Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki programistów w 2021 roku

Ile zarabia programista 2021
Ile zarabia programista 2021
Shutterstock
Zarobki programistów w 2021 roku będą rosnąć. Wciąż brakuje programistów na polskim rynku pracy. Pracodawcy podnoszą ich wynagrodzenia w celu rekrutacji najlepszych specjalistów z branży IT. Jak wyglądają zarobki informatyków w Polsce? Które technologie warto znać? Od czego zależy płaca?

Ile zarabia przeciętny programista?

Wzmożone zapotrzebowanie na informatyków to efekt pandemii. Firmy przenoszą się do internetu. Generalnie technologia i informatyka zyskują na znaczeniu, w związku z czym programiści mogą podnosić swoje wymagania. Oferty pracy zawierają coraz wyższe widełki płacowe.

O tym, ile zarabia przeciętny programista, można dowiedzieć się z licznych raportów firm, które na bieżąco śledzą rynek pracy w Polsce. Warto podkreślić, że większość z nich zatrudnia się na podstawie umowy B2B, a mniej podejmuje się pracy w ramach umowy o pracę. Forma współpracy podjętej na zasadzie B2B stanowi ponad połowę wszystkich ofert pracy.

Przeciętny programista junior zarabia poniżej 5 tys. zł netto. Większość z nich deklaruje, że zarabia od 3 do 5 tys. zł. Co ciekawe, już na poziomie mid zarabia się dwa razy tyle. Ile więc średnio zarabia w Polsce programista na poziomie mid? Na kontraktach B2B około 11-12 tys. zł + VAT, a na umowach o pracę średnio 10 tys. zł brutto. Tymczasem programista na poziomie senior zarabia przeciętnie około 17,9 tys. zł + VAT na umowach B2B lub 15,5 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Od czego zależy płaca programisty?

Płaca programisty na pewno zależy od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia i rodzaju podpisanej umowy. Umowy B2B charakteryzują się wyższymi zarobkami i w 2020 r. wahały się w granicach 12-17,6 tys. zł + VAT. Dla porównania w 2019 r. było to 10-16 tys. zł. Zarobki wzrosły więc o około 2 tys. zł.

W przypadku umowy o pracę w 2020 r. było to wynagrodzenie wahające się od 8,9-13,2 tys. zł brutto. Dla porównania w 2019 r. było to 8-13 tys. zł. W tej formie umowy zarobki wzrosły nieznacznie, co przemawia na korzyść umów B2B. Można ocenić, że dla umów o pracę płaca w 2021 r. wzrośnie o około 500 zł.

Natomiast umowy cywilnoprawne jak umowa zlecenie czy o dzieło wiąże się zwykle z najniższymi zarobkami – od 6,1 do 10,5 tys. zł brutto. Takie wynagrodzenia otrzymywali na początku pandemii, należy jednak pamiętać, że koronawirus umocnił ich pozycję negocjatorską.

Jeśli chodzi o doświadczenie programistów można wymienić juniorów, midów i seniorów. Na umowie B2B juniorzy w 2020 r. mogli liczyć na zarobki w wysokości 4-7 tys. brutto + VAT. Mid otrzyma już od 9 do 14 tys. zł + VAT, a senior od 15,8 do 20 tys. zł + VAT. Jeśli mid w 2019 r. otrzymywał od 8 do 13 tys. zł i w 2020 r. jego zarobki wzrosły o mniej więcej 1 tys. to najprawdopodobniej o tyle samo co najmniej wzrosną jego płace w 2021 r. Można więc w przybliżeniu ocenić, że w 2021 r. wskazane widełki wynagrodzeń wzrosną o 1 tys. zł.

Tymczasem na umowie o pracę junior w 2020 r. mógł zarobić podobnie – od 4 do 6,3 tys. zł, mid od 8 do 12 tys. zł, a senior od 13 do 18 tys. zł. W porównaniu z umową B2B są to więc zarobki o  około 2 tys. zł niższe.

Kolejnym warunkiem determinującym wysokość zarobków programistów jest ich specjalizacja. Najwyżej zarabiają programiści Big Data i Business Intelligence, a najniżej pracujący w działach Support (7-10,4 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 8 tys. zł brutto) i UX (8-11 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 12 tys. zł brutto).

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które warto znać, aby podwyższyć swoje zarobki. Do najlepiej płatnych należą:

 • Język Scala
 • Język Java
 • Angular
 • React
 • Python
 • Android
 • .NET.

Znajomość tych technologii pozwala na osiągnięcie wynagrodzenia w granicach 18-20 tys. zł + VAT. Podobnie w przypadku umów o pracę również te technologie są najlepiej płatne. Można jeszcze dodać technologię Node. Pracodawca jest w stanie wówczas zapłacić do 15 tys. zł brutto. Najniższe zarobki osiągają specjaliści ze znajomością języka PHP – od 7 do 10 tys. zł brutto.

Programista z doświadczeniem – zarobki

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów i pracodawcy kusili ich wysokimi zarobkami. Dało się zaobserwować w związku z tym zwiększone wymagania co do obowiązków takich pracowników przy jednoczesnym zminimalizowaniu benefitów pozapłacowych. Poszukiwani specjaliści na poziomach mid i senior to aż 50% wszystkich ofert pracy. Wraz z rozwojem pandemii rekrutacje programistów z dużym doświadczeniem budują przewagę nad ofertami pracy juniorów. Jakie mogą być tego przyczyny? Uważa się, że osoba z wysokimi kwalifikacjami łatwiej przystosuje się do nowej pracy i jest bardziej samodzielna, co ma niezwykle istotne znaczenie przy obecnym modelu pracy zdalnej, kiedy utrudnione jest sprawowanie kierownictwa i kontrola nad pracownikiem zdalnym. Po drugiej, są bardziej efektywni, a w dobie pandemii i przeniesienia biznesu do sieci ma to pierwszorzędne znaczenie. Wraz z elektronizacją wszystkie procesy zostały przyspieszone i elastyczność we wdrażaniu nowych planów jest kluczowa.

Jakiej specjalności szukają pracodawcy? Zgodnie z analizą ofert pracy najbardziej poszukiwani są programiści z następującymi specjalizacjami:

 1. Backend
 2. Fullstack
 3. Frontend
 4. DevOps
 5. Testing.

Jednak najwyższe zarobki w 2020 r. otrzymywali programiści ze specjalnością Big Data (21 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 17 tys. zł brutto) oraz Business Intelligence (20,8 tys. zł + VAT, umowa o pracę – 16,5 tys. zł brutto).

Jak szybko rosną zarobki programistów?

Zgodnie z powyższą analizą zarobki programistów rosną z roku na rok o około 1-2 tys. zł. Wszystko zależy od tego, czy programista szkoli się, zdobywa nowe kwalifikacje, bierze udział w ambitnych projektach i jakiego typu umowy podpisuje. Ważną determinantą zarobków jest także miejscowość zatrudnienia. Nie od dziś wiadomo, że najwyższe płace są wypłacane w Warszawie (od 14 do 19 tys. zł miesięcznie + VAT). Wysokie zarobki są również w Krakowie (12,8-18 tys. zł) oraz w Trójmieście (12,8-17,6 tys. zł). Co ciekawe na umowie o pracę zarobki w Warszawie i Krakowie są jednakowe – od 10 do 15 tys. zł brutto). Następny w kolejności jest Wrocław – od 9 do 14 tys. zł.

Zarobki programisty w 2021 roku

Na wysokie zarobki w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Backend, Mobile, DevOps i analitycy biznesowi. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w 2021 r. W ich przypadku oferty pracy przewidywały do 18 tys. zł + VAT. W tym roku górna granica widełek powinna jeszcze wzrosnąć.

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wciąż brakuje programistów, a sami zainteresowani wskazują na zbyt niskie zarobki jako główną przyczynę odejścia z pracy, można wywnioskować, iż zarobki w branży IT będą wciąż rosnąć. Warto więc inwestować w rozwój zawodowy, zdobywać znajomość nowych technologii lub całkowicie się przebranżowić.

W dobie pandemii, kiedy to tak popularna jest praca zdalna, warto zastanowić się nad pracą dla firm zagranicznych. Zarobki wówczas są jeszcze większe. Informatyk ze znajomością języka obcego może wziąć taką możliwość pod uwagę, tym bardziej, że zwykle można pracować z Polski.

- Zwiększona cyfryzacja usług w wyniku pandemii wpłynęła na wzmożony popyt na specjalistów IT w Polsce i na świecie. Z drugiej strony w związku z przejściem lub zwiększeniem wymiaru pracy zdalnej firmy wykazują większe zainteresowanie kandydatami z bogatszym doświadczeniem, ponieważ to osoby, które stosunkowo łatwo wprowadzić do nowej organizacji i wdrożyć w wykonywane obowiązki. Z naszych obserwacji wynika, że średnie wynagrodzenie doświadczonych pracowników IT w 2020 roku wzrosło w porównaniu do roku 2019 od kilku do nawet kilkunastu procent. Zmalało natomiast zainteresowanie firm zatrudnieniem juniorów, którzy potrzebują większego wsparcia we wdrożeniu. Specjaliści z ponad 3-letnim doświadczeniem poza ofertami z rynku polskiego otrzymują coraz więcej propozycji bezpośrednio od firm zagranicznych, którym model pracy zdalnej otworzył możliwość pozyskiwania talentów z całego świata. Wynagrodzenia rozliczane są w walucie zatrudniającego, a więc oferty te często znacząco przewyższają możliwe wynagrodzenia otrzymywane w Polsce.-  komentuje Agnieszka Grzybowska, menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Źródło: Raport No Fluff Jobs

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Wynagrodzenie pracowników samorządowych od 1 listopada 2021 r. (PDF)
Wynagrodzenie pracowników samorządowych od 1 listopada 2021 r. (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • stbr
  2021-07-31 01:41:21
  Mam 3 lata doswiadczenia jako Front Dev i mam te 16k na B2b więc nie jest zle.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
Profil zaufany - jak go założyć?
Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Praca zdalna wymaga doprecyzowania
Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
Ponaglenie w sprawie urzędowej
Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.