryzysową przedsiębiorcy mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj. Niektórzy z nich rozczarowali się, gdy nie otrzymali zwolnienia. W jakich przypadkach przedsiębiorcy nie skorzystali z owej pomocy i dlaczego?

IOSKU w 2020 r. wyłącznie na PUE ZUS

Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, w 2020 r. można sprawdzić wyłącznie na PUE ZUS. Z powodu epidemii koronawirusa nie prowadzi się wysyłki listów do ubezpieczonych. Co znajduje się w IOSKU?

Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę?

Koronawirus wiele zmienił. Część pracowników liczących na podwyżkę w 2020 r. otrzymała obniżkę wynagrodzenia. Czy warto jeszcze w tym roku ubiegać się o podwyżkę?

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS przysługuje także po 12 lipca. Zostaje ponownie przedłużony - będzie obowiązywał w wakacje, póki co do 26 lipca 2020 r. Zasiłek ten wprowadzono w związku z opieką nad dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa.

Ustawa o emeryturach rocznika 1953

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej nieobecności w pracy tylko przez 3 miesiące. Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie w kolejnych miesiącach?

Mobbing a różnicowanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - projekt zmian w Kodeksie pracy

Poselski projekt zmian Kodeksu pracy rozszerza definicję mobbingu. Miałoby nim być również różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika.

Mierzenie temperatury pracownikom - co na to prawo?

Mierzenie temperatury pracownikom nie zostało wprost uregulowane w polskim prawie. Pracodawcy muszą zapewniać bezpieczeństwo pracy, ale nie wiedzą czy RODO pozwala na tego typu pomiary. Wynik badania temperatury ciała to informacja o stanie zdrowia pracownika, a zabrania się przetwarzania danych wrażliwych.

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata

Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek za kwiecień i maj. Tak stanowi Tarcza antykryzysowa. Można było wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty, a następnie w pełni skorzystać z umorzenia składek. Aktualnie tylko niektórzy ubezpieczeni mogą jeszcze złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do 10 lipca 2020 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura - opiekun musi wybrać

Opiekun, który ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, a jednocześnie pobiera emeryturę powinien wystąpić do ZUS o zawieszenie emerytury. Musi więc wybrać pomiędzy jednym i drugim świadczeniem. Takie stanowisko zajął NSA w ostatnich wyrokach z maja i czerwca 2020 r.

Offboarding - co to jest?

Offboarding, podobnie jak onboarding, staje się powszechnie używanym pojęciem. Określa proces polegający na odejściu z firmy. Celem offboardingu jest bezproblemowe, bezkonfliktowe rozstanie pracodawcy z pracownikiem. Dotyczy również spraw technicznych, takich jak oddanie sprzętu.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r. nieznacznie wzrosło w porównaniu do maja. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Emerytura rocznika 1953 - senat przyjął nowelizację bez poprawek

Problem emerytur rocznika 1953 został rozwiązany. Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS bez poprawek. Emeryci otrzymają zwrot różnicy między pobieraną niższą emeryturą, a tą którą powinni mieć wypłacaną (wyższą). Nowe przepisy przewidują również ponowne przeliczenie renty rodzinnej.

Na podstawie jakiej umowy zatrudnić studenta w wakacje?

Na jakiej podstawie zatrudnić studenta do pracy w wakacje, aby można było zaoszczędzić? Za osobę do 26 roku życia nie płaci się składek ZUS.

Rekrutacja zdalna w branży IT

Rekrutacja zdalna jest bardzo często stosowana w branży IT. Większość pracodawców poszukujących informatyków robi to online. Jakich pracowników poszukują? Na co kandydaci szczególnie zwracają uwagę?

Polska przeciwna dyskryminującym przepisom Pakietu Mobilności

Polska jest przeciwna dyskryminującym przepisom Pakietu Mobilności takim, jak obowiązek powrotu ciężarówek do państwa członkowskiego siedziby przedsiębiorstwa co 8 tygodni czy ograniczenie wykonywania przewozów kabotażowych w formie okresu karencji. 9 państw (Polska, Bułgaria, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia i Węgry) skierowało wspólne pismo w tej sprawie do posłów Parlamentu Europejskiego.

Kontrole PIP - nowe zasady w czasie epidemii

Kontrole PIP w pełnym zakresie zostały wznowione od 22 czerwca 2020 r. Nowe zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa inspektorom pracy jak i pracodawcom oraz pracownikom. W związku z tym powstał szereg wytycznych opracowanych przez Głównego Inspektora Pracy i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dodatek do wynagrodzenia dla asystentów rodziny w 2020 r.

Asystenci rodziny w 2020 r. otrzymają jednorazowy dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1700 zł brutto. Czym zajmują się asystenci rodziny?

Tarcza Antykryzysowa – zmiany w PPK

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła trzy istotne zmiany dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą one: wydłużenia terminów wdrożenia PPK dla tzw. II fazy, utrzymania wyłączenia PPK spod regulacji dotyczących zamówień publicznych oraz uproszczenia w zasadach tworzenia PPK u pracodawców sektora publicznego.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

Czy pracodawca może zawiesić funkcjonowanie zfśs z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej

Jesteśmy pracodawcą prywatnym zatrudniającym ponad 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną związaną z epidemią koronawirusa chcielibyśmy zawiesić regulamin funduszu na podstawie art. 91 Kodeksu pracy, a tym samym zawiesić jego funkcjonowanie. Czy jest to możliwe? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Jak zatrudnić pracownika, który wyczerpał limit umów o pracę na czas określony

Pracownica była zatrudniona w naszej firmie od 1 marca 2017 r. Pracowała na podstawie trzech następujących bezpośrednio po sobie umów na czas określony i następnie czwartej umowy na czas nieokreślony zawartej w 2019 r. Umowa na czas nieokreślony została rozwiązana 31 stycznia 2020 r. na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracownicy. Teraz, po przerwie, pracownica zwróciła się do nas z prośbą o ponowne zatrudnienie. Czy możemy podpisać z nią umowę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z koronawirusem powoduje pomniejszenie liczby dni urlopu wypoczynkowego? Dokonajmy obliczeń na przykładzie obniżenia czasu pracy o 20% czyli do 4/5 etatu.

Od 1 lipca 2020 r. III etap wprowadzania PPK

1 lipca 2020 r. rozpoczął się III etap wprowadzania PPK. Obejmuje on firmy zatrudniające co najmniej 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 r. Do kiedy należy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK?

W tym roku nie będzie wysyłek Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS

W 2020 r. nie będzie wysyłek listów z Informacją o stanie konta ubezpieczonego w ZUS. Będzie można sprawdzić ją na PUE ZUS. Udostępnia się również możliwość wystąpienia o wersję papierową.

REKLAMA