REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Systemy czasu pracy, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Do kiedy wykorzystać urlop na żądanie?

Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy, tj. w wymiarze 30 lub 36 dni.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Kodeks pracy gwarantuje rodzicom przebywającym na urlopie wychowawczym niemalże bezproblemowy powrót do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko lub takie, które jest do niego zbliżone. Dla wielu osób jednak podjęcie kariery zawodowej po tak długim czasie nie jest proste i wiąże się z wieloma obawami. Jak można przezwyciężyć ten strach i czy pracodawca może nam w tym jakoś pomóc?

Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?

Kodeks pracy nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących formy złożenia wniosku o urlop, w szczególności zapisów, że wniosek musi być składany w wersji papierowej. Czy prawidłowe będzie złożenie wniosku o urlop drogą e-mailową? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozpoczął swoją pierwszą pracę?

Jak rozliczyć nadgodziny w systemie równoważnym

W równoważnym systemie czasu pracy moż­liwe jest zaplanowanie pracy powyżej 8 godzin na dobę przy skróceniu jej w innych dniach lub udzieleniu dnia wolnego. Jak wygląda w praktyce rozliczenie nadgodzin w równoważnym systemie czasu pracy bądź na część etatu?

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego do nowej pracy - wzór porozumienia

Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego porozumienia oraz zasady przeniesienia urlopu do nowego pracodawcy.

Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?

Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, które są konieczne przy wykonywaniu pracy zgodnie z zaleceniem lekarza. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji okularów w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie a rozwiązanie umowy

Wypłata wynagrodzenia w terminie jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Niespełnienie tego obowiązku skutkuje po stronie pracownika możliwością rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2016 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, który zakończył współpracę z daną firmą i w trakcie trwania umowy nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. W 2016 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20,67 lub 21. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany czas wolny.

Wynagrodzenie za pracę w dniu harmonogramowo wolnym przypadającym w święto

Pracę w dni harmonogramowo wolne należy zrekompensować na ogólnych zasadach, tj. czasem wolnym lub wynagrodzeniem w razie niemożności udzielenia czasu wolnego. Jak rozliczyć wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym przypadającym w święto?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Niepełny etat w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę?

Planowanie pracy w systemie równoważnym

Równoważny system czasu pracy można wprowadzić, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Polega on na tym, że w niektórych dniach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Wydłużone godziny pracy powinny być zrównoważone krótszą pracą w inne dni lub dniami wolnymi od pracy.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy.

Jakie są systemy czasu pracy?

Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regula­minu pracy lub układu zbiorowego.

Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy polega na wykonywaniu zadań ustalonych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zadania powinny być wyznaczone tak, by nie przekraczały norm wynoszących 8 godzin na dobę i przecięt­nie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Czy pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy?

Wyższe kary dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów - projekt

Szersza ochrona praw pracowników, m.in. przez zapis w kodeksie karnym , że kto narusza prawa „osoby wykonującej pracę zarobkową" wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan jest niepotrzebna, gdyż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym interesy pracownika są dostatecznie chronione.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy

Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia.

Urlop ojcowski - efekty wprowadzenia zmian

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. To efekty wprowadzenia zmian w uprawnieniach rodzicielskich. Odnotowuje się też rosnącą liczbę urodzeń. Komu przysługuje urlop ojcowski? Z jakich innych urlopów mogą jeszcze skorzystać ojcowie?

Roczne okresy rozliczeniowe - wady i zalety

Roczne okresy rozliczeniowe mają swoje wady i zalety. Wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczeniowych musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, a przy tym nie może naruszać zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie stosuje się ich do lekarzy i kierowców.

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osoby niepełnosprawne należą do grupy pracowników szczególnie chronionych przepisami prawa. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą czerpać z tego tytułu wiele korzyści, jednak zatrudnianie osób niepełnosprawnych rodzi również szereg obowiązków wobec niepełnosprawnych podwładnych. Pracodawca musi pamiętać o dodatkowych uprawnieniach pracowniczych tych osób.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracodawca może zawrzeć w umowie postanowienia bardziej korzystne dla pracownika niż kodeksowe. Urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego może więc trwać dłużej niż 21 dni. Przedstawiamy wzór umowy.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy

Wśród systemów czasu pracy funkcjonujących w polskim prawie pracy Kodeks pracy wyróżnia weekendowo-świąteczny. Jakie są zasady wprowadzania i stosowania tego systemu?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Decydując się na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych pracodawca, oprócz związanych z tym korzyści materialnych, musi pamiętać o ich szczególnych uprawnieniach. Jakie prawa mają pracownicy niepełnosprawni?

Zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym

System czasu pracy w ruchu ciągłym stosuje się wówczas, gdy ze względu na technologię produkcji praca wykonywana jest przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że praca nie może zostać wstrzymana. Jakie są zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym?

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Przedstawiciele architektów przestrzegają przed deregulacją, która nadałaby inżynierom budownictwa pełne uprawnienia projektowe. Jak wskazują przedstawiciele zawodu architekta, mogłoby to zwiększyć bezrobocie wśród ich grupy zawodowej oraz wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez sejm

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej zostały 22 lipca 2014 r. przyjęte przez sejm. Zgodnie z nową regulacją pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.

Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Zdarzają się sytuacje niesłusznego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie wiążą się z tym uprawnienia pracownika? Pracownik, który nie zgadza się z decyzją pracodawcy o wypowiedzeniu mu stosunku pracy może odwołać się od tej decyzji. W tym celu powinien on w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma o wypowiedzeniu umowy wnieść odwołanie do sądu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych - prawa pracownika

Praca w godzinach nadliczbowych często jest wynikiem nadmiaru obowiązków zawodowych, zastępstwa za nieobecnego kolegę lub koleżankę, a także konieczności zakończenia pilnego projektu. Wykonywanie obowiązków ponad ustalony wymiar czasu pracy rodzi określone prawa pracownika. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z nadgodzinami?

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Zakaz rozmów o wynagrodzeniu

W wielu firmach pracodawcy zabraniają pracownikom rozmawiania między sobą o wynagrodzeniu, które otrzymują za swoją pracę. Czy zakaz rozmów o wynagrodzeniu jest uzasadniony?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

Praca nakładcza

Praca nakładcza jest szczególną formą zatrudnienia pracowników, zwaną potocznie chałupnictwem. Została ona uregulowana poza Kodeksem pracy, rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku

Od 2014 roku nauczyciele przedszkolni będą korzystać z ulg na przejazdy komunikacją miejską, jakie dotychczas przysługiwały pozostałym nauczycielom. Jest to wynikiem uchwalenia przez sejm nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

Urlop wychowawczy 2013/2014

Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Granice ochrony związkowca

Działacze związkowi należą do grona pracowników najsilniej chronionych przez prawo pracy. Pracodawca, u którego działa zakładowa organizacja związkowa, musi znać przywileje, jakimi ta grupa zatrudnionych się cieszy, oraz wiedzieć, jakie są granice ich ochrony.

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Wybór członków rad pracowników

Wybór członków rad pracowników odbywa się na zasadach określonych w ustawie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W celu organizacji wyborów niezbędny jest wniosek grupy co najmniej 10% pracowników.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi

Pracownik może odnieść szkodę niemajątkową, np. w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej czy mobbingu. Istotne jest, że aby zachowanie pracodawcy w tym zakresie mogło być rozważane jako źródło odpowiedzialności i zadośćuczynienia dla pracownika, za każdym razem musi pozostawać bezprawne. Powinno być zatem sprzeczne z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA