Co grozi tymczasowo aresztowanemu pracownikowi?
REKLAMA
REKLAMA
Oznacza to, że pracodawca nie musi podejmować żadnych działań i składać dodatkowych oświadczeń woli w celu zakończenia stosunku pracy. Trzymiesięczny okres należy liczyć od momentu zatrzymania pracownika.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy z winy pracownika bez wypowiedzenia, jeżeli pracownik w czasie trwania umowy o pracę popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. W tej przesłance mieści się właśnie zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, które uniemożliwia dalszą pracę.
Skutkiem tymczasowego aresztowania nie musi być wygaśnięcie stosunku pracy.
Polecamy: serwis Zatrudnienie
Jeżeli umowa o pracę wygasła z powodu tymczasowego aresztowania, a postępowanie karne zostało umorzone lub zapadł wyrok uniewinniający, pracodawca ma kodeksowy obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika (nie dotyczy to umorzenia warunkowego i umorzenia z powodu przedawnienia lub amnestii).
Pracodawca obowiązany jest ponownie zatrudnić pracownika na dotychczasowym, równorzędnym lub innym, zgodnym z jego kwalifikacjami stanowisku, odpowiadającym w zasadzie poprzednim warunkom wynagrodzenia, jeżeli szczególne okoliczności nie stoją temu na przeszkodzie.
Pan Jacek został zatrzymany przez Policję w związku z podejrzeniem, że jest w posiadaniu pochodzących z przestępstwa przedmiotów w postaci podrobionych pieniędzy. Został on tymczasowo aresztowany. W związku z przewlekłością postępowania, jego tymczasowy areszt przedłużył się do 6 miesięcy, a jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa. Po tym okresie w śledztwie ujawniły się inne fakty, dzięki którym ustalono, że to nie Pan Jacek ukrywa podrobione pieniądze, a jego sąsiad. W związku z tym, dochodzenie w jego sprawie zostało umorzone. Pan Jacek może domagać się od pracodawcy zatrudnienia na swoim poprzednim stanowisku lub stanowisku podobnym.
Polecamy: serwis Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat