Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - porada
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z wprowadzonymi w maju zmianami w Kodeksie pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Nowe przepisy wprowadziły tzw. urlop szkoleniowy dla pracowników podnoszących swoje kwalifikacje, oraz zwolnienie z pracy na czas trwania zajęć z zachowaniem wynagrodzenia. Jego wymiar zależny jest od tego, do jakiej szkoły, bądź na jaki kurs chodzimy.
REKLAMA
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Skierowanie na dodatkowe zajęcia może wyjść bądź od pracodawcy, bądź od pracownika – wówczas wymagana jest zgoda pracodawcy. Jeżeli pracodawca zamierza zobowiązać pracownika, aby w pewnym okresie po ukończeniu dodatkowego kursu, szkolenia lub szkoły przepracował określony okres w jego firmie, musi zawrzeć z nim umowę na piśmie, określającą podstawowe obowiązki i prawa stron. Zapisy tej umowy nie mogą być gorsze od postanowień prawa pracy.
Porównaj: Kiedy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika?
Pan Tomek został skierowany przez swojego pracodawcę na dodatkowy kurs języka angielskiego, gdyż jego pracodawca zamierza wysłać go w kilka podróży służbowych. Czytając umowę o obowiązkach i prawach stron Pan Tomek zauważył, że jeden z zapisów pozbawia do płatnego urlopu szkoleniowego, które należy mu się zgodnie z Kodeksem pracy. Taki zapis, jako gorszy niż ten, który zawierają przepisy prawa pracy – będzie nie ważny.
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, nie dłuższym niż 3 lata,
3) który we wskazanym wyżej okresie rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
4) który we wskazanym wyżej okresie rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 94(3) Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach
- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat