REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Urlop ojcowski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop tacierzyński i ojcowski to uprawnienia rodzicielskie przysługujące pracującemu ojcu. Nie są to jednak tożsame terminy. Podpowiadamy, jakie są różnice pomiędzy tymi uprawnieniami oraz czy przysługują one ojcu dziecka, gdy matka nie pracuje.

Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?

Jak rozwiązać umowę o pracę? Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem? Czy przy zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo coś wskazywać?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

W jakich sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.

Urlop ojcowski ma zostać przedłużony

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Urlop ojcowski w świetle dyrektywy work-life balance

Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik chce wykorzystać urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia umowy. Czy pracodawca powinien mu go udzielić?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Urlop ojcowski od dnia porodu

Czy urlop ojcowski można wziąć od razu po porodzie? Czy można złożyć wniosek o urlop ojcowski od dnia porodu? Odpowiada PIP.

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie?

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie złożone przez pracodawcę? Czy zgoda pracownika jest wymagana?

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę - czy pracownica w ciąży może cofnąć złożone wcześniej przez siebie wypowiedzenie? Czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie, jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę?

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego od sierpnia 2022 roku? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu dla ojca nowo narodzonego dziecka. Do kiedy ojcowie będą mogli wziąć urlop?

Urlop ojcowski 2022 - ile dni, ile płatny

Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w niezmienionym wymiarze. Ile dni można wykorzystać? Jakie dokumenty należy złożyć? Ile jest płatny i kto płaci za urlop ojcowski?

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - sposoby

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - jakie sposoby przewiduje Kodeks pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę? Kiedy może zwolnić dyscyplinarnie?

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Jak można podzielić urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

Jakie prawa ma ojciec?

Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdemu pracownikowi. Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a kiedy zawsze może to zrobić? Jak odwołać się do sądu pracy?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop ojcowski

Ekwiwalent za urlop ojcowski - czy prawo pracy dopuszcza ekwiwalent pieniężny zamiast urlopu ojcowskiego?

Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlop tacierzyński 2021 – ile trwa, ile płatny, wniosek

Urlop tacierzyński w 2021 roku - czy to urlop ojcowski? Ile trwa? Komu przysługuje? Ile jest płatny? Kiedy złożyć wniosek? Jakie dokumenty dołączyć? Czy pracodawca może odmówić? Czy ojciec może wykorzystać urlop, gdy matka nie pracuje?

Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować i co należy wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez każdą ze stron – pracodawcę i pracownika. Kodeks pracy wyróżnia wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak można rozwiązać umowę? Jak przygotować pismo, aby było zgodne z przepisami? Kiedy je złożyć? Pobierz przykładowy wzór.

Urlop ojcowski i macierzyński dla rodziców adopcyjnych - zmiany

Urlopy dla rodziców adopcyjnych czekają zmiany. Będą nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Co się zmieni?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?

Urlop ojcowski 2021 – wniosek, ile płatny, dokumenty

Urlop ojcowski w 2021 roku przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Ile to dni roboczych? Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek i dołączyć odpowiednie dokumenty. Ile płatny jest urlop dla ojca?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować bez błędów

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Urlop ojcowski a zasiłek macierzyński - czy obniżenie etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Nie otrzymuje się wynagrodzenia za urlop ojcowski. Za czas urlopu dla ojca przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Czy obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Likwidacja stanowiska pracy - 4 pułapki dla pracodawcy

Likwidacja stanowiska pracy nie jest tak bezpiecznym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jak się wydaje. Na pracodawcę czyhają 4 pułapki: pozorność likwidacji stanowiska pracy, pozorność w zakresie przyczyny likwidacji stanowiska pracy, likwidacja stanowiska pracy jedynie jako zamiar pracodawcy oraz brak wskazania kryterium doboru pracownika.

ZUS: zasiłek po urodzeniu dziecka coraz częściej wypłacany tacie

ZUS płaci coraz więcej zasiłków dla tatusiów, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem. "Dzisiaj widok taty z dzieckiem w wózku nikogo nie dziwi jak i nie zaskakuje fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama wraca do pracy" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na pół etatu?

Kodeks pracy uzależnia okres wypowiedzenia od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Ile w związku z tym wynosi długość okresu wypowiedzenia przy umowie na niepełny etat, np. pół etatu?

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony 2020

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w 2020 r. jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika. Jaką długość okresu wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę jak i przez pracownika przewiduje Kodeks pracy? Ile wynosi przy zatrudnieniu na pół etatu? Jak obliczyć długość okresu wypowiedzenia?

Wątpliwości wokół 5-dniowego terminu konsultacji związkowej (art. 38 Kodeksu Pracy)

W jaki sposób powinno się liczyć termin 5 dni na dokonanie konsultacji z organizacją związkową? Czy dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie przez organizację związkową pisma w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu? Kiedy pracodawca może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę? - Na te pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Czy paczka świąteczna przysługuje pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie

 PROBLEM Z okazji Wielkanocy przygotowujemy pracownikom paczki świąteczne finansowane ze środków zfśs. Jeden z pracowników otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i jego zatrudnienie zakończy się 30 kwietnia 2020 r. Czy można go wyłączyć z uprawnień do świadczeń z zfśs, tj. nie przyznać mu paczki z okazji Świąt Wielkanocnych? – pyta Czytelnik ze Szczecina.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Rozliczenie podatkowo-składkowe należności wypłaconych po ustaniu zatrudnienia i terminy ich dokonania

Do obowiązków pracodawcy związanych z ustaniem zatrudnienia pracownika należy wypłacenie mu ostatniego wynagrodzenia za pracę oraz innych przysługujących tej osobie świadczeń pieniężnych. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują jednak wprost, jaki jest termin na rozliczenie się z pracownikiem w tych okolicznościach. Należy przyjąć, i jest to pogląd dominujący w doktrynie, że trzeba to zrobić w dniu, w którym ustaje zatrudnienie.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2020

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2020 i 2021 roku nie uległ zmianie. Jak liczyć okres wypowiedzenia liczony w tygodniach i miesiącach? Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie? Czy pracownik musi pracować na wypowiedzeniu?

Świadectwo pracy 2020 - wzór, jak wypełnić

Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2020 roku? Jak krok po kroku wypełnić świadectwo pracy? Pobierz aktualny wzór pomocniczy świadectwa pracy.

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu - ważne zmiany od 7 listopada 2019 r.

Od 7 listopada 2019 r. duże zmiany w kwestii przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu pracownika. Nowe rozwiązanie w praktyce może wywołać wiele wątpliwości - wskazują eksperci.

Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

Pracodawca 12 sierpnia 2019 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 23 sierpnia 2019 r. stosunek pracy tego pracownika podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie okresu wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność złożonego oświadczenia pracodawcy?

REKLAMA