Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 151(7) § 2 kodeksu pracy pracownikiem pracującym w nocy jest ten, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej (a więc przypada na porę pomiędzy 21.00 a 7.00) lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
REKLAMA
Porównaj: Najpopularniejsze umowy pracownicze
W przedstawionej powyżej sytuacji praca nie jest świadczona w porze nocnej w każdej dobie, ani też nie zachodzi druga przesłanka dla uznania pracownika za pracującego w nocy (jeżeli przyjmiemy, iż obowiązującym pracownicę okresem rozliczeniowym jest czas jednego miesiąca, w którym pracownica winna przepracować 160 godzin, to z tego co najmniej 40 godzin winno być przepracowane w porze nocnej).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ciągu 1 tygodnia pracy przepracowuje Pani w porze nocnej jedynie 4 godziny, a zatem w wymiarze miesięcznym będzie to jedynie 12 godzin. Nie można zatem uznać Pani za pracującą w porze nocnej, wobec czego nie będzie Pani przysługiwał dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.
Polecamy: Umowy pracownicze
Należy jednak wspomnieć, że każda godzina przepracowana przez pracownicę ponad obowiązujący ją rozkład czasu pracy będzie stanowić pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w nocy, za którą będzie się należał pracownicy 100% dodatek do wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat