Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zobowiązanie pracodawcy do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
REKLAMA
Urlop szkoleniowy i zwolnienie z pracy
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Zwolnienie z całości lub części dnia pracy nie będzie przysługiwało, gdy program nauki przewiduje zajęcia wyłącznie w czasie dla pracownika wolnym od pracy (tj. poza godzinami pracy pracownika, w wolne dla pracownika weekendy itp.). Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie na egzaminy kończące niektóre formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych w wymiarze:
– 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego, dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
– 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD
Dodatkowe świadczenia
Pracodawca może, ale nie musi, przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. To zależy tylko od dobrej woli szefa i może być przyznane właśnie w formie świadczeń dodatkowych. Ów katalog możliwych dodatkowych świadczeń jest otwarty, co oznacza, że wśród tych świadczeń mogą się znaleźć także inne, jak: wyżywienie w trakcie nauki, dodatkowy urlop szkoleniowy czy pokrywanie opłat za egzaminy poprawkowe.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie i nie może ona zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy. Umowa ta powinna być podpisana przed rozpoczęciem przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a najpóźniej przed rozpoczęciem przez niego korzystania ze świadczeń przewidzianych dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe. Wyżej wymieniona umowa może regulować np. wymiar zwolnienia z całości lub części dnia pracy, wyższy niż kodeksowy wymiar urlopu szkoleniowego, okres odpracowania, przyznanie dodatkowych świadczeń.
WZÓR UMOWY O PODNOSZENIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH >>>
Nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Umowa szkoleniowa jest zawierana na czas określony, a jej zakończenie jest związane z upływem tego czasu lub wcześniej z zakończeniem stosunku pracy przez pracownika. Przyjmuje się bowiem, że umowa ta jest ściśle związana ze stosunkiem pracy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby umowa została rozwiązana przed upływem terminu jej obowiązywania na mocy porozumienia stron.
Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia w niżej wymienionych okolicznościach:
– jeśli pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
– jeśli pracodawca rozwiąże stosunek pracy z pracownikiem bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,
– jeśli pracownik w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę wskutek mobbingu,
REKLAMA
– jeśli pracownik w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracy lub art. 943 Kodeksu pracy, tj. wskutek mobbingu, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
Zwrotu dokonuje się w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia. Zwrot obejmie świadczenia dodatkowe, tj. np. opłaty za kształcenie, materiały szkoleniowe, przejazd na zajęcia, noclegi. Nie ma natomiast podstaw prawnych do tego, by zwrot obejmował wynagrodzenie za urlop szkoleniowy i wynagrodzenie za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.
Urlop bezpłatny
Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności mogą być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
Od 1 października 2011 r. studiującym podyplomowo urlop szkoleniowy nie przysługuje.
Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat