Ekwiwalent za niewykorzystany urlop ojcowski
REKLAMA
REKLAMA
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Ogólna zasada obowiązująca przy udzielaniu urlopów stanowi, że w przypadku niewykorzystania go w jakiejkolwiek części, pracownik może uzyskać jego ekwiwalent pieniężny. Zasady te doznają jednak szeregu modyfikacji – jedna z nich dotyczy urlopu ojcowskiego.
REKLAMA
Ekwiwalent za urlop ojcowski?
W myśl art. 1823 Kodeksu pracy urlop ojcowski jest uprawnieniem rodzica, którego długość określona została na 2 tygodnie, a udziela się go na pisemny wniosek pracownika, składany przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Odpowiednie zastosowanie do urlopu ojcowskiego mają przepisy dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy w czasie korzystania z urlopu, a także możliwości jego przesunięcia.
Z całą mocą należy podkreślić to, że korzystanie z urlopu ojcowskiego jest przywilejem, z którego nie trzeba korzystać. Żaden przepis nie uprawnia pracodawcy do niejako przymusowego skierowania na taki rodzaj urlopu (jak ma to miejsce choćby w przypadku zobowiązania do wykorzystania zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia). Jeśli zatem pracownik nie złoży w tym przedmiocie wniosku i nie zdecyduje się podjąć opieki nad dzieckiem, nie będzie mu przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop ojcowski.
Złożony wniosek o urlop ojcowski, a niewykorzystany
Z odmienną sytuacja będziemy mieli natomiast do czynienia, jeśli ojciec złoży stosowny wniosek we wskazanym terminie, a następnie nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia. Powyższe będzie oznaczało, że za niewykorzystany, a udzielony urlop ojcowski, z którego planował skorzystać, będzie przysługiwało wynagrodzenie pieniężne (ekwiwalent).
Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat