REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP

Justyna Bilicz
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP
PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP
www.shutterstock.com

REKLAMA

PIT dla obcokrajowca zawiera numer PESEL lub NIP. Do kiedy pracownik powinien otrzymać PIT? Do kiedy pracodawca składa deklarację do urzędu skarbowego? Jak uzyskać numer PESEL? Jak zgłosić się o nadanie NIP? Jakie korzyści daje Twój e-PIT?

Do kiedy PIT?

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej po zakończeniu roku kalendarzowego wręcza mu PIT-11. Ma na to czas do końca lutego. Deklarację podatkową natomiast pracodawca powinien przesłać do urzędu skarbowego nie później niż do 31 stycznia.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracodawca ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to urzędowi skarbowemu na szybką identyfikację podatnika. Wpisywanie ciągu takich samych cyfr (np. 1111111111 czy 9999999999) jest błędem i może utrudnić lub nawet uniemożliwić wywiązanie się z obowiązków podatkowych.

PESEL

Jeśli pracownik jest obcokrajowcem i mieszka w Polsce, powinien posiadać numer PESEL. Aby go uzyskać, składa on wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami do właściwego organu, czyli:

 • urzędu gminy właściwego dla miejsca zameldowania pracownika;
 • urzędu gminy właściwego dla siedziby pracodawcy, jeśli pracownik nie może się zameldować;
 • Urzędu Dzielnicy Warszawa – Śródmieście, jeśli pracownik jeszcze nie rozpoczął pracy lub pracodawca ma siedzibę poza granicami Polski.

Niezbędne informacje oraz wzory wniosków o nadanie PESEL (także w języku angielskim i ukraińskim) dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcow

NIP

Jeśli pracownik spotka się z odmową nadania numeru identyfikacyjnego PESEL, wtedy może wystąpić o nadanie NIP. Wzór zgłoszenia identyfikacyjnego (NIP-7) jest dostępny na podatki.gov.pl https://www.podatki.gov.pl/abc-podatkow/e-deklaracje-rejestracja/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: PESEL dla cudzoziemca https://zielonalinia.gov.pl/-/pesel-dla-cudzoziemca

Jakie korzyści?

Poprawnie wpisane w deklarację podatkową dane pracownika dają mu możliwość:

 • logowania do usługi Twój e-PIT na podatki.gov.pl,
 • wygenerowania i udostępnienia jego zeznania podatkowego,
 • złożenia zeznania podatkowego z użyciem aplikacji e-Deklaracja,
 • skorzystania z odliczeń i ulg podatkowych.

Twój PIT

Usługa Twój e-PIT zapewni pracownikowi terminowe rozliczenie podatkowe. Zaoszczędzi czas, zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu i zagwarantuje bezpieczeństwo jego danych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/pit/dla-pracodawcy-platnika/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA