Kiedy należy przywrócić pracownika do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady Kodeks pracy wskazuje dwie sytuacje, kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Po pierwsze jest to sytuacja nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, bądź wypowiedzenie takiej umowy z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy dotyczących wypowiadania umów. Po drugie, pracownik może domagać się przywrócenia do pracy w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
REKLAMA
O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka Sąd Pracy, który może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takiej sytuacji orzeka o odszkodowaniu. Nieuwzględnienie żądania przywrócenia do pracy i zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania powinno być poprzedzone dokonaniem przez Sąd Pracy ustaleń co do braku możliwości lub niecelowości przywrócenia do pracy w okolicznościach faktycznych konkretnej sprawy.
Gdy sąd orzekł przywrócenie do pracy
Jeżeli zdarzyła się sytuacja, że musimy przywrócić zwolnionego pracownika do pracy, należy pamiętać o kilku rzeczach z tym związanych. Przede wszystkim, przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy, a więc polega na dopuszczeniu pracownika do wykonywania czynności należących do jego obowiązków przed rozwiązaniem umowy o pracę za wynagrodzeniem zgodnym z obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem.
Porównaj: Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika?
Pracodawca nie musi ponownie określać warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, czy też zapoznawać z regulaminem pracy.
Pracownik ma obowiązek w ciągu 7 dni od orzeczenia przez sąd przywrócenia do pracy zgłosić swoją gotowość do podjęcia pracy. Jeżeli tego nie zrobi, pracodawca może odmówić jego ponownego zatrudnienia. Zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy może być dokonane przez każde zachowanie objawiające w dostateczny sposób zamiar kontynuowania reaktywowanego stosunku pracy, w szczególności przez faktyczne podjęcie i wykonywanie pracy na stanowisku, na które pracownik został przywrócony wyrokiem sądu.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat