reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jakie są konsekwencje niezachowania formy pisemnej przy zawieraniu umowy o pracę?

Jakie są konsekwencje niezachowania formy pisemnej przy zawieraniu umowy o pracę?

Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuację, kiedy umowa może być zawarta także ustnie.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Pracodawca sporządza umowę o pracę co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden należy wręczyć pracownikowi, a drugi włączyć do jego akt osobowych. Jeżeli jednak umowa została zawarta ustnie lub w sposób dorozumiany (np. poprzez dopuszczenie pracownika do pracy), to nie oznacza to, iż jest ona nieważna. Stosunek pracy w takim wypadku zostaje zawarty poprzez faktyczne rozpoczęcie wykonywania pracy przy milczącej zgodzie pracodawcy.

Brak formy pisemnej umowy o pracę nie ma także znaczenia dla celów dowodowych. Wiąże się to z tym, że pracownik dochodzący przed sądem pracy ustalenia pozostawania w stosunku pracy zawartym na podstawie umowy o pracę lub domagający się ustalenia istotnego elementu tej umowy, może korzystać z takich środków dowodowych jak przesłuchanie stron lub zeznania świadków.

Polecamy: Forma zawarcia umowy o pracę

Konsekwencją niezachowania formy pisemnej jest obowiązek pracodawcy potwierdzenia pracownikowi na piśmie, nie później niż w dniu rozpoczęcia wykonywania pracy, ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca sporządza na piśmie potwierdzenie warunków umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich należy doręczyć pracownikowi za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi umieszcza się w aktach osobowych.

Z niedopełnieniem obowiązku pisemnego potwierdzenia zawartej umowy o pracę mogą się wiązać dla pracodawcy niekorzystne konsekwencje. Jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest karane grzywną.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakiej formie powinna być zawarta umowa o pracę?
W jakiej formie powinna być zawarta umowa o pracę?

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama