| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

W związku z tym, iż nie jest dopuszczalna jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na część etatu jest zabronione. Jest to podstawowa zasada prawa pracy wyrażona w Kodeksie pracy. W przypadku naruszenia tej zasady pracodawca również będzie ponosił odpowiedzialność.

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Pan Janek zatrudnia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy i wypłaca mu wynagrodzenie niższe niż określone w regulaminie wynagradzania. Takie postępowanie będzie wyraźnie dyskryminowało pracownika ze względu na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i jest zakazane.

Uzupełnieniem zakazu dyskryminacji jest zasada, zgodnie z którą zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednocześnie zakazu dyskryminacji nie narusza ustalenie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Przeczytaj koniecznie: Krytyka pod adresem pracownika

Dopełnieniem postanowień antydyskryminacyjnych jest także nałożony na pracodawcę obowiązek informowania pracowników w sposób u niego przyjęty o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ze względów dowodowych najpewniejsza jest forma pisemna. Może to być także przykładowo informacja przesłana pracownikom pocztą elektroniczną lub zawiadomienie umieszczone na tablicy ogłoszeń.

Zawiadomienie takie powinno umożliwić pracownikom zmianę wymiaru czasu z pracy z niepełnego na pełny lub odwrotnie. W związku z tym w informacji należy opisać miejsce pracy. Można wskazać przykładowo kwalifikacje jakie powinien spełniać pracownik, stanowisko pracy oraz czy będzie to zatrudnienie na czas określony czy nieokreślony.

Należy zaznaczyć, iż pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać w zakładzie pracy wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Porównaj: Czym jest bezpośrednia dyskryminacja pracownika?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »