reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W perspektywie najbliższych 3 - 5 lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem – wynika z najnowszych danych firmy Work Service.

W tym roku do matury przystąpiło przeszło 350 tysięcy uczniów. Warto, żeby maturzyści już dziś przemyśleli, jaki kierunek zapewni im w przyszłości dostęp do dobrej pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów będzie miał znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową. Powinni zatem zwracać uwagę na to, w jakiej branży będą mieli największe szanse, aby w najbliższych latach znaleźć pracę.

Praca dla specjalistów od programowania i zarządzania projektami IT >>

„Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych. W perspektywie najbliższych 3 – 5 lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać. Już za pięć lat deficyt pracowników, wśród informatyków i programistów, może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30 proc.” – mówi Tomasz Janczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

W przygotowanym przez Work Service rankingu 15 branż w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, na drugim miejscu znajduje się wychowanie, opieka i nauczyciele. Średni deficyt pracowników na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat wyniesie 29 proc. Trzecie miejsce w rankingu zajęła motoryzacja i nowoczesne technologie. W tej dziedzinie średni deficyt pracowników będzie wynosił 27 proc.

Na kolejnym miejscu uplasowała się branża energetyczna, w której już za trzy lata zapotrzebowanie na nowych specjalistów będzie wynosiło 10 proc.

Wynagrodzenia w finansach i księgowości >>

Na dalszych miejscach można znaleźć aż trzy profesje, które są powiązane z jednym kierunkiem studiów – medycyną. Absolwenci tych studiów będą mogli znaleźć pracę w branży medycznej, usługach związanych z medycyną oraz będą mogli zajmować się opieką nad chorymi. Ujmując w jednej kategorii możliwe branże, w których będzie występowało duże zapotrzebowanie na pracowników po studiach medycznych, otrzymano by najwyższy wynik z pośród poszczególnych kierunków studiów.

„Przygotowane przez nas zestawienie branż, w których obecni maturzyści będą mogli odnaleźć pracę po ukończeniu studiów, w znaczący sposób pokrywa się z bardzo popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów. Duże zainteresowanie prawem, ekonomią czy medycyną będzie w najbliższych latach skutkowało wypełnianiem luki na polskim rynku pracy w tych sektorach i zmniejszaniem popytu na tych specjalistów.” – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Na liście branż, w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, aby znaleźć pracę, trudno znaleźć zawody związane z popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów - psychologią i zarządzaniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama