Czym jest bezpośrednia dyskryminacja pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Definicja równego traktowania w zatrudnieniu wskazuje, że objęci nią zostali:
REKLAMA
- kandydaci do pracy,
- pracownicy,byli pracownicy.
Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie:
- nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,
- warunków zatrudnienia,
- awansowania,
- dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Równe traktowanie w zatrudnieniu to niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności bez względu na:
- płeć,
- wiek,
- niepełnosprawność,
- rasę,
- religię,
- narodowość,
- przekonania polityczne,
- przynależność związkową,
- pochodzenie etniczne,
- wyznanie,
- orientację seksualną,
- zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony,
- zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
Polecamy serwis: Urlopy
Okoliczności te mają charakter wyliczenia zasadniczego, ale nie zamkniętego. W związku z tym oprócz wyżej wymienionych kryteriów mogą znaleźć się tam też inne, jak na przykład kibicowanie określonemu klubowi sportowemu.
Pan Jakub mieszka i pracuję w mieście, którego mieszkańcy kibicują dwóm klubom sportowym. Od dnia gdy kierownik jego działu dowiedział się, że nie jest on kibicem jego ulubionego klubu, znacząco pogorszyła się jego sytuacja w firmie. Kierownik zleca mu coraz więcej zadań (także nie związanych z zakresem jego obowiązków), pomija go przy przyznawaniu nagród i ośmiesza w oczach współpracowników. Takie postępowanie przełożonego wynikające z faktu, iż Pan Jakub kibicuje innemu klubowi może zostać uznane za dyskryminację bezpośrednią.
Kodeks pracy wprowadza zakaz dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej. Dyskryminacja bezpośrednia oznacza nierówne traktowanie konkretnego pracownika w stosunku do innego, stanowiącego tak zwany wzorzec porównawczy. Aby uznać dane zachowanie za dyskryminację bezpośrednią, dysproporcje w traktowaniu poszczególnych pracowników muszą wynikać z zabronionych przez prawo kryteriów różnicowania. Czasami takie dysproporcje mogą być usprawiedliwione przepisami prawa (np. różnice w zatrudnieniu związane z rodzicielstwem). W takich przypadkach nie można oczywiście mówić o dyskryminacji.
Zobacz także: Krytyka pod adresem pracownika
Dyskryminacja pośrednia ma miejsce, gdy występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników, oraz gdy nie mogą być one obiektywnie uzasadnione innymi względami przewidzianymi przepisami prawa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat