| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Na czym polega umowa przedwstępna?

Na czym polega umowa przedwstępna?

W prawie pracy dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę dla swej ważności nie wymaga formy pisemnej. Do jej zawarcia może dojść np. w formie ustnej. Mają tu zastosowanie ogólne zasady składania oświadczeń woli z Kodeksu cywilnego.

Polecamy: Jakie są konsekwencje niezachowania formy pisemnej przy zawieraniu umowy o pracę?

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Dnia 30 maja 2010 r. Marian Nowak. przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy. Przeprowadzający ją dyrektor firmy (upoważniony do składania oświadczeń woli w jej imieniu) oświadczył, że zawrze z nim umowę o pracę od dnia 1 lipca 2010 r., określając wszystkie niezbędne jej elementy, takie jak rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, czas jej trwania. Marian Nowak przystał na tę propozycję. W ten sposób została zawarta umowa przedwstępna poprzedzająca umowę o pracę.

Zachowanie formy pisemnej jest oczywiście wskazane dla celów dowodowych. Nie jest jednak wymogiem ważności takiej umowy. W razie zawarcia przedwstępnej umowy o pracę, w zależności od jej treści, strony mają możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu niewykonania tej umowy lub jej zawarcia.

Roszczenia wynikające z przedwstępnej umowy o pracę należą do spraw z zakresu prawa pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »