REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki programistów w 2021 roku

Ile zarabia programista 2021
Ile zarabia programista 2021
Shutterstock

REKLAMA

Zarobki programistów w 2021 roku będą rosnąć. Wciąż brakuje programistów na polskim rynku pracy. Pracodawcy podnoszą ich wynagrodzenia w celu rekrutacji najlepszych specjalistów z branży IT. Jak wyglądają zarobki informatyków w Polsce? Które technologie warto znać? Od czego zależy płaca?

Ile zarabia przeciętny programista?

Wzmożone zapotrzebowanie na informatyków to efekt pandemii. Firmy przenoszą się do internetu. Generalnie technologia i informatyka zyskują na znaczeniu, w związku z czym programiści mogą podnosić swoje wymagania. Oferty pracy zawierają coraz wyższe widełki płacowe.

O tym, ile zarabia przeciętny programista, można dowiedzieć się z licznych raportów firm, które na bieżąco śledzą rynek pracy w Polsce. Warto podkreślić, że większość z nich zatrudnia się na podstawie umowy B2B, a mniej podejmuje się pracy w ramach umowy o pracę. Forma współpracy podjętej na zasadzie B2B stanowi ponad połowę wszystkich ofert pracy.

Przeciętny programista junior zarabia poniżej 5 tys. zł netto. Większość z nich deklaruje, że zarabia od 3 do 5 tys. zł. Co ciekawe, już na poziomie mid zarabia się dwa razy tyle. Ile więc średnio zarabia w Polsce programista na poziomie mid? Na kontraktach B2B około 11-12 tys. zł + VAT, a na umowach o pracę średnio 10 tys. zł brutto. Tymczasem programista na poziomie senior zarabia przeciętnie około 17,9 tys. zł + VAT na umowach B2B lub 15,5 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Od czego zależy płaca programisty?

Płaca programisty na pewno zależy od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia i rodzaju podpisanej umowy. Umowy B2B charakteryzują się wyższymi zarobkami i w 2020 r. wahały się w granicach 12-17,6 tys. zł + VAT. Dla porównania w 2019 r. było to 10-16 tys. zł. Zarobki wzrosły więc o około 2 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku umowy o pracę w 2020 r. było to wynagrodzenie wahające się od 8,9-13,2 tys. zł brutto. Dla porównania w 2019 r. było to 8-13 tys. zł. W tej formie umowy zarobki wzrosły nieznacznie, co przemawia na korzyść umów B2B. Można ocenić, że dla umów o pracę płaca w 2021 r. wzrośnie o około 500 zł.

Natomiast umowy cywilnoprawne jak umowa zlecenie czy o dzieło wiąże się zwykle z najniższymi zarobkami – od 6,1 do 10,5 tys. zł brutto. Takie wynagrodzenia otrzymywali na początku pandemii, należy jednak pamiętać, że koronawirus umocnił ich pozycję negocjatorską.

Autopromocja

Świadczenia dla pracowników. Rozliczenia podatkowe i ZUS

Kup książkę:

Świadczenia dla pracowników. Rozliczenia podatkowe i ZUS

Jeśli chodzi o doświadczenie programistów można wymienić juniorów, midów i seniorów. Na umowie B2B juniorzy w 2020 r. mogli liczyć na zarobki w wysokości 4-7 tys. brutto + VAT. Mid otrzyma już od 9 do 14 tys. zł + VAT, a senior od 15,8 do 20 tys. zł + VAT. Jeśli mid w 2019 r. otrzymywał od 8 do 13 tys. zł i w 2020 r. jego zarobki wzrosły o mniej więcej 1 tys. to najprawdopodobniej o tyle samo co najmniej wzrosną jego płace w 2021 r. Można więc w przybliżeniu ocenić, że w 2021 r. wskazane widełki wynagrodzeń wzrosną o 1 tys. zł.

Tymczasem na umowie o pracę junior w 2020 r. mógł zarobić podobnie – od 4 do 6,3 tys. zł, mid od 8 do 12 tys. zł, a senior od 13 do 18 tys. zł. W porównaniu z umową B2B są to więc zarobki o  około 2 tys. zł niższe.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Kolejnym warunkiem determinującym wysokość zarobków programistów jest ich specjalizacja. Najwyżej zarabiają programiści Big Data i Business Intelligence, a najniżej pracujący w działach Support (7-10,4 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 8 tys. zł brutto) i UX (8-11 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 12 tys. zł brutto).

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które warto znać, aby podwyższyć swoje zarobki. Do najlepiej płatnych należą:

 • Język Scala
 • Język Java
 • Angular
 • React
 • Python
 • Android
 • .NET.

Znajomość tych technologii pozwala na osiągnięcie wynagrodzenia w granicach 18-20 tys. zł + VAT. Podobnie w przypadku umów o pracę również te technologie są najlepiej płatne. Można jeszcze dodać technologię Node. Pracodawca jest w stanie wówczas zapłacić do 15 tys. zł brutto. Najniższe zarobki osiągają specjaliści ze znajomością języka PHP – od 7 do 10 tys. zł brutto.

Programista z doświadczeniem – zarobki

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów i pracodawcy kusili ich wysokimi zarobkami. Dało się zaobserwować w związku z tym zwiększone wymagania co do obowiązków takich pracowników przy jednoczesnym zminimalizowaniu benefitów pozapłacowych. Poszukiwani specjaliści na poziomach mid i senior to aż 50% wszystkich ofert pracy. Wraz z rozwojem pandemii rekrutacje programistów z dużym doświadczeniem budują przewagę nad ofertami pracy juniorów. Jakie mogą być tego przyczyny? Uważa się, że osoba z wysokimi kwalifikacjami łatwiej przystosuje się do nowej pracy i jest bardziej samodzielna, co ma niezwykle istotne znaczenie przy obecnym modelu pracy zdalnej, kiedy utrudnione jest sprawowanie kierownictwa i kontrola nad pracownikiem zdalnym. Po drugiej, są bardziej efektywni, a w dobie pandemii i przeniesienia biznesu do sieci ma to pierwszorzędne znaczenie. Wraz z elektronizacją wszystkie procesy zostały przyspieszone i elastyczność we wdrażaniu nowych planów jest kluczowa.

Jakiej specjalności szukają pracodawcy? Zgodnie z analizą ofert pracy najbardziej poszukiwani są programiści z następującymi specjalizacjami:

 1. Backend
 2. Fullstack
 3. Frontend
 4. DevOps
 5. Testing.

Jednak najwyższe zarobki w 2020 r. otrzymywali programiści ze specjalnością Big Data (21 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 17 tys. zł brutto) oraz Business Intelligence (20,8 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 16,5 tys. zł brutto).

Jak szybko rosną zarobki programistów?

Zgodnie z powyższą analizą zarobki programistów rosną z roku na rok o około 1-2 tys. zł. Wszystko zależy od tego, czy programista szkoli się, zdobywa nowe kwalifikacje, bierze udział w ambitnych projektach i jakiego typu umowy podpisuje. Ważną determinantą zarobków jest także miejscowość zatrudnienia. Nie od dziś wiadomo, że najwyższe płace są wypłacane w Warszawie (od 14 do 19 tys. zł miesięcznie + VAT). Wysokie zarobki są również w Krakowie (12,8-18 tys. zł) oraz w Trójmieście (12,8-17,6 tys. zł). Co ciekawe na umowie o pracę zarobki w Warszawie i Krakowie są jednakowe – od 10 do 15 tys. zł brutto). Następny w kolejności jest Wrocław – od 9 do 14 tys. zł.

Zarobki programisty w 2021 roku

Na wysokie zarobki w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Backend, Mobile, DevOps i analitycy biznesowi. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w 2021 r. W ich przypadku oferty pracy przewidywały do 18 tys. zł + VAT. W tym roku górna granica widełek powinna jeszcze wzrosnąć.

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wciąż brakuje programistów, a sami zainteresowani wskazują na zbyt niskie zarobki jako główną przyczynę odejścia z pracy, można wywnioskować, iż zarobki w branży IT będą wciąż rosnąć. Warto więc inwestować w rozwój zawodowy, zdobywać znajomość nowych technologii lub całkowicie się przebranżowić.

W dobie pandemii, kiedy to tak popularna jest praca zdalna, warto zastanowić się nad pracą dla firm zagranicznych. Zarobki wówczas są jeszcze większe. Informatyk ze znajomością języka obcego może wziąć taką możliwość pod uwagę, tym bardziej, że zwykle można pracować z Polski.

- Zwiększona cyfryzacja usług w wyniku pandemii wpłynęła na wzmożony popyt na specjalistów IT w Polsce i na świecie. Z drugiej strony w związku z przejściem lub zwiększeniem wymiaru pracy zdalnej firmy wykazują większe zainteresowanie kandydatami z bogatszym doświadczeniem, ponieważ to osoby, które stosunkowo łatwo wprowadzić do nowej organizacji i wdrożyć w wykonywane obowiązki. Z naszych obserwacji wynika, że średnie wynagrodzenie doświadczonych pracowników IT w 2020 roku wzrosło w porównaniu do roku 2019 od kilku do nawet kilkunastu procent. Zmalało natomiast zainteresowanie firm zatrudnieniem juniorów, którzy potrzebują większego wsparcia we wdrożeniu. Specjaliści z ponad 3-letnim doświadczeniem poza ofertami z rynku polskiego otrzymują coraz więcej propozycji bezpośrednio od firm zagranicznych, którym model pracy zdalnej otworzył możliwość pozyskiwania talentów z całego świata. Wynagrodzenia rozliczane są w walucie zatrudniającego, a więc oferty te często znacząco przewyższają możliwe wynagrodzenia otrzymywane w Polsce.-  komentuje Agnieszka Grzybowska, menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Źródło: Raport No Fluff Jobs

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • stbr
  2021-07-31 01:41:21
  Mam 3 lata doswiadczenia jako Front Dev i mam te 16k na B2b więc nie jest zle.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

REKLAMA