Jaka kara dla pracodawcy za zatrudnianie na czarno?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy zawiera katalog wykroczeń, za których dokonanie pracodawcy grozi kara, najczęściej grzywny. Zgodnie z art. 281 Kodeksu pracy, jeżeli pracodawca:
1) zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę,
2) nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę,
3) wypowiada lub rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, naruszając w sposób rażący przepisy prawa pracy,
4) stosuje wobec pracowników inne kary niż przewidziane w przepisach prawa pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników,
5) narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych,
6) nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników,
7) pozostawia dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem,
podlega karze grzywny od 1.000 zł, do nawet 30.000 zł.
REKLAMA
Jak wynika z powyższego, niepotwierdzeni pracownikowi umowy na piśmie jest karane. Obowiązek potwierdzenia na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę wynika wprost z Kodeksu pracy.
Znajdujące się w art. 29 Kodeksu sformułowanie, że pracodawca „powinien” najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić na piśmie zawartą z pracownikiem umowę o pracę w połączeniu z uznaniem naruszenia tego obowiązku jako wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest dość jednoznaczne.
Polecamy: serwis Wynagrodzenie
Kto nakłada kary
Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy do zakresu działania Państwowej Inspekcji Pracy należą przede wszystkim nadzór i kontrola przestrzegania przez pracodawców prawa pracy, w tym szczególnie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, ochrony pracy kobiet, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych, oraz inicjowanie przedsięwzięć w sprawach ochrony pracy w rolnictwie indywidualnym.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest też ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonych w kodeksie pracy oraz innych wykroczeń związanych z wykonywaniem pracy zarobkowej, gdy ustawa tak stanowi, oraz udział w tych sprawach przed sądem rejonowym.
Polecamy: serwis Zatrudnienie niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat