Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzenie takiej przerwy jest oczywiście dobrowolne i zależy tylko od woli pracodawcy. W rzeczywistości wprowadzenie takiej przerwy może być korzystne dla pracodawcy z punktu widzenia regeneracji sił pracownika i prawdopodobnie lepszej jego pracy po jej zakończeniu. Pracownicy często jednak są przeciwni tej przerwie, z uwagi między innymi na wydłużenie się ich bytności w pracy w razie jej wprowadzenia.
REKLAMA
Sposób wykorzystania tej przerwy jest uzależniony od pracownika. Nie jest ona płatna ani zaliczana do czasu pracy.
Zobacz także: Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?
Przerwę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Pani Ania pracuje w zakładzie pracy, w którym pracodawca w regulaminie pracy wprowadził godzinną przerwę w czasie pracy, nie wliczaną do czasu pracy. Zastrzegł jednak, że z przerwy tej nie muszą korzystać wszyscy pracownicy, a jedynie ci, którzy chcą, nie jest bowiem przewidziane żadne dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z tej przerwy. Pani zdecydowała się na korzystanie z tej przerwy, gdyż chciałaby w tym czasie odbierać córkę z przedszkola. Pani Ania będzie zatem pracować faktycznie od 8 do 17, a nie od 8 do 16.
Polecamy wzory umów pracowniczych
Takiej fakultatywnej przerwy w pracy nie można mylić z obowiązkową 15 – minutową przerwą, której zapewnienie jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeżeli bowiem dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy, za którą oczywiście należy się wynagrodzenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat