Jakie są konsekwencje niezachowania formy pisemnej przy zawieraniu umowy o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Pracodawca sporządza umowę o pracę co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden należy wręczyć pracownikowi, a drugi włączyć do jego akt osobowych. Jeżeli jednak umowa została zawarta ustnie lub w sposób dorozumiany (np. poprzez dopuszczenie pracownika do pracy), to nie oznacza to, iż jest ona nieważna. Stosunek pracy w takim wypadku zostaje zawarty poprzez faktyczne rozpoczęcie wykonywania pracy przy milczącej zgodzie pracodawcy.
REKLAMA
Brak formy pisemnej umowy o pracę nie ma także znaczenia dla celów dowodowych. Wiąże się to z tym, że pracownik dochodzący przed sądem pracy ustalenia pozostawania w stosunku pracy zawartym na podstawie umowy o pracę lub domagający się ustalenia istotnego elementu tej umowy, może korzystać z takich środków dowodowych jak przesłuchanie stron lub zeznania świadków.
Polecamy: Forma zawarcia umowy o pracę
Konsekwencją niezachowania formy pisemnej jest obowiązek pracodawcy potwierdzenia pracownikowi na piśmie, nie później niż w dniu rozpoczęcia wykonywania pracy, ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca sporządza na piśmie potwierdzenie warunków umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich należy doręczyć pracownikowi za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi umieszcza się w aktach osobowych.
Z niedopełnieniem obowiązku pisemnego potwierdzenia zawartej umowy o pracę mogą się wiązać dla pracodawcy niekorzystne konsekwencje. Jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest karane grzywną.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat