Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Granice ochrony związkowca

Mariola Posiewka-Kowalska
Granice ochrony związkowca. /Fot. Fotolia
Granice ochrony związkowca. /Fot. Fotolia
Działacze związkowi należą do grona pracowników najsilniej chronionych przez prawo pracy. Pracodawca, u którego działa zakładowa organizacja związkowa, musi znać przywileje, jakimi ta grupa zatrudnionych się cieszy, oraz wiedzieć, jakie są granice ich ochrony.

Kiedy można zwolnić działacza związków zawodowych?

Ustawa o związkach zawodowych wymienia kilka kategorii pracowników, którzy ze względu na szczególne funkcje pełnione w organizacji związkowej korzystają z ochrony stosunku pracy. Są to:

  • członkowie komitetu założycielskiego,
  • wskazani członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej,
  • inni członkowie związku zawodowego, upoważnieni do reprezentowania go wobec pracodawcy,
  • pracownicy pełniący funkcje związkowe w zewnętrznych strukturach związku, z wyboru, korzystający u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Chronionych członków komitetu założycielskiego powinien wskazać sam komitet. Z przywilejów mogą korzystać maksymalnie trzy osoby przez okres sześciu miesięcy od dnia utworzenia komitetu. Warto zaznaczyć, że warunkiem ochrony jest podjęcie kroków prowadzących do utworzenia związku zawodowego na warunkach określonych w przepisach. Jeżeli więc komitet założycielski nie złoży w ustawowym terminie wniosku o rejestrację związku, to nie tylko uchwała o jego utworzeniu straci moc, lecz także członek komitetu założycielskiego związku zawodowego straci ochronę. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lutego 1997 r., I PKN 4/97.

Członkowie zarządu podlegający ochronie powinni być imiennie wskazani w odpowiedniej uchwale. Nie cały zarząd będzie korzystał z przywilejów, lecz tylko wybrani jego członkowie w liczbie ograniczonej przez przepisy. W razie wątpliwości co do tego, czy władze związku zostały powołane w sposób właściwy, sąd ma prawo zbadać zgodność procedury wyborów ze statutem związku (tak wskazał SN w wyroku z 3 marca 2005 r., I PK 263/2004). Co więcej, statut może nadawać różne nazwy władzom związku i niekoniecznie musi używać terminu „zarząd”.

Warunkiem udzielenia ochrony osobom nienależącym do zarządu, ale uprawnionym do reprezentowania organizacji związkowej wobec pracodawcy jest ich wskazanie w uchwale zarządu oraz posiadanie przez nich umocowania statutowego. Mogą oni liczyć na ochronę tylko wtedy, gdy ich uprawienie zostało udzielone w sposób zgodny ze statutem danego związku. Zakres spraw, w których działacz może reprezentować związek, nie ma jednak znaczenia. Powyższą tezę sformułował Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2012 r., II PK 83/11, potwierdzając prawo do ochrony członka związku, który posiadał uprawnienia do jego reprezentowania, ale tylko w sprawach socjalnych.

Zobacz również: Kara pieniężna dla przewodniczącego związku zawodowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczone grono nietykalnych

Limit członków zarządu mogących podlegać ochronie nie jest stały i zależy od różnych czynników. Związki zawodowe niemające charakteru organizacji reprezentatywnej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy mogą wytypować tylko jedną osobę wybraną do zarządu, która będzie podlegać ochronie. Natomiast zarząd organizacji reprezentatywnej ma prawo wskazać tylu chronionych, ile osób liczy kadra kierownicza u pracodawcy. Przepisy jednocześnie wyjaśniają, że kadrę kierowniczą stanowią osoby kierujące zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Alternatywnie – związek reprezentatywny może wytypować chronionych działaczy w sposób uzależniony od swojej wielkości. I tak, zarząd organizacji zrzeszającej do 20 członków ma prawo wskazać pracodawcy dwóch pracowników, a w większych związkach liczba ta będzie rosła proporcjonalnie do osób zrzeszonych. Wybór metody ustalenia liczby chronionych leży w gestii związku zawodowego, który ma prawo zastosować metodę dla siebie najkorzystniejszą.

W przypadku gdy związek nie wskaże, którzy jego działacze podlegają ochronie, będzie ona przysługiwać z mocy prawa wyłącznie przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej. Tak samo będzie, jeżeli uchwała wymieni chronionych w liczbie większej niż przewidziana w ustawie. W wyroku z 2 czerwca 2010 r., II PK 367/2009 SN stwierdził bowiem, że przekroczenie limitu osób chronionych ma taki sam skutek, jak brak wskazania takich osób.

Czasowe granice przywilejów

Szczególna ochrona stosunku pracy działacza związkowego znajduje swój początek w dacie, w której pracodawca dowiaduje się od właściwego organu związku zawodowego o objęciu go tym przywilejem. Taka informacja ma dla pracodawcy kluczowe znaczenie. Oznacza bowiem nie tylko konieczność uzgadniania ze związkiem zawodowym decyzji w indywidualnych sprawach pracowniczych dotyczących tej osoby w przyszłości, lecz także wpływa na skuteczność już podjętych kroków. W uchwale siedmiu sędziów SN z 14 kwietnia 1994 r., I PZP 59/93 stwierdzono jednoznacznie, że ochrona obejmuje pracownika wybranego do zarządu zakładowej organizacji związkowej, nawet jeśli wybór miał miejsce w okresie biegnącego wypowiedzenia. W praktyce może się więc okazać, że wypowiedzenie złożone pracownikowi w sposób zgodny z prawem będzie mogło zostać skutecznie zaskarżone za sprawą objęcia podwładnego ochroną w okresie wypowiedzenia.

Przywilej ochrony przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu związku zawodowego, a po jego upływie – dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, jednakże maksymalnie do roku. Na przykład ochrona członka zarządu organizacji związkowej, którego mandat wynosi cztery lata, trwać będzie łącznie pięć lat, tj. przez okres kadencji oraz dodatkowy rok po jego upływie.

Polecamy także serwis: Spory zbiorowe

Zasady ochrony

Wszelkie kroki dotyczące indywidualnego stosunku pracy działaczy związkowych wymagają uzyskania wcześniejszej zgody zarządu ich organizacji. Zarówno wyrażenie sprzeciwu, jak i zwykłe milczenie zarządu wiąże pracodawcy ręce i uniemożliwia podjęcie planowanej czynności.

Bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie można:

  • wypowiedzieć umowy o pracę,
  • rozwiązać stosunku pracy z winy pracownika lub bez jego winy,
  • zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na jego niekorzyść.

Termin oczekiwania na stanowisko związku zawodowego wynosi pięć dni przy wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy i wypowiedzeniu definitywnym oraz trzy dni przy rozwiązywaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Wyznaczając datę, w której można uznać proces konsultacji za zakończony, pracodawca powinien brać pod uwagę także dni wolne od pracy. Terminy oblicza się więc w sposób kalendarzowy.

Zaniechanie przeprowadzenia procesu konsultacji, a także wszelkie uchybienia proceduralne mogą stanowić podstawę odwołania się pracownika do sądu pracy. Zgodnie z zasadami ogólnymi, w przypadku rozwiązania umowy o pracę pracownik może żądać przywrócenia do pracy bądź odszkodowania w wysokości co do zasady nieprzekraczającej wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia. W sprawie, w której odwołującym jest chroniony działacz związkowy, ustawa ogranicza jednak możliwość sądowej zamiany roszczenia o przywrócenie do pracy na odszkodowanie. W przypadku tej grupy sąd jest związany roszczeniem o przywrócenie do pracy na poprzednie stanowisko, jeżeli pracownik takie właśnie wybierze. Przepisy nie pozwalają tutaj na zamianę roszczeń i zasądzenie odszkodowania w miejsce przywrócenia do pracy, nawet jeśli to ostatnie należałoby uznać na niemożliwe lub niecelowe. Nierzadko pracodawcy muszą zaakceptować trudne do przyjęcia rozwiązanie, w którym działacz związkowy zwolniony w trybie dyscyplinarnym zostaje przywrócony z powrotem do pracy w zakładzie, ponieważ zwolnienie nastąpiło bez zgody zarządu związku zawodowego.

Powyższego scenariusza można uniknąć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pracodawcy mogą podjąć próbę obrony w procesie na podstawie konstrukcji nadużycia prawa. W przypadku szczególnie rażących naruszeń, obrona działacza związkowego powołującego się na ochronę stosunku pracy może zostać uznana za sprzeczną z celem i funkcjami, jakie taka ochrona ma spełniać. Wtedy sąd uprawniony będzie do odmowy przywrócenia takiego aktywisty do pracy. Na przykład zachowanie działacza polegające na dopuszczeniu się w czasie akcji strajkowej wobec innego pracownika fizycznej agresji, naruszenia godności lub nietykalności cielesnej zostało przez Sąd Najwyższy uznane za uzasadniające odstąpienie od przywrócenia go do pracy (wyrok SN z 19 maja 2011 r., I PK 221/10). Podobnie Sąd Najwyższy ocenił sytuację, w której związkowiec wykonywał obowiązki służbowe pod wpływem alkoholu, nie zważając na zagrożenie, jakie swoim stanem stwarzał dla osób trzecich (wyrok SN z 7 marca 1997 r., I PKN 30/97). Powyższa linia obrony musi być jednak stosowana z rozwagą. Nie będzie ona skuteczna wobec działacza, który wprawdzie ciężko naruszył podstawowe obowiązki, ale w okolicznościach związanych z działalnością związkową.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Międzyzakładowa organizacja związkowa

Zasady ochrony działaczy międzyzakładowych organizacji związkowych są analogiczne do tych obowiązujących ich kolegów funkcjonujących w pojedynczych zakładach pracy. Na przywileje mogą tu liczyć zarówno członkowie zarządu, jak i osoby spoza jego grona, ale upoważnione do reprezentacji związku przed pracodawcą. Co ciekawe, przepisy nie przewidują ochrony dla członków komitetu założycielskiego międzyzakładowej organizacji.

Tutaj również zarząd jest związany limitami liczbowymi osób, jakie może wytypować do ochrony. Liczba chronionych dla organizacji, która nie ma statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, nie może być większa od liczby zakładów pracy objętych jej działaniem, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników będących jej członkami. Natomiast w przypadku organizacji, która w co najmniej jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem ma status organizacji reprezentatywnej, grono uprzywilejowanych może być uzależnione od liczebności kadry kierowniczej pracodawców, liczby członków zrzeszonych w związku, a także zakładów pracy objętych jego działaniem. Szczegółowe sposoby ustalania liczby działaczy chronionych wskazują przepisy ustawy o związkach zawodowych.

Zwolnienia grupowe

Ochrona działaczy związkowych doznaje uszczerbku w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunki pracy ze swoimi podwładnymi z przyczyn ich niedotyczących zarówno w procesie zwolnień grupowych, jak i wtedy, gdy istnieje konieczność redukcji etatów niewymagająca wdrażania tego procesu. Wprawdzie pracodawca nadal nie ma prawa złożyć wypowiedzenia definitywnego chronionemu członkowi zarządu związku zawodowego lub osobie spoza zarządu upoważnionej do reprezentowania związku wobec pracodawcy, ale może wypowiedzieć ich dotychczasowe warunki pracy i płacy. Zmiana warunków zatrudnienia nie może jednak wpłynąć na sytuację majątkową działaczy. Prawo bowiem gwarantuje, że w razie obniżenia wynagrodzenia takim osobom przysługiwać będzie dodatek wyrównawczy płatny do końca okresu szczególnej ochrony.

Co do zasady przełożony może swobodnie decydować, jak zmienić warunki zatrudnienia chronionego pracownika. Jeżeli działacz nie przyjmie proponowanych zmian, wypowiedzenie zmieniające odniesie taki sam skutek, jak definitywne i stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Przełożony nie może jednak nadużywać swoich uprawnień. Taki wniosek płynie z analizy wyroku SN z 8 marca 2012 r., III PK 59/11. W tej sprawie sąd uznał, że pracodawca, który zaproponował chronionemu pracownikowi znacznie gorsze warunki pracy, od początku zmierzał do rozwiązania z nim stosunku pracy. Wypowiedzenie zmieniające zostało tu potraktowane jako narzędzie przymuszające chronionego pracownika do odejścia. W rezultacie działania przełożonego zostały uznane za obchodzenie przepisów o zwalnianiu związkowców.

Zobacz również: Kiedy opinia, kiedy zgoda

mariola.posiewka@baker-mckenzie.com

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe zasady przy przyjęciu do policji

    Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

    Jakie zyski z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Symulacja

    25 tys. zł brutto zwrotu w ciągu dekadytyle po 10 latach wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie mogła wypłacić osoba uzyskująca aktualne, średnie wynagrodzenie. Tym samym, zarobi o blisko 9 tys. zł więcej, niż w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w PPK.

    Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy

    W czasach pandemii i pracy hybrydowej, zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników stało się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, wpływające na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zadowolenie swoich pracowników, zyskują długotrwałe korzyści w postaci zwiększenia wydajności, redukcji kosztów rotacji pracowników oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

    Nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej

    Czy będą nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej? Co może robić spółdzielna socjalna? Jak działa spółdzielna socjalna i kto może do niej należeć. Trwają prace nad  projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym.

    ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi

    ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi. W związku z przypadkami nieuczciwych zachowań w firmach transportowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na podjęcie bardziej stanowczych kroków. Przewoźnicy muszą teraz udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące swojej działalności oraz przesłać dokumenty związane z ustaleniem podstawy wymiaru składek.  W wielu odnotowanych przez Grupę Inelo sytuacjach przewoźnicy otrzymali zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z artykułem 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

    Nowe zawody medyczne

    Jakie będą nowe zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Rząd proponuje zmiany w uregulowaniu warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami. Zajdą zmiany w doskonaleniu zawodowym osób wykonujących zawód medyczny oraz w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Będzie nowy rejestr osób wykonujących zawody medyczne.

    Masz prawo do tych pieniędzy! Dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE

    Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE? 

    Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

    Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

    Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

    Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

    Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

    W dniu 31 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Osoby transpłciowe nadal zmagają się z ogromnym problemem dyskryminacji i nierównego traktowania w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym czy gospodarczym. Panuje niezrozumienie i brak akceptacji.

    Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

    Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

    Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

    Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

    Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

    Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

    Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

    Płatne szkolenia dla pracowników

    Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

    O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

    Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

    Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

    Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

    Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

    Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

    Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

    13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

    Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

    Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

    Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

    Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

    Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

    Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

    Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

    Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

    Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

    Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

    Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego.