reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii

Czy wypowiedzenie umowy o pracę podczas epidemii należy konsultować z organizacją związkową?

PROBLEM

W przedsiębiorstwie działa związek zawodowy. Planujemy wypowiedzieć jednemu z pracowników umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Czy należy, a jeżeli tak, to w jaki sposób spełnić obowiązek konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy ze związkami zawodowymi, jeśli w okresie epidemii SARS-CoV-2 pracownicy są na zwolnieniach lub świadczą pracę zdalnie? - pyta Czytelnik z Poznania.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

RADA

Należy postępować tak jak dotychczas, zawiadamiając organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia. Pracodawca może to zrobić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę, np. w tradycyjnej formie, przesyłając stosowne pismo na adres korespondencyjny organizacji związkowej lub e-mailem w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia wiadomości.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę może zostać rozwiązana przez pisemne oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 Kodeksu pracy).

Zawiadomienie organizacji związkowej

Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 § 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie określają, w jaki sposób należy doręczyć zawiadomienie. W wyroku z 24 lipca 2001 r., I PKN 562/00, Sąd Najwyższy stwierdził, że "(…) doręczenie zakładowej organizacji związkowej pisemnego zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (art. 38 § 1 k.p.) może nastąpić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę (…)".

Od momentu otrzymania zawiadomienia zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na pisemne zgłoszenie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń. Może to zrobić, jeśli uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Pracodawca następnie rozpatruje stanowisko organizacji związkowej (o ile je otrzymał) i podejmie decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Należy również pamiętać o tym, że w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową - przed podjęciem działania jest on zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracowniku korzystającym z jej obrony (art. 30 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych). Pracodawca zobowiązany jest więc dowiedzieć się, czy pracownik, którego zamierza zwolnić, należy do związku.

Epidemia COVID-19

Żaden przepis nie przewiduje szczególnego sposobu przeprowadzania konsultacji związkowych w okresie epidemii SARS-CoV-2. Oznacza to, że pracodawca powinien przed wypowiedzeniem poinformować na piśmie organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia.

Podczas epidemii koronawirusa pracodawca nadal ma obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę z organizacją związkową reprezentującą pracownika.

Pracodawca może to zrobić, przesyłając pismo na jej korespondencyjny adres lub e-mailem (w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia tej wiadomości) i oczekując 5 dni na odpowiedź. Po upływie tego terminu i braku odpowiedzi pracodawca może dokonać wypowiedzenia stosunku pracy. W ten sposób pracodawca spełni wszystkie wymagane przez prawo obowiązki.

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama