| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Jak wiadomo, staż pracy u danego pracodawcy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, czy wysokość odprawy. Nie można jednak zapominać o ogólnym stażu pracy pracownika, gdyż również z nim związane są pewne uprawnienia.

Pracowniczy staż pracy decyduje o nabyciu niektórych z uprawnień przysługujących pracownikom. Przy różnych świadczeniach, różnie się go liczy. W pewnych przypadkach będą to wszystkie okresy zatrudnienia (ogólny staż pracy) innym razem będzie to zatrudnienie w konkretnym zakładzie pracy.

Porównaj: Umowa o pracę a umowa zlecenie

Ogólny staż pracy będzie miał znaczenie przede wszystkim w dwóch przypadkach, które są niezwykle istotne z punktu widzenia pracownika. Pierwszym z nich będzie urlop wychowawczy. Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy, pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do tego 6 – miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, a nie tylko zatrudnienie u danego pracodawcy.

Pani Ania jest w ciąży. Pracuje u swojego obecnego pracodawcy dopiero 3 miesiące. Wcześniej przez 18 miesięcy pracowała w innej firmie. Łączny okres jej zatrudnienia wynosi zatem 21 miesięcy i Pani Ania może skorzystać z przysługującego jej urlopu wychowawczego pomimo, iż u obecnego pracodawcy pracuje dopiero 3 miesiące.

Drugim przypadkiem, gdzie ogólny staż pracy będzie miał znaczenie jest niewątpliwie urlop wypoczynkowy, jego długość zależy bowiem od stażu pracy. Okresy poprzedniego zatrudnienia u różnych pracodawców niezależnie od przerw w zatrudnieniu oraz sposobu ustania stosunku pracy, mają bowiem wpływ na długość urlopu wypoczynkowego. Na podstawie Kodeksu pracy urlop ten przysługuje w wymiarze:
a) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
b) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Pan Tomek jest zatrudniony u swojego pracodawcy 6 lat. Wcześniej pracował 3 lata w innej firmie, ponadto ukończył studia wyższe, które liczą się jako 8 lat pracy. W związku z tym, jego łączny staż pracy będzie wynosił 17 lat i będzie miał on prawo do 26 dni urlopu.

Polecamy: Czym się różni norma od wymiaru czasu pracy?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »