REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Zasady nabywania prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony nabywa zasiłek chorobowy po upływie okresu wyczekiwania, tj. 30 lub 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu tego zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Kiedy można zwolnić pracownika z powodu choroby

Długotrwała lub powtarzająca się nieobecność pracownika, która dezorganizuje pracę w zakładzie, wiąże się z licznymi utrudnieniami dla pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca często decyduje się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

REKLAMA

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

Powiatowe urzędy pracy (PUP) najchętniej współpracują z tymi pracodawcami, którzy deklarują późniejsze zatrudnienie osób kierowanych do nich na staż. Jeśli jednak stażysta nie zostanie zatrudniony, to doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas stażu zaprocentują u innego pracodawcy.

Wzrost zatrudnienia efektem ustabilizowania warunków pracy

Aktualne dane wskazują na przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce i sektorze przedsiębiorstw, dzieje się tak głównie za sprawą stabilizacji warunków pracy - wynika z kwartalnego raportu NBP na temat rynku pracy.

Czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia

Według Czesławy Ostrowskiej, wiceminister pracy, czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.

REKLAMA

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

Matka z małym dzieckiem ma małe szanse na znalezienie pracy

Z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu. Posiadanie małego dziecka nie wpływa natomiast na zatrudnienie mężczyzn.

Coraz więcej bezrobotnych absolwentów szkół

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie wejdzie w życie

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji, zaskarżona przez prezydenta, nie może wejść w życie.

Będzie pakiet ułatwiający młodym start zawodowy i stabilizację zatrudnienia

Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, zapewnia, że w ciągu kilkunastu tygodni będzie przedstawiony pakiet ułatwiający m.in. start zawodowy młodym ludziom.

Jak zatrudnić stażystę

Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż.

Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracownik 14 kwietnia 2011 r. zwolnił się z pracy na 2 godziny, które zobowiązał się odpracować. Niestety, nie zrobił tego i w związku z tym za ten miesiąc otrzymał niższe wynagrodzenie. 2 maja br. pracownik zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie. Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego musimy przyjąć również wynagrodzenie za kwiecień. Proszę o informację, jakie wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku? Czy takie, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował cały miesiąc czy może faktycznie wypłacone wynagrodzenie po obniżeniu w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy?

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwróciła się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Wypadek w drodze do lub z pracy - świadczenia dla pracownika

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do lub z pracy, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru bez okresu wyczekiwania. Zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy jest finansowany z ubezpieczenia chorobowego.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca może wykonywać czynności biznesowe

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. W kwietniu złamałem rękę i dostałem zwolnienie lekarskie na sześć tygodni. Podczas zwolnienia odbyłem ważne spotkanie biznesowe. Pech chciał, że w tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

ZUS nie ma prawa do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie

W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia.

Stopa bezrobocia w kwietniu

GUS poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,6 proc. wobec 13,1 proc. w marcu.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia obejmujące m.in. rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady wypełniania dokumentacji składanej do ZUS na potrzeby wypłaty świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Wliczanie dodatku uzupełniającego do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W styczniu wypłaciliśmy nauczycielom jednorazowe dodatki uzupełniające. Nauczyciel, który zachorował w kwietniu br., otrzymał taki dodatek w wysokości 138 zł, przy czym w ubiegłym roku przepracował 241 dni, a powinien przepracować 253 dni. Proszę o informację, czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatek uzupełniający i czy należy uzupełnić go o dni nieobecności w pracy?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W kwietniu spadło bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 12,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt proc. Bezrobocie najbardziej bezrobocie obniżyło się w woj. warmińsko-mazurskim.

Możliwy dalszy okresowy wzrost bezrobocia

Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

Jakie są zasady potrąceń z zasiłku chorobowego pracownika

Z tytułu należności alimentacyjnych dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia naszego pracownika. Od listopada przebywa on na zwolnieniu lekarskim i od 29 grudnia 2010 r. otrzymuje zasiłek chorobowy. Czy zasady potrąceń z zasiłku chorobowego są takie same jak z wynagrodzenia za pracę?

Spadek liczby bezrobotnych

GUS poinformował, że w marcu br. w porównaniu do lutego br. odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

Wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego - jak otrzymać refundację z urzędu pracy?

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4 proc. w ujęciu rocznym. Zatrudnienie wzrosło o 4,1 proc.

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS

Wyższe progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej oraz podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł  - to tylko część prac legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy.

Kiedy obniżenie zasiłku chorobowego o 25%

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty otrzymania. Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie.

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed upływem tego okresu pracownik stał się niezdolny do pracy, podstawę stanowią przeciętne zarobki z pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia. Zmiana warunków zatrudnienia (np. stanowiska) oraz wysokości wynagrodzenia w miesiącu wystąpienia niezdolności do pracy albo w miesiącach, za które wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie skutkuje jej wzrostem albo obniżeniem. Tylko w niektórych sytuacjach może mieć wpływ na jej wysokość.

Spóźnione składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składki na to ubezpieczenie. ZUS nie jest zobowiązany do powiadomienia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Kontrola płatników składek przez ZUS

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. W trakcie przeprowadzania kontroli mają oni prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych oraz przesłuchiwania świadków.

Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz

Pracodawca może przyznać podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną. Oznacza to konieczność ponownego przeliczenia wypłaconych wynagrodzeń, a także niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia, np. dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Nasza firma zawarła umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 kwietnia 2011 r. Za zleconą pracę zleceniobiorca miał otrzymać 4000 zł płatne po kolejnych etapach pracy. Za okres od 1 do 9 marca 2011 r. otrzymał 300 zł, a za okres od 10 do 17 marca 2011 r. 250 zł. Zleceniobiorca 18 marca br. zachorował. Posiada 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Jak należy obliczyć dla niego zasiłek chorobowy?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. korygowanie dokumentów, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniami osób rozpoczynających działalność pozarolniczą.

Zasady waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę

Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

REKLAMA