Kiedy w prawie pracy zastosujemy prawo cywilne?
REKLAMA
REKLAMA
Uregulowanie to odnosi się do luk nie tylko w samym kodeksie pracy, ale w całości źródeł prawa pracy (też niższego rzędu np. zarządzeniach ministrów, statutach spółdzielni, czy specyficznych źródłach jak układy zbiorowe, regulaminy wynagradzania). Najistotniejszymi unormowaniami ustawodawstwa cywilnego, z których na gruncie art. 300 kodeksu pracy należy korzystać przy analizowaniu spraw z zakresu prawa pracy są w szczególności:
REKLAMA
- przepisy dotyczące czynności prawnych,
- wad oświadczeń woli i uchylenia się od ich skutków prawnych,
- umów przedwstępnych,
- przedstawicielstwa,
- pewnych aspektów odpowiedzialności kontraktowej ,
- bezpodstawnego wzbogacenia,
- definiowania dóbr osobistych.
Zobacz także: Jakie występują rodzaje zatrudnienia?
Pan Adam, właściciel firmy reklamowej i Pani Monika chcą zawrzeć umowę o pracę. W związku z tym, że Pani Monika jest jeszcze zatrudniona w swojej poprzedniej firmie i obowiązuje ją 3 – miesięczny okres wypowiedzenia, strony zdecydowały się na zawarcie tzw. przedwstępnej umowy o pracę. Kodeks pracy nie reguluje niestety takiej instytucji, zatem Pan Adam i Pani Monika będą musieli skorzystać z przepisów Kodeksu cywilnego.
Polecamy serwis: Wynagrodzenie
Julia Dębińska pracowała w firmie sprzedającej kosmetyki i chemię gospodarczą na terenie kilku centralnych województw w Polsce. Jej umowa o pracę obejmowała także upoważnienie do odbierania należności pieniężnych od kontrahentów. Po kilku miesiącach pracy jej współpraca z szefem – Dariuszem Kowalskim przestała się układać i Julia wypowiedziała umowę o pracę. Po pewnym czasie od rozwiązania umowy o pracę Dariusz Kowalski dowiedział się, że kiedy Julia jeszcze u niego pracowała odebrała od jednego z kontrahentów kwotę 30.000zł, której nie oddała do kasy firmy. W związku z tym, że były to jego pieniądze, będzie on miał prawo wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem przeciwko Julii Dębińskiej, jako bezpodstawnie wzbogaconej jego kosztem. Takie roszczenie reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat