Co musi a co może znaleźć się w umowie o pracę?
22 mar 2010
Kodeks pracy określa pewne postanowienia umowy o pracę, które muszą się znaleźć w zawieranej umowie. Oprócz jednak pewnych elementów podstawowych, pracownik i pracodawca mają prawo zamieścić w umowie każde postanowienie, na które godzą się obie strony.
Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę
03 lut 2010
Transport zapewniony pracownikom, w celu ułatwienia im dojazdu do pracy nie musi powodować po ich stronie obowiązku podatkowego. Nie zawsze można bowiem przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi.
Jak zgłosić pracownika do ZUS?
09 paź 2009
Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie pracownika do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika. Pracownicy wykonujący prace na podstawie umowy o pracę podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Płatnikiem składek na ubezpieczenie jest pracodawca. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać za niego składki.
Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?
09 paź 2009
Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.
Forma zawarcia umowy o pracę
09 paź 2009
Umowa o pracę zawierana pomiędzy pracownikiem i pracodawcą powinna ostać zawarta na piśmie. Zasadą jest pisemność umów o pracę.
Sposób zawarcia umowy o pracę
09 paź 2009
Pracodawca i pracownik, którzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób mają zawrzeć umowę o pracę między sobą, nie znajdą jej w Kodeksie pracy.
Trzecia umowa o pracę umową o pracę na czas nieokreślony
09 paź 2009
Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową, która daje pracownikowi największą stabilność zatrudnienia. Prawo pracy w tym zakresie idzie na przeciw pracownikowi, wprowadzając zasadę, że trzecia umowa o pracę na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony.
Strony umowy o pracę
09 paź 2009
Umowę o pracę zawierają pracownik i pracodawca na zasadzie swobody zawierania umów.
Umowa na czas wykonywana określonej pracy
08 paź 2009
Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracowika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.
Jakie mamy rodzaje umów o pracę?
08 paź 2009
Umowa o pracę zawierana jest w celu świadczenia pracy przez pracownika i wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, w zamian za pracę pracownika. Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?
Umowa o pracę na czas nieokreślony
08 paź 2009
Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową najbardziej pożadaną przez pracowników umową pracę. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.
Umowa o pracę na czas określony
08 paź 2009
Umowa o pracę na czas określony zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.
Umowa o pracę na okres próbny
08 paź 2009
Umowa zawarta na okres próbny ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.
Umowa o pracę na zastępstwo
08 paź 2009
Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Przedwstępna umowa o pracę
08 paź 2009
Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawca a pracownikiem może zosatć poporzedzona zawarciem umowy przedwstępnej.
Umowa na czas wykonywana określonej pracy
08 paź 2009
Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracownika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.
Jakich danych może żądać przy zawarciu pracodawca od pracownika?
30 wrz 2009
Pracownik zawierając umowę o pracę podaje pracodawcy określone dane osobowe. Jak bardzo szczegółowych danych może żądać od pracownika pracodawca.
Co musi się znaleźć w umowie o pracę?
30 wrz 2009
Pracownik i pracodawca zawierając umowę o prace muszą zawrzeć w jej treści pewne niezbędne elementy. Pominięcie jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.
Treść umowy o pracę
30 wrz 2009
Poprzez nawiązanie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika i wypłaty wynagrodzenia za świadczoną pracę.
Cechy charakterystyczne umowy o pracę
30 wrz 2009
Umowa o pracę nie jest umową cywilnoprawną. Jest regulowana przez przepisy kodeksu pracy. Stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy pomiędzy pracodawca a pracownikiem.
Czym jest umowa o pracę?
30 wrz 2009
Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązania stosunku pracy. Poprzez umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia za wynagrodzeniem określonej pracy, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia za pracę.