| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Dokształcanie w kodeksie pracy -porada

Dokształcanie w kodeksie pracy -porada

Jednym z bardzo ważnych elementów rozwoju osobistego jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość nie tylko w stosunku do osób dorosłych, ale także dla zatrudnianych młodocianych.

Młodocianym w Kodeksie pracy jest osoba, która nie ukończyła 16 lat, ale nie skończyła lat 18. Pracodawca może zatrudnić młodocianego, jeżeli:
1) ukończył co najmniej gimnazjum,
2) przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Nie wolno zatrudniać młodocianych, którzy nie ukończyli 16 roku życia.

Jeżeli już pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie młodocianego pracownika, musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które są z takim zatrudnieniem związane. Po pierwsze, pracownik młodociany musi się dokształcać. Pracownik młodociany jest obowiązany:
1) do dokształcania się w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum, jeżeli szkoły takiej nie ukończył,
2) do dokształcania się w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej lub w formach pozaszkolnych.
Należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nałożył na młodocianych taki obowiązek, a nie dał uprawnienie, w związku z czym tacy pracownicy nie mają możliwości wyboru pomiędzy tym czy chcą, czy nie dalej się uczyć.

Przeczytaj również: Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę

O takim obowiązku musi pamiętać także pracodawca, tym bardziej, że jest on zobowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.

Pan Adam zatrudnia w swojej firmie młodocianego pracownika, który zajmuje się porządkowaniem magazynu. W związku z tym, że pracownik dokształca się w wieczorowej szkole ponadgimnazjalnej, gdzie zajęcia odbywają się codziennie w godzinach od 17.00 do 20.00, a pracownik młodociany pracuje w godzinach 10.00 – 18.00, Pan Adam codziennie musi zwalniać swojego pracownika na zajęcia w szkole.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Należy także pamiętać, że jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat, obowiązek dokształcania się może być przedłużony do czasu ukończenia przygotowania zawodowego. Wtedy również będzie mu się należało zwolnienie z pracy na czas zajęć.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »