reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Zarobki programistów w 2021 roku

Zarobki programistów w 2021 roku

Zarobki programistów w 2021 roku będą rosnąć. Wciąż brakuje programistów na polskim rynku pracy. Pracodawcy podnoszą ich wynagrodzenia w celu rekrutacji najlepszych specjalistów z branży IT. Jak wyglądają zarobki informatyków w Polsce? Które technologie warto znać? Od czego zależy płaca?

Ile zarabia przeciętny programista?

Wzmożone zapotrzebowanie na informatyków to efekt pandemii. Firmy przenoszą się do internetu. Generalnie technologia i informatyka zyskują na znaczeniu, w związku z czym programiści mogą podnosić swoje wymagania. Oferty pracy zawierają coraz wyższe widełki płacowe.

O tym, ile zarabia przeciętny programista, można dowiedzieć się z licznych raportów firm, które na bieżąco śledzą rynek pracy w Polsce. Warto podkreślić, że większość z nich zatrudnia się na podstawie umowy B2B, a mniej podejmuje się pracy w ramach umowy o pracę. Forma współpracy podjętej na zasadzie B2B stanowi ponad połowę wszystkich ofert pracy.

Przeciętny programista junior zarabia poniżej 5 tys. zł netto. Większość z nich deklaruje, że zarabia od 3 do 5 tys. zł. Co ciekawe, już na poziomie mid zarabia się dwa razy tyle. Ile więc średnio zarabia w Polsce programista na poziomie mid? Na kontraktach B2B około 11-12 tys. zł + VAT, a na umowach o pracę średnio 10 tys. zł brutto. Tymczasem programista na poziomie senior zarabia przeciętnie około 17,9 tys. zł + VAT na umowach B2B lub 15,5 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Od czego zależy płaca programisty?

Płaca programisty na pewno zależy od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia i rodzaju podpisanej umowy. Umowy B2B charakteryzują się wyższymi zarobkami i w 2020 r. wahały się w granicach 12-17,6 tys. zł + VAT. Dla porównania w 2019 r. było to 10-16 tys. zł. Zarobki wzrosły więc o około 2 tys. zł.

W przypadku umowy o pracę w 2020 r. było to wynagrodzenie wahające się od 8,9-13,2 tys. zł brutto. Dla porównania w 2019 r. było to 8-13 tys. zł. W tej formie umowy zarobki wzrosły nieznacznie, co przemawia na korzyść umów B2B. Można ocenić, że dla umów o pracę płaca w 2021 r. wzrośnie o około 500 zł.

Natomiast umowy cywilnoprawne jak umowa zlecenie czy o dzieło wiąże się zwykle z najniższymi zarobkami – od 6,1 do 10,5 tys. zł brutto. Takie wynagrodzenia otrzymywali na początku pandemii, należy jednak pamiętać, że koronawirus umocnił ich pozycję negocjatorską.

Jeśli chodzi o doświadczenie programistów można wymienić juniorów, midów i seniorów. Na umowie B2B juniorzy w 2020 r. mogli liczyć na zarobki w wysokości 4-7 tys. brutto + VAT. Mid otrzyma już od 9 do 14 tys. zł + VAT, a senior od 15,8 do 20 tys. zł + VAT. Jeśli mid w 2019 r. otrzymywał od 8 do 13 tys. zł i w 2020 r. jego zarobki wzrosły o mniej więcej 1 tys. to najprawdopodobniej o tyle samo co najmniej wzrosną jego płace w 2021 r. Można więc w przybliżeniu ocenić, że w 2021 r. wskazane widełki wynagrodzeń wzrosną o 1 tys. zł.

Tymczasem na umowie o pracę junior w 2020 r. mógł zarobić podobnie – od 4 do 6,3 tys. zł, mid od 8 do 12 tys. zł, a senior od 13 do 18 tys. zł. W porównaniu z umową B2B są to więc zarobki o  około 2 tys. zł niższe.

Kolejnym warunkiem determinującym wysokość zarobków programistów jest ich specjalizacja. Najwyżej zarabiają programiści Big Data i Business Intelligence, a najniżej pracujący w działach Support (7-10,4 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 8 tys. zł brutto) i UX (8-11 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 12 tys. zł brutto).

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które warto znać, aby podwyższyć swoje zarobki. Do najlepiej płatnych należą:

 • Język Scala
 • Język Java
 • Angular
 • React
 • Python
 • Android
 • .NET.

Znajomość tych technologii pozwala na osiągnięcie wynagrodzenia w granicach 18-20 tys. zł + VAT. Podobnie w przypadku umów o pracę również te technologie są najlepiej płatne. Można jeszcze dodać technologię Node. Pracodawca jest w stanie wówczas zapłacić do 15 tys. zł brutto. Najniższe zarobki osiągają specjaliści ze znajomością języka PHP – od 7 do 10 tys. zł brutto.

Programista z doświadczeniem – zarobki

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów i pracodawcy kusili ich wysokimi zarobkami. Dało się zaobserwować w związku z tym zwiększone wymagania co do obowiązków takich pracowników przy jednoczesnym zminimalizowaniu benefitów pozapłacowych. Poszukiwani specjaliści na poziomach mid i senior to aż 50% wszystkich ofert pracy. Wraz z rozwojem pandemii rekrutacje programistów z dużym doświadczeniem budują przewagę nad ofertami pracy juniorów. Jakie mogą być tego przyczyny? Uważa się, że osoba z wysokimi kwalifikacjami łatwiej przystosuje się do nowej pracy i jest bardziej samodzielna, co ma niezwykle istotne znaczenie przy obecnym modelu pracy zdalnej, kiedy utrudnione jest sprawowanie kierownictwa i kontrola nad pracownikiem zdalnym. Po drugiej, są bardziej efektywni, a w dobie pandemii i przeniesienia biznesu do sieci ma to pierwszorzędne znaczenie. Wraz z elektronizacją wszystkie procesy zostały przyspieszone i elastyczność we wdrażaniu nowych planów jest kluczowa.

Jakiej specjalności szukają pracodawcy? Zgodnie z analizą ofert pracy najbardziej poszukiwani są programiści z następującymi specjalizacjami:

 1. Backend
 2. Fullstack
 3. Frontend
 4. DevOps
 5. Testing.

Jednak najwyższe zarobki w 2020 r. otrzymywali programiści ze specjalnością Big Data (21 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 17 tys. zł brutto) oraz Business Intelligence (20,8 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 16,5 tys. zł brutto).

Jak szybko rosną zarobki programistów?

Zgodnie z powyższą analizą zarobki programistów rosną z roku na rok o około 1-2 tys. zł. Wszystko zależy od tego, czy programista szkoli się, zdobywa nowe kwalifikacje, bierze udział w ambitnych projektach i jakiego typu umowy podpisuje. Ważną determinantą zarobków jest także miejscowość zatrudnienia. Nie od dziś wiadomo, że najwyższe płace są wypłacane w Warszawie (od 14 do 19 tys. zł miesięcznie + VAT). Wysokie zarobki są również w Krakowie (12,8-18 tys. zł) oraz w Trójmieście (12,8-17,6 tys. zł). Co ciekawe na umowie o pracę zarobki w Warszawie i Krakowie są jednakowe – od 10 do 15 tys. zł brutto). Następny w kolejności jest Wrocław – od 9 do 14 tys. zł.

Zarobki programisty w 2021 roku

Na wysokie zarobki w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Backend, Mobile, DevOps i analitycy biznesowi. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w 2021 r. W ich przypadku oferty pracy przewidywały do 18 tys. zł + VAT. W tym roku górna granica widełek powinna jeszcze wzrosnąć.

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wciąż brakuje programistów, a sami zainteresowani wskazują na zbyt niskie zarobki jako główną przyczynę odejścia z pracy, można wywnioskować, iż zarobki w branży IT będą wciąż rosnąć. Warto więc inwestować w rozwój zawodowy, zdobywać znajomość nowych technologii lub całkowicie się przebranżowić.

W dobie pandemii, kiedy to tak popularna jest praca zdalna, warto zastanowić się nad pracą dla firm zagranicznych. Zarobki wówczas są jeszcze większe. Informatyk ze znajomością języka obcego może wziąć taką możliwość pod uwagę, tym bardziej, że zwykle można pracować z Polski.

- Zwiększona cyfryzacja usług w wyniku pandemii wpłynęła na wzmożony popyt na specjalistów IT w Polsce i na świecie. Z drugiej strony w związku z przejściem lub zwiększeniem wymiaru pracy zdalnej firmy wykazują większe zainteresowanie kandydatami z bogatszym doświadczeniem, ponieważ to osoby, które stosunkowo łatwo wprowadzić do nowej organizacji i wdrożyć w wykonywane obowiązki. Z naszych obserwacji wynika, że średnie wynagrodzenie doświadczonych pracowników IT w 2020 roku wzrosło w porównaniu do roku 2019 od kilku do nawet kilkunastu procent. Zmalało natomiast zainteresowanie firm zatrudnieniem juniorów, którzy potrzebują większego wsparcia we wdrożeniu. Specjaliści z ponad 3-letnim doświadczeniem poza ofertami z rynku polskiego otrzymują coraz więcej propozycji bezpośrednio od firm zagranicznych, którym model pracy zdalnej otworzył możliwość pozyskiwania talentów z całego świata. Wynagrodzenia rozliczane są w walucie zatrudniającego, a więc oferty te często znacząco przewyższają możliwe wynagrodzenia otrzymywane w Polsce.-  komentuje Agnieszka Grzybowska, menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Źródło: Raport No Fluff Jobs

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama