reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy pracodawca nie określił rodzaju umowy

Kiedy pracodawca nie określił rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracodawcy i pracownikowi dużą swobodę w kształtowaniu stosunku pracy. Są jednak pewne obowiązkowe postanowienia umowy, których brak powoduje określone negatywne konsekwencje.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik z pracodawcą mogą zawierać następujące rodzaje umów o pracę:
bezterminową umowę o pracę (czyli umowę zawartą na czas nieokreślony), oraz
umowy terminowe - czyli umowę o pracę zawartą na czas określony (której szczególną postacią jest umowa o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika), umowę o pracę zawartą czas wykonania określonej pracy oraz umowę o pracę zawartą na okres próbny (której istotą jest to, że może ona poprzedzać każdy z trzech wyżej wskazanych rodzajów).

Polecamy: Jaka powinna być treść umowy o pracę?

W świetle art. 29 § 1 Kodeksu pracy, zawarta na piśmie umowa o pracę powinna wyraźnie określać jej rodzaj. Jeżeli w umowie o pracę nieoznaczono jej rodzaju bądź też, gdy stosunek pracy powstał mimo niesporządzenia formalnie umowy, mogą rodzić się wątpliwości obu stron co do wzajemnej sytuacji prawnej (np. możliwości wypowiedzenia umowy i jego okresów).

W kwestii rodzaju umowy o pracę, jeżeli strony nie określą tego w umowie, to w literaturze i orzecznictwie przyjmuje się w takich sytuacjach, że jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego, to strony zawarły umowę o pracę na czas nieokreślony. Takie stanowisko uzasadnia się twierdzeniem, że pozostałe rodzaje umowy o pracę wymagają określenia w umowie dodatkowych postanowień, z których wynika np. istnienie okresu próby, terminu końcowego do którego stosunek pracy ma trwać, czy, w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy, wskazanie pracy która ma być ukończona

Nie można jednak wykluczyć, że mimo braku określenia w umowie o pracę jej rodzaju, z całokształtu okoliczności i jej innych postanowień będzie wynikała wola stron zawarcia umowy terminowej, a więc jej tymczasowy charakter.

Polecamy serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama