REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ile zarabia programista 2021
Ile zarabia programista 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki programistów w 2021 roku będą rosnąć. Wciąż brakuje programistów na polskim rynku pracy. Pracodawcy podnoszą ich wynagrodzenia w celu rekrutacji najlepszych specjalistów z branży IT. Jak wyglądają zarobki informatyków w Polsce? Które technologie warto znać? Od czego zależy płaca?

Ile zarabia przeciętny programista?

Wzmożone zapotrzebowanie na informatyków to efekt pandemii. Firmy przenoszą się do internetu. Generalnie technologia i informatyka zyskują na znaczeniu, w związku z czym programiści mogą podnosić swoje wymagania. Oferty pracy zawierają coraz wyższe widełki płacowe.

Autopromocja

O tym, ile zarabia przeciętny programista, można dowiedzieć się z licznych raportów firm, które na bieżąco śledzą rynek pracy w Polsce. Warto podkreślić, że większość z nich zatrudnia się na podstawie umowy B2B, a mniej podejmuje się pracy w ramach umowy o pracę. Forma współpracy podjętej na zasadzie B2B stanowi ponad połowę wszystkich ofert pracy.

Przeciętny programista junior zarabia poniżej 5 tys. zł netto. Większość z nich deklaruje, że zarabia od 3 do 5 tys. zł. Co ciekawe, już na poziomie mid zarabia się dwa razy tyle. Ile więc średnio zarabia w Polsce programista na poziomie mid? Na kontraktach B2B około 11-12 tys. zł + VAT, a na umowach o pracę średnio 10 tys. zł brutto. Tymczasem programista na poziomie senior zarabia przeciętnie około 17,9 tys. zł + VAT na umowach B2B lub 15,5 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Od czego zależy płaca programisty?

Płaca programisty na pewno zależy od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia i rodzaju podpisanej umowy. Umowy B2B charakteryzują się wyższymi zarobkami i w 2020 r. wahały się w granicach 12-17,6 tys. zł + VAT. Dla porównania w 2019 r. było to 10-16 tys. zł. Zarobki wzrosły więc o około 2 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku umowy o pracę w 2020 r. było to wynagrodzenie wahające się od 8,9-13,2 tys. zł brutto. Dla porównania w 2019 r. było to 8-13 tys. zł. W tej formie umowy zarobki wzrosły nieznacznie, co przemawia na korzyść umów B2B. Można ocenić, że dla umów o pracę płaca w 2021 r. wzrośnie o około 500 zł.

Natomiast umowy cywilnoprawne jak umowa zlecenie czy o dzieło wiąże się zwykle z najniższymi zarobkami – od 6,1 do 10,5 tys. zł brutto. Takie wynagrodzenia otrzymywali na początku pandemii, należy jednak pamiętać, że koronawirus umocnił ich pozycję negocjatorską.

Jeśli chodzi o doświadczenie programistów można wymienić juniorów, midów i seniorów. Na umowie B2B juniorzy w 2020 r. mogli liczyć na zarobki w wysokości 4-7 tys. brutto + VAT. Mid otrzyma już od 9 do 14 tys. zł + VAT, a senior od 15,8 do 20 tys. zł + VAT. Jeśli mid w 2019 r. otrzymywał od 8 do 13 tys. zł i w 2020 r. jego zarobki wzrosły o mniej więcej 1 tys. to najprawdopodobniej o tyle samo co najmniej wzrosną jego płace w 2021 r. Można więc w przybliżeniu ocenić, że w 2021 r. wskazane widełki wynagrodzeń wzrosną o 1 tys. zł.

Tymczasem na umowie o pracę junior w 2020 r. mógł zarobić podobnie – od 4 do 6,3 tys. zł, mid od 8 do 12 tys. zł, a senior od 13 do 18 tys. zł. W porównaniu z umową B2B są to więc zarobki o  około 2 tys. zł niższe.

Kolejnym warunkiem determinującym wysokość zarobków programistów jest ich specjalizacja. Najwyżej zarabiają programiści Big Data i Business Intelligence, a najniżej pracujący w działach Support (7-10,4 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 8 tys. zł brutto) i UX (8-11 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 12 tys. zł brutto).

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które warto znać, aby podwyższyć swoje zarobki. Do najlepiej płatnych należą:

 • Język Scala
 • Język Java
 • Angular
 • React
 • Python
 • Android
 • .NET.

Znajomość tych technologii pozwala na osiągnięcie wynagrodzenia w granicach 18-20 tys. zł + VAT. Podobnie w przypadku umów o pracę również te technologie są najlepiej płatne. Można jeszcze dodać technologię Node. Pracodawca jest w stanie wówczas zapłacić do 15 tys. zł brutto. Najniższe zarobki osiągają specjaliści ze znajomością języka PHP – od 7 do 10 tys. zł brutto.

Programista z doświadczeniem – zarobki

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów i pracodawcy kusili ich wysokimi zarobkami. Dało się zaobserwować w związku z tym zwiększone wymagania co do obowiązków takich pracowników przy jednoczesnym zminimalizowaniu benefitów pozapłacowych. Poszukiwani specjaliści na poziomach mid i senior to aż 50% wszystkich ofert pracy. Wraz z rozwojem pandemii rekrutacje programistów z dużym doświadczeniem budują przewagę nad ofertami pracy juniorów. Jakie mogą być tego przyczyny? Uważa się, że osoba z wysokimi kwalifikacjami łatwiej przystosuje się do nowej pracy i jest bardziej samodzielna, co ma niezwykle istotne znaczenie przy obecnym modelu pracy zdalnej, kiedy utrudnione jest sprawowanie kierownictwa i kontrola nad pracownikiem zdalnym. Po drugiej, są bardziej efektywni, a w dobie pandemii i przeniesienia biznesu do sieci ma to pierwszorzędne znaczenie. Wraz z elektronizacją wszystkie procesy zostały przyspieszone i elastyczność we wdrażaniu nowych planów jest kluczowa.

Jakiej specjalności szukają pracodawcy? Zgodnie z analizą ofert pracy najbardziej poszukiwani są programiści z następującymi specjalizacjami:

 1. Backend
 2. Fullstack
 3. Frontend
 4. DevOps
 5. Testing.

Jednak najwyższe zarobki w 2020 r. otrzymywali programiści ze specjalnością Big Data (21 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 17 tys. zł brutto) oraz Business Intelligence (20,8 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 16,5 tys. zł brutto).

Jak szybko rosną zarobki programistów?

Zgodnie z powyższą analizą zarobki programistów rosną z roku na rok o około 1-2 tys. zł. Wszystko zależy od tego, czy programista szkoli się, zdobywa nowe kwalifikacje, bierze udział w ambitnych projektach i jakiego typu umowy podpisuje. Ważną determinantą zarobków jest także miejscowość zatrudnienia. Nie od dziś wiadomo, że najwyższe płace są wypłacane w Warszawie (od 14 do 19 tys. zł miesięcznie + VAT). Wysokie zarobki są również w Krakowie (12,8-18 tys. zł) oraz w Trójmieście (12,8-17,6 tys. zł). Co ciekawe na umowie o pracę zarobki w Warszawie i Krakowie są jednakowe – od 10 do 15 tys. zł brutto). Następny w kolejności jest Wrocław – od 9 do 14 tys. zł.

Zarobki programisty w 2021 roku

Na wysokie zarobki w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Backend, Mobile, DevOps i analitycy biznesowi. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w 2021 r. W ich przypadku oferty pracy przewidywały do 18 tys. zł + VAT. W tym roku górna granica widełek powinna jeszcze wzrosnąć.

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wciąż brakuje programistów, a sami zainteresowani wskazują na zbyt niskie zarobki jako główną przyczynę odejścia z pracy, można wywnioskować, iż zarobki w branży IT będą wciąż rosnąć. Warto więc inwestować w rozwój zawodowy, zdobywać znajomość nowych technologii lub całkowicie się przebranżowić.

W dobie pandemii, kiedy to tak popularna jest praca zdalna, warto zastanowić się nad pracą dla firm zagranicznych. Zarobki wówczas są jeszcze większe. Informatyk ze znajomością języka obcego może wziąć taką możliwość pod uwagę, tym bardziej, że zwykle można pracować z Polski.

- Zwiększona cyfryzacja usług w wyniku pandemii wpłynęła na wzmożony popyt na specjalistów IT w Polsce i na świecie. Z drugiej strony w związku z przejściem lub zwiększeniem wymiaru pracy zdalnej firmy wykazują większe zainteresowanie kandydatami z bogatszym doświadczeniem, ponieważ to osoby, które stosunkowo łatwo wprowadzić do nowej organizacji i wdrożyć w wykonywane obowiązki. Z naszych obserwacji wynika, że średnie wynagrodzenie doświadczonych pracowników IT w 2020 roku wzrosło w porównaniu do roku 2019 od kilku do nawet kilkunastu procent. Zmalało natomiast zainteresowanie firm zatrudnieniem juniorów, którzy potrzebują większego wsparcia we wdrożeniu. Specjaliści z ponad 3-letnim doświadczeniem poza ofertami z rynku polskiego otrzymują coraz więcej propozycji bezpośrednio od firm zagranicznych, którym model pracy zdalnej otworzył możliwość pozyskiwania talentów z całego świata. Wynagrodzenia rozliczane są w walucie zatrudniającego, a więc oferty te często znacząco przewyższają możliwe wynagrodzenia otrzymywane w Polsce.-  komentuje Agnieszka Grzybowska, menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Źródło: Raport No Fluff Jobs

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • stbr
  2021-07-31 01:41:21
  Mam 3 lata doswiadczenia jako Front Dev i mam te 16k na B2b więc nie jest zle.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA