Kiedy dwunastolatek może pracować?
REKLAMA
REKLAMA
Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Jest to zatem ściśle określony katalog dozwolonych miejsc pracy, które nie można dowolnie rozszerzać.
REKLAMA
Przedstawicielem ustawowym dziecka są najczęściej jego rodzice bądź opiekuni prawni.
Inspektor pracy wydaje zezwolenie na pracę dziecka poniżej 16 roku życia na wniosek instytucji, która chce takie dziecko zatrudnić. Ważne jest, że nie wystarczy samo zgłoszenie inspektorowi takiego zatrudnienia, ale konkretny wniosek w sprawie zezwolenia na zatrudnienie.
Do takiego wniosku należy dołączyć:
1) pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
2) opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
3) orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
4) jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu - opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.
Porównaj: Jakie mamy rodzaje umów o pracę?
Jak widać jest to dość skomplikowane, dlatego też mało instytucji które mogą zatrudniać dzieci w ogóle się na to decyduje. Jest to jednak bardzo korzystne zarówno dla dziecka, które w ten sposób może się rozwijać i uczyć samodzielności, jak i dla pracodawcy, który może w ten sposób czuwać nad rozwojem zawodowym i dziecka i być może w przyszłości zatrudnić.
Kiedy inspektor odmówi
Inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych:
1) powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka,
2) zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.
Na wniosek przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka właściwy inspektor pracy cofa wydane zezwolenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat