Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

REKLAMA
REKLAMA
Wykorzystanie urlopu ojcowskiego w trakcie wypowiedzenia
Pytanie: Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie i zobowiązał go do wykorzystania w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego. Pracownik chciałby w tym czasie wykorzystać urlop ojcowski. Czy pracodawca jest zobowiązany udzielić w takiej sytuacji pracownikowi urlopu ojcowskiego?
REKLAMA
Odpowiedź: Zgodnie z art. 1671 § Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Jednocześnie w myśl art. 1823 Kodeksu pracy pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Wniosek o urlop ojcowski - czy pracodawca może odmówić urlopu?
Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. 165 pkt 4 oraz art. 166 pkt 4 Kodeksu pracy. Oznacza to, że w wyznaczony przez pracodawcę urlop wypoczynkowy nie rozpocznie się, jeżeli pracownik będzie już korzystał w tej dacie z urlopu ojcowskiego.
Z kolei trwający już urlop wypoczynkowy ulegnie przerwaniu, jeżeli w jego trakcie pracownik rozpocznie urlop ojcowski.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA