reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Koszty postępowania przed sądem pracy

Koszty postępowania przed sądem pracy

Wniesienie pozwu do sądu pracy, jak zresztą wniesienie pozwu w każdej innej sprawie, wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów sądowych. W prawie pracy kwestie te są jednak uregulowane nieco odmiennie, niż w przypadku choćby spraw cywilnych.

Podstawową opłatą w roszczeniach odszkodowawczych jest tzw. opłata stosunkowa, wynosząca 5% wartości przedmiotu sporu.

Pani Asia wniosła do sądu pozew przeciwko swojemu ubezpieczycielowi o wypłatę odszkodowania w kwocie 30.000 zł. Aby pozew był skuteczny, będzie ona musiała wnieść opłatę od pozwu, w wysokości 5% wartości roszczenia, czyli w tym wypadku 1.500zł.

Polecamy: serwis Umowa o pracę

W prawie pracy sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Otóż gdy pracownik wnosi powództwo, jest on zwolniony od opłaty od pozwu, ale tylko, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50.000 zł. Powyżej tej kwoty, będzie musiał zapłacić opłatę stosunkową według zasad ogólnych.


Pan Jan rozważa wniesienie pozwu do sądu pracy o zaległe wynagrodzenie, w kwocie 54.000 zł. W związku z tym, że w przypadku roszczenia przekraczającego kwotę 50.000 zł jest on zobowiązany wnieść opłatę od pozwu w wysokości 5% (w tym przypadku będzie to 2.700 zł), zdecydował się na wniesienie powództwa w wysokości 49.000zł aby uniknąć kosztów.

Pozew do wartości przedmiotu sporu nie przekraczającej 50.000 zł jest „darmowy”, Opłatę podstawową w wysokości 30zł będzie pracownik musiał wnieść od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem.

Natomiast pracodawca zawsze będzie ponosił normalną opłatę od pozwu, czyli opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, nawet jeżeli pozew nie będzie przekraczał kwoty 50.000zł. Wyjątek stanowi tu opłata za wniesienie apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem, gdzie podobnie jak w przypadku pracownika, opłata będzie wynosić 30zł.

Polecamy: serwis Zatrudnienie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są koszty postępowania przed sądem pracy?
Jakie są koszty postępowania przed sądem pracy?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama