REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop ojcowski - jak można podzielić 2 tygodnie? Do kiedy wykorzystać?
Urlop ojcowski - jak można podzielić 2 tygodnie? Do kiedy wykorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

Urlop ojcowski - czym jest?

Na wstępie należy wspomnieć, czym jest urlop ojcowski. To urlop, który przysługuje tylko mężczyznom wychowującym dziecko po jego narodzinach (lub po przysposobieniu dziecka). Urlopu tego nie można przenieść na matkę. Niewykorzystany przez ojca, przepada. Jest uregulowany w art. 1823 Kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją urlop otrzymuje się na pisemny wniosek pracownika, który składa się najpóźniej 7 dni przed planowanym terminem wykorzystania urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. Warunkiem akceptacji wniosku jest spełnienie wszystkich wymagań formalnych. Za czas tego urlopu otrzymuje się zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop ojcowski - ile dni?

Jego wymiar wynosi maksymalnie 2 tygodnie i należy go wykorzystać do 24 miesiąca życia dziecka. W przypadku przysposobienia termin ten mija wraz z upływem 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka, nie może być jednak dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W sytuacji dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, termin ten nie może być dłuższy niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Warto zaznaczyć, że urlop ojcowski to uprawnienie, a nie obowiązek. Można go wykorzystać, ale nie trzeba. Tak samo nie trzeba wykorzystywać pełnego wymiaru urlopu.

Przykład: Dziecko urodziło się 23 lipca 2021 r. Do kiedy można wykorzystać urlop? Tata może wykorzystać urlop ojcowski maksymalnie do 22 lipca 2023 r. Ostatni dzień z 14 dni urlopu ojcowskiego może być wykorzystany najpóźniej właśnie 22 lipca 2023 r.

Padają pytania o to, czy są to dni robocze czy dni kalendarzowe. Jeśli mowa o urlopie ojcowskim, są to dni kalendarzowe. Faktycznie pracownik otrzymuje więc 10 dni wolnych od pracy. 4 dni to dni weekendowe czyli 2 soboty i 2 niedziele.

Jak można podzielić urlop ojcowski?

Kodeks pracy pozwala na skorzystanie z urlopu w częściach. Taka możliwość istnieje od 2 stycznia 2016 r. Mimo że jest to krótki urlop, ojcowie mogą go w razie potrzeby podzielić. Nie można jednak dzielić go dowolnie. Zgodnie z § 11 art. 1823 urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Co to oznacza? Pracownik musi zdecydować, czy korzysta z urlopu raz w wymiarze 2 tygodni, czy dwa razy w wymiarze tygodniowym. Ważne, aby terminy dwóch części urlopu ojcowskiego zostały wykorzystane do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA