Zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
REKLAMA
Pan Janek zatrudnia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy i wypłaca mu wynagrodzenie niższe niż określone w regulaminie wynagradzania. Takie postępowanie będzie wyraźnie dyskryminowało pracownika ze względu na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i jest zakazane.
Uzupełnieniem zakazu dyskryminacji jest zasada, zgodnie z którą zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednocześnie zakazu dyskryminacji nie narusza ustalenie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.
Przeczytaj koniecznie: Krytyka pod adresem pracownika
REKLAMA
Dopełnieniem postanowień antydyskryminacyjnych jest także nałożony na pracodawcę obowiązek informowania pracowników w sposób u niego przyjęty o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ze względów dowodowych najpewniejsza jest forma pisemna. Może to być także przykładowo informacja przesłana pracownikom pocztą elektroniczną lub zawiadomienie umieszczone na tablicy ogłoszeń.
Zawiadomienie takie powinno umożliwić pracownikom zmianę wymiaru czasu z pracy z niepełnego na pełny lub odwrotnie. W związku z tym w informacji należy opisać miejsce pracy. Można wskazać przykładowo kwalifikacje jakie powinien spełniać pracownik, stanowisko pracy oraz czy będzie to zatrudnienie na czas określony czy nieokreślony.
Należy zaznaczyć, iż pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać w zakładzie pracy wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat