REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Anna Szocińska

REKLAMA

Pracownik 14 kwietnia 2011 r. zwolnił się z pracy na 2 godziny, które zobowiązał się odpracować. Niestety, nie zrobił tego i w związku z tym za ten miesiąc otrzymał niższe wynagrodzenie. 2 maja br. pracownik zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie. Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego musimy przyjąć również wynagrodzenie za kwiecień. Proszę o informację, jakie wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku? Czy takie, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował cały miesiąc czy może faktycznie wypłacone wynagrodzenie po obniżeniu w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy?

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi. Należy jednak pamiętać, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonej o 13,71%.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego nabył on prawo do zasiłku chorobowego, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik nie przepracował 12 miesięcy, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy wynagrodzenie z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne miesiące kalendarzowe (art. 36 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej).

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek finansowanych ze środków pracownika na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.

Jeśli pracownik w okresie, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru zasiłku, otrzymał wynagrodzenie niższe od określonego w umowie o pracę, to przed wliczeniem wynagrodzenia do podstawy wymiaru zasiłku należy je uzupełnić tylko wtedy, gdy nieobecność ta była usprawiedliwiona, a pracownik przepracował w miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwa pracownik zwolnił się z pracy na 2 godziny, które zobowiązał się odpracować, czego jednak nie zrobił. Dni lub godziny pracy, których pracownik nie odpracował ani nie usprawiedliwił, są traktowane jak nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Jeżeli z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik nie uzyskał wynagrodzenia w pełnej wysokości, tzn. takiego, jakie by mu przysługiwało za cały miesiąc pracy, to obliczając podstawę wymiaru zasiłku nie powinni Państwo uzupełniać wysokości tego wynagrodzenia. Powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie, które pracownik faktycznie otrzymał, bez jego uzupełniania za miesiąc, za który zostało ono obniżone z powodu nieprzepracowania pełnego wymiaru czasu pracy.


PRZYKŁAD

Pracownik w styczniu 2011 r. dwa razy spóźnił się do pracy i nie odpracował tego spóźnienia. Otrzymuje on stałe wynagrodzenie za pracę w wysokości 2100 zł, ale za styczeń jego wynagrodzenie zostało obniżone do 1980 zł. W maju br. przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem na okres od 2 do 18 maja 2011 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. W tym okresie tylko wynagrodzenie za styczeń br. zostało pracownikowi obniżone w związku z nieobecnością w pracy.

W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego należy uwzględnić:

wynagrodzenie za 11 miesięcy w wysokości:

2100 zł – (2100 zł x 13,71%) = 1812,09 zł,

1812,09 zł x 11 mies. = 19 932,99 zł,

wynagrodzenie za styczeń br. w wysokości nieuzupełnionej o nieprzepracowane godziny:

1980 zł – (1980 zł x 13,71%) = 1708,54 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wyniesie:

19 932,99 zł + 1708,54 zł = 21 641,53 zł,

21 641,53 zł : 12 mies. = 1803,46 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być jednak niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2011 r. podstawa wymiaru zasiłków nie może być zatem niższa od kwoty:

  • 956,78 zł – dla pracowników w pierwszym roku pracy (80% minimalnego wynagrodzenia, tj. 1108,80 zł po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia),
  • 1195,98 zł – dla pracowników od drugiego roku pracy (100% minimalnego wynagrodzenia, tj. 1386 zł, po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia),
  • proporcjonalnie obniżonych kwot 956,78 zł lub 1195,98 zł do wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych na niepełny etat.

Gdyby zatem ustalona przez Państwa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego okazała się niższa od kwoty 1195,98 zł, to należy ją podwyższyć właśnie do tej kwoty.

WAŻNE!

Od 1 stycznia br. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pełnoetatowego pracownika, który zachoruje w drugim roku ubezpieczenia lub później, nie może być niższa od kwoty 1195,98 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36–38, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

    W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

    ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

    Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

    Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

    Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

    Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

    Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

    REKLAMA

    PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

    Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

    Święta w Niemczech 2024

    Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

    Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

    Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

    Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

    Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

    REKLAMA

    Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

    Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

    REKLAMA