REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Maciej Ambroziewicz
Specjalista ds. bhp, absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy”. Uczestnik licznych konferencji naukowych, kursów i szkoleń (m.in. kurs inspektorów ochrony przeciwpożarowej, kurs dla doradców DGSA); autor lub współautor licznych publikacji. Praktykę zawodową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zdobywał wykonując zadania służby bhp w wielu przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu działalności. Obecnie kieruje wieloosobową komórką bhp w jednym z największych szpitali w kraju oraz współpracuje z wieloma instytucjami rządowymi i samorządowymi.
Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa
Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii

Czy wypowiedzenie umowy o pracę podczas epidemii należy konsultować z organizacją związkową?

REKLAMA

Autopromocja

PROBLEM

W przedsiębiorstwie działa związek zawodowy. Planujemy wypowiedzieć jednemu z pracowników umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Czy należy, a jeżeli tak, to w jaki sposób spełnić obowiązek konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy ze związkami zawodowymi, jeśli w okresie epidemii SARS-CoV-2 pracownicy są na zwolnieniach lub świadczą pracę zdalnie? - pyta Czytelnik z Poznania.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

RADA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy postępować tak jak dotychczas, zawiadamiając organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia. Pracodawca może to zrobić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę, np. w tradycyjnej formie, przesyłając stosowne pismo na adres korespondencyjny organizacji związkowej lub e-mailem w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia wiadomości.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę może zostać rozwiązana przez pisemne oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 Kodeksu pracy).

Zawiadomienie organizacji związkowej

Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 § 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie określają, w jaki sposób należy doręczyć zawiadomienie. W wyroku z 24 lipca 2001 r., I PKN 562/00, Sąd Najwyższy stwierdził, że "(…) doręczenie zakładowej organizacji związkowej pisemnego zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (art. 38 § 1 k.p.) może nastąpić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę (…)".

Od momentu otrzymania zawiadomienia zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na pisemne zgłoszenie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń. Może to zrobić, jeśli uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Pracodawca następnie rozpatruje stanowisko organizacji związkowej (o ile je otrzymał) i podejmie decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Należy również pamiętać o tym, że w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową - przed podjęciem działania jest on zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracowniku korzystającym z jej obrony (art. 30 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych). Pracodawca zobowiązany jest więc dowiedzieć się, czy pracownik, którego zamierza zwolnić, należy do związku.

Epidemia COVID-19

Żaden przepis nie przewiduje szczególnego sposobu przeprowadzania konsultacji związkowych w okresie epidemii SARS-CoV-2. Oznacza to, że pracodawca powinien przed wypowiedzeniem poinformować na piśmie organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia.

Podczas epidemii koronawirusa pracodawca nadal ma obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę z organizacją związkową reprezentującą pracownika.

Pracodawca może to zrobić, przesyłając pismo na jej korespondencyjny adres lub e-mailem (w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia tej wiadomości) i oczekując 5 dni na odpowiedź. Po upływie tego terminu i braku odpowiedzi pracodawca może dokonać wypowiedzenia stosunku pracy. W ten sposób pracodawca spełni wszystkie wymagane przez prawo obowiązki.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA