| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?

Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?

Artykuł 141 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy wprowadzenie przerwy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Maksymalna jej długość to 60 minut.

Wprowadzenie takiej przerwy jest oczywiście dobrowolne i zależy tylko od woli pracodawcy. W rzeczywistości wprowadzenie takiej przerwy może być korzystne dla pracodawcy z punktu widzenia regeneracji sił pracownika i prawdopodobnie lepszej jego pracy po jej zakończeniu. Pracownicy często jednak są przeciwni tej przerwie, z uwagi między innymi na wydłużenie się ich bytności w pracy w razie jej wprowadzenia.

Sposób wykorzystania tej przerwy jest uzależniony od pracownika. Nie jest ona płatna ani zaliczana do czasu pracy.

Zobacz także: Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Przerwę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Pani Ania pracuje w zakładzie pracy, w którym pracodawca w regulaminie pracy wprowadził godzinną przerwę w czasie pracy, nie wliczaną do czasu pracy. Zastrzegł jednak, że z przerwy tej nie muszą korzystać wszyscy pracownicy, a jedynie ci, którzy chcą, nie jest bowiem przewidziane żadne dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z tej przerwy. Pani zdecydowała się na korzystanie z tej przerwy, gdyż chciałaby w tym czasie odbierać córkę z przedszkola. Pani Ania będzie zatem pracować faktycznie od 8 do 17, a nie od 8 do 16.

Polecamy wzory umów pracowniczych

Takiej fakultatywnej przerwy w pracy nie można mylić z obowiązkową 15 – minutową przerwą, której zapewnienie jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeżeli bowiem dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy, za którą oczywiście należy się wynagrodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »