REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka
4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Każdemu ojcu przysługuje 14 dni wolnych na spędzenie czasu ze swoim niedawno narodzonym dzieckiem. To jest właśnie urlop ojcowski.

Autopromocja

Poza nim możesz także skorzystać jako tato, z:

 • urlopu tacierzyńskiego, czyli części urlopu macierzyńskiego, którą matka może oddać ojcu (trwa nawet 6 tygodni)
 • urlopu rodzicielskiego, który jest przedłużeniem macierzyńskiego/tacierzyńskiego i możesz na nim przebywać sam lub razem z matką dziecka (trwa min. 32 tygodnie).

Te trzy nazwy są często mylone, bo brzmią faktycznie, jakby znaczyły to samo. Tymczasem urlop ojcowski jest niezależny od innych urlopów. Ojciec może z niego skorzystać bez względu na to, czy matka dziecka przebywa na urlopie.

Uwaga: Niewykorzystany w ciągu 2 lat urlop ojcowski przepada.

Mylnie uznaje się również, że urlop na urodzenie dziecka przysługuje wyłącznie od razu po porodzie. W rzeczywistości masz na to aż dwa lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urodzenie dziecka - urlop okolicznościowy

W dniu urodzenia dziecka i następnego dnia pracodawca musi przyznać Ci tak zwany urlop okolicznościowy z okazji narodzin dziecka. Te dwa dni możesz wykorzystać nawet chwilę przed porodem, jeśli taka jest konieczność. Ważne, żeby nieobecność w pracy była bezpośrednio związana z tym wspaniałym wydarzeniem. Tak więc urlop dla ojca po urodzeniu dziecka to zupełnie co innego niż urlop ojcowski.

Urlop ojcowski — komu przysługuje?

Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, bez znaczenia jest tu wymiar etatu oraz rodzaj umowy.

Urlop ojcowski - adopcja dziecka

Jeśli adoptowałeś dziecko, termin 24 miesięcy liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie (adopcję).

Warunek jest jednak taki, że z urlopu możesz skorzystać tylko na dziecko, które nie ukończyło 7 lat.

Urlop ojcowski — ile dni przysługuje?

 1. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Jest to dokładnie 14 następujących po sobie dni wraz z sobotami, niedzielami i świętami.
 2. Ojciec może wykorzystać urlop ojcowski w ciągu dwóch lat od urodzenia dziecka. Jest to zmiana względem poprzednich lat (przed 2018 rokiem), gdy miał na to tylko 12 miesięcy.
 3. Urlop ojcowski można brać w dwóch częściach: po tygodniu w oddzielnych terminach albo na raz całe 14 dni.
 4. Bez względu na to, czy tacie urodzi się jedno dziecko, bliźniaki czy trojaczki, wymiar urlopu ojcowskiego się nie zmienia i wynosi 2 tygodnie.
 5. Urlop ojcowski nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Wniosek o urlop ojcowski — kiedy złożyć? Jak wypełnić?

Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Oczywiście nie musi on pozostawać z matką dziecka w związku małżeńskim. Może być również z nią rozwiedziony. Istotne jest, by był osobą wychowującą dziecko. Ojcowie pozbawieni praw rodzicielskich lub nieutrzymujący z dzieckiem kontaktu, nie są uprawnieni do urlopu ojcowskiego. Żeby jednak skorzystać z tego przywileju, należy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o udzielenie urlopu.

Kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Maksymalnie 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Dostarczony do pracodawcy dokument zostanie przez niego podpisany jako formalna zgoda na urlop. Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego? Nie.

Prawo ojca do 14 dni wykorzystanych na pobyt z dzieckiem (maksymalnie dwuletnim) jest niepodważalne. Warunek jest tylko jeden — złożenie wniosku.

UWAGA! w czasie urlopu ojcowskiego obowiązuje ojca okres ochronny, a po powrocie pracodawca ma obowiązek przywrócić go na wcześniej zajmowane stanowisko.

Urlop ojcowski — ile płatny?

Za czas opieki ojcowskiej przysługuje 100% wynagrodzenia. Zasiłek wylicza się na podstawie średniej wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez 12 miesięcy przed miesiącem korzystania z urlopu ojcowskiego.

Kwestię urlopów ojcowskich reguluje artykuł art. 1823 Kodeksu pracy.

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA