REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP

Justyna Bilicz
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP
PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

PIT dla obcokrajowca zawiera numer PESEL lub NIP. Do kiedy pracownik powinien otrzymać PIT? Do kiedy pracodawca składa deklarację do urzędu skarbowego? Jak uzyskać numer PESEL? Jak zgłosić się o nadanie NIP? Jakie korzyści daje Twój e-PIT?

Do kiedy PIT?

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej po zakończeniu roku kalendarzowego wręcza mu PIT-11. Ma na to czas do końca lutego. Deklarację podatkową natomiast pracodawca powinien przesłać do urzędu skarbowego nie później niż do 31 stycznia.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracodawca ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to urzędowi skarbowemu na szybką identyfikację podatnika. Wpisywanie ciągu takich samych cyfr (np. 1111111111 czy 9999999999) jest błędem i może utrudnić lub nawet uniemożliwić wywiązanie się z obowiązków podatkowych.

PESEL

Jeśli pracownik jest obcokrajowcem i mieszka w Polsce, powinien posiadać numer PESEL. Aby go uzyskać, składa on wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami do właściwego organu, czyli:

  • urzędu gminy właściwego dla miejsca zameldowania pracownika;
  • urzędu gminy właściwego dla siedziby pracodawcy, jeśli pracownik nie może się zameldować;
  • Urzędu Dzielnicy Warszawa – Śródmieście, jeśli pracownik jeszcze nie rozpoczął pracy lub pracodawca ma siedzibę poza granicami Polski.

Niezbędne informacje oraz wzory wniosków o nadanie PESEL (także w języku angielskim i ukraińskim) dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcow

NIP

Jeśli pracownik spotka się z odmową nadania numeru identyfikacyjnego PESEL, wtedy może wystąpić o nadanie NIP. Wzór zgłoszenia identyfikacyjnego (NIP-7) jest dostępny na podatki.gov.pl https://www.podatki.gov.pl/abc-podatkow/e-deklaracje-rejestracja/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: PESEL dla cudzoziemca https://zielonalinia.gov.pl/-/pesel-dla-cudzoziemca

Jakie korzyści?

Poprawnie wpisane w deklarację podatkową dane pracownika dają mu możliwość:

  • logowania do usługi Twój e-PIT na podatki.gov.pl,
  • wygenerowania i udostępnienia jego zeznania podatkowego,
  • złożenia zeznania podatkowego z użyciem aplikacji e-Deklaracja,
  • skorzystania z odliczeń i ulg podatkowych.

Twój PIT

Usługa Twój e-PIT zapewni pracownikowi terminowe rozliczenie podatkowe. Zaoszczędzi czas, zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu i zagwarantuje bezpieczeństwo jego danych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/pit/dla-pracodawcy-platnika/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA