reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Jestem zatrudniona w systemie skróconego tygodnia pracy, przy czym pracuję od poniedziałku do wtorku w godzinach od 11 do 21, w środy od 12 do 22, a w czwartki od 14-24. Czy w związku z powyższym jestem zatrudniona w porze nocnej i czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia? Jak wygląda sprawa nadgodzin w moim przypadku?

Zgodnie z art. 151(7) § 2 kodeksu pracy pracownikiem pracującym w nocy jest ten, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej (a więc przypada na porę pomiędzy 21.00 a 7.00) lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Porównaj: Najpopularniejsze umowy pracownicze

W przedstawionej powyżej sytuacji praca nie jest świadczona w porze nocnej w każdej dobie, ani też nie zachodzi druga przesłanka dla uznania pracownika za pracującego w nocy (jeżeli przyjmiemy, iż obowiązującym pracownicę okresem rozliczeniowym jest czas jednego miesiąca, w którym pracownica winna przepracować 160 godzin, to z tego co najmniej 40 godzin winno być przepracowane w porze nocnej).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ciągu 1 tygodnia pracy przepracowuje Pani w porze nocnej jedynie 4 godziny, a zatem w wymiarze miesięcznym będzie to jedynie 12 godzin. Nie można zatem uznać Pani za pracującą w porze nocnej, wobec czego nie będzie Pani przysługiwał dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Polecamy: Umowy pracownicze

Należy jednak wspomnieć, że każda godzina przepracowana przez pracownicę ponad obowiązujący ją rozkład czasu pracy będzie stanowić pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w nocy, za którą będzie się należał pracownicy 100% dodatek do wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama